Geografi

TRYK og vinde

04. juni 2014 af mariiaZ (Slettet) - Niveau: C-niveau

hvad med tryk og vinde? kender du også noget til det?
 

tryk og vinde.

Skal man bestige Mount Everst er det en god ide at have ekstra ilt med. luften bliver tyndere jo højere vi kommer til vejrs og derfor bliver mængden af ilt i luften også mindre. 

luften består overvejende af kvælstof (78 %) og ilt (21 %) og 1 % gasser.
Når vi siger at luften er tynd, mener vi i virkelighed at lufttrykket er lavt, dvs. der er færre molekyler til stede.

Lufttrykket falder med højden, og i ca. 5½ kms højde er lufttrykket kun det halve af trykket ved havets overflade. 

Lufttrykket ved jordoverfladen bestemmes af vægten af den mængde luft (luftsøjlen) der er, over det pågældende sted. derfor falder trykket jo højere vi kommer til vejrs. 

kan man godt skrive det her om tryk og vinde?


Brugbart svar (0)

Svar #1
05. juni 2014 af maikenmarie

Det vil jeg da bestemt sige at du sagtens kan, nu ved jeg jo ikke hvilke krav der et til dig, men det ser helt fornuftigt ud


Skriv et svar til: TRYK og vinde

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.