Dansk
Har du brug for korrekturlæsning af din opgave?
Jeg retter stave-, komma- og slåfejl samt grammatiske fejl i din opgave for kun 20 kroner pr. side - langt under, hvad de professsionelle tager for det samme stykke arbejde. For 30 kroner pr. side retter jeg også eventuelle "skæve" eller usammenhængende sætninger og andre uklarheder, naturligvis uden at ændre væsentligt på din oprindelige tekst.
Hvem er jeg?
Jeg er specialestuderende på CBS, og jeg elsker "sprognørderi". Jeg er typen, der finder stavefejl i menuen, når jeg er på restaurant. Jeg gør det ikke med vilje, det sker helt af sig selv. Engang tilbragte jeg en fredag aften med at læse Dansk Sprognævns 34-sider lange PDF om kommaregler - og jeg hyggede mig!
På alle mine studiejobs har jeg beskæftiget mig med kommunikationsopgaver, og mine kollegaer kommer til mig med tekster, der skal gennemlæses og rettes, inden de offentliggøres. Jeg er altid blevet rost for at skrive et flydende, elegant og fejlfrit dansk.
Hvad får du?
Du får en grundigt gennemarbejdet opgave retur, hvor du kan se, hvilke rettelser jeg har foretaget. Har du travlt, kan jeg læse din opgave i de sene aftentimer, så du kan nå din deadline.
Skriv til mig her eller på [email protected]
Jeg glæder mig til at høre fra dig!
Venlig hilsen
Tine
Svar #2
04. marts 2016 af Kommaeksperten (Slettet)
Det er helt legitimt at rette stavefejl, så længe teksten forbliver, som den studerende har skrevet den. Det er desværre ikke alle studerende, der har en mor eller far, der kan læse deres opgave igennem og rette de fejl, deres skriveprogram (Office Word og lign.) ikke fanger. Ønsker uddannelsesinstitutionen at vurdere den studerendes evner i retstavning og grammatik som en del af den samlede bedømmelse af opgaven, kan de gøre det i forbindelse med skriflige stedprøver. Så vidt jeg er informeret, er det ikke ulovligt at få sin tekst korrekturlæst af andre, og heller ikke noget, nogle uddannelsesinstitutioner ser ned på eller betragter som problematisk.
Svar #3
05. marts 2016 af Stygotius (Slettet)
Annoncering er ikke tilladt på studieportalen.
Det der tilbydes her, er klart en tilskyndelse til at få elever til at give et falsk billede af hvad de kan og ikke kan.
I øvrigt kan denne "kommaekspert" ikke selv sætte kommaer rigtigt, -hverken hvis man lægger til grund at hun ikke er kommet længere end til at sidde klistret uhjælpeligt fast i den håbløse, gammeldags "grammatiske" kommatering eller at hun trods alt har opdaget at der findes en nyere uden startkomma.
Det er da en stor trøst at hun kan rette en tekst til uden at "ændre den væsentligt". -Det er virkelig betryggende.
Desuden er CBS (med det gode danske navn) næppe stedet hvor man finder veluddannede sprogfolk.
Man bør f.eks. nok kunne forvente at en "sprogekspert" ikke selv har stavefejl i sin tekst.
At finde stavefejl i menuen er i sandhed en bedrift. Ligger de i sovsen eller i rødkålen?? Ak ja, de åh, så smarte CBS-folk har jo svært ved at frigøre sig fra deres danglish.
Skriv et svar til: Har du brug for korrekturlæsning af din opgave?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
