Matematik

problemregning

16. april kl. 15:07 af hanaan122 - Niveau: 7. klasse

hej, har brug for hjælp

spørgsmål:vis at litterprisen for en sodavand med 0,5 liter i er 48kr.


Brugbart svar (0)

Svar #1
16. april kl. 15:08 af OliverHviid

Ja...? Kom dog med nogle flere oplysninger - ellers bliver det svært at svare på.


Svar #2
16. april kl. 15:48 af hanaan122

kolde drikke:

sodavand 0,3L 19kr

sodavand 0,4 L 21kr

sodavand 0,5 L 24kr

juice  22kr

cocio 22kr

kildevand   17ktr

mælk 8kr

icetea 22kr


Brugbart svar (0)

Svar #3
16. april kl. 16:25 af OliverHviid

0,5 liter koster 24 kr.

1,0 liter koster 24*2=48 kr.


Skriv et svar til: problemregning

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.