Kemi
Redoxreaktioner
Hej! Håber at der er nogen som kan hjælpe mig med følgene spørgsmål...
I et reagensglas blandes ca. 1mL KmNO4(aq) og og ca. 1mL 2M HCl. Fortynd blandingen med ca. 5mL H2O.
Til reagensglasset tilsættes nu ca. 3mL SnCl2
I et andet reagensglas hældes ca. 1mL KMnO4 og ca. 1mL 2M HCl. Fortynd blandingen med ca 5 mL H2O. Mål opløsningengen pH med universalindikatorpapir. I et andet reagensglas opl'øses en spaltefuld Na2SO3 i 3 mL H2O og indholdet blandes med indholdet i det første reagensglas.
Bearbejdning: Skrive redoxparrene og og afstem reaktionsskemaerne for reaktionerne for de 2 forsøg. Forklar for hver ligning hvilke stoffer, der er blevet reduceret og oxideret.
Opskriv og afstem derefter følgende redoxreaktioner:
Kobber kan opløses i fortyndet salpetersyre, HNO3, idet Cu oxideres fuldstændig af NO3-. Herved reduveres NO3- til NO. Opskriv og afstem reaktionsskemaet.
Benyttes varm koncentreret salpesyre til at opløse kobber, vil nitrat overvejende reduceres til NO2. Opskriv og afstem reaktionsskemaet.
Lidt K2Cr2O7 opløses i H2O og tilsættes syre. Der tilsættes tin(2)chloridopløsning. Cr2O72- (orange farve) reduceres til Cr3+ (grøn farve). Opskriv og afstem det totale reaktionsskema
Hvis jeg bare kunne få et eksempel måske, ville det være til meget stor hjælp. På forhånd tak.
Skriv et svar til: Redoxreaktioner
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.


uafstemt
uafstemt
uafstemt
og
ikke ændrer OT:

