Kemi
Side 4 - Hvad gør jeg forkert ved mine beregninger?
Svar #61
13. juni 2019 af Sveppalyf
e)
Molaliteten af KCl er hvor mange mol KCl der er opløst pr. 1 kg vand. Da Vint netop er volumenet af en opløsning i 1 kg vand, så er mKCl = nKCl. Vi har derfor at
VKCl = ∂Vint/∂nKCl = ∂Vint/∂mKCl
En differentialkvotient er jo bare hældningen af tangenten. Så du skal bare aflæse hældningen af den røde linje.
Svar #62
13. juni 2019 af Sveppalyf
e)
De indsætter udtrykket for ΔsolH i van't Hoff-ligningen
dlnK/dT = (86,39-0,101T)/(RT2) <=>
dlnK = (86,39-0,101T)/(RT2) dT <=>
∫lnK1lnK2 dlnK = ∫T1T2 (86,39-0,101T)/(RT2) dT <=>
ln(K2/K1) = ∫T1T2 (86,39/(RT2)) dT - ∫T1T2 (0,101/(RT)) dT <=>
ln(K2/K1) = 86,39/R *(1/T1 - 1/T2) - 0,101/R * ln(T2/T1)
ln(K2/6,0) = 86,39*103/8,3145*(1/298 - 1/275) - 0,101*103/8,3145 * ln(275/298) <=>
K2 = 0,862 mg/ml
Så er det vel et eller andet med at urinsyren udfælder når temperaturen sænkes???
Svar #63
14. juni 2019 af Sveppalyf
Den med piracetam:
c)
ΔcUo = ΔcHo - ΔngasRT
Δngas er tilvæksten i antallet af gasmolekyler. På højre side er der 6 CO2 + 1 N2, altså 7 gasmolekyler. På venstresiden er der 7,5 O2. Altså er Δngas = 7 - 7,5 = -0,5
Du har så enthalpien i kJ/mol, men gaskonstanten i J/(mol*K):
ΔcUo = -3266,2 kJ/mol + 0,5 * 8,3145 *10-3 kJ/(mol*K) * 298,15K = -3265 kJ/mol
Svar #64
14. juni 2019 af Sveppalyf
Opgave 4
a)
Arbejdet w kan beregnes ud fra
w = -∫ Pex dV
Ved konstant tryk p fås
w = -Pex*ΔV
Pex er 1 bar (= 105 Pa).
ΔV er rumfanget af den fordampede gas minus startrumfanget. Men da startrumfanget er meget mindre end rumfanget efter fordampningen, sætter vi bare ΔV = Vg - Vl ≈ Vg.
Vg finder vi vha. idealgasligningen
V = nRT/p
V = 1 mol * 8,3145 J/(mol*K) * 373K / 105 Pa = 0,03101 m3
Arbejdet bliver så
w = -105 Pa * 0,03101 m3 = -3,101 * 103 J
(Jeg ved ikke lige hvorfor de får et lidt anderledes resultat.)
b)
Man bruger 1. hovedsætning
ΔU = q + w
w har vi lige fundet, og q er den tilførte varme. Når en proces forløber ved konstant tryk, så er q = ΔH. Så q ved fordampning af 1 mol vand kan vi finde af ΔvapH som 40,66 kJ/mol.
d)
ΔvapS373 = ΔvapH373/T
e)
Vi kender ΔH ved 373K og skal finde den ved 380K. Vi bruger formlen
ΔH(T2) - ΔH(T1) = ∫T1T2 ΔCp dT
ΔCp er for defineret som
ΔCp = ∑νCp(produkter) - ∑νCp(reaktanter)
så vi har
ΔCp = Cp,H2O(g) - Cp,H2O(l)
Så vi har
ΔH380 = 40,66 *103 J/mol + ∫373380 (30,36 + 9,61*10-3T - 75,4) dT <=>
ΔH380 = 40,66*103 + [-45,04T + ½*9,61*10-3T2]373380 <=>
ΔH380 = 40,37 kJ/mol
(Jeg tror der skal være et minus i eksponenten i den formel for Cp,H2O(g).)
Svar #65
14. juni 2019 af Sveppalyf
a)
Osmolaliteten er molaliteten af samtlige partikler (molekyler + ioner) i opløsningen. NaCl bliver opløst til 2 ioner, så osmolaliteten af NaCl er det dobbelte af molaliteten. Så vi har
2 * mNaCl = 0,300 mol/kg <=>
mNaCl = 0,150 mol/kg
b)
10 g vancomycin indeholder
10g / 1468g/mol = 6,81199*10-3 mol molekyler
Da hvert molekyle bliver spaltet i ialt 3 partikler, har vi ialt
3 * 6,81199*10-3 mol = 2,0436*10-2 mol partikler
Når dette opløses i 100 g vand, bliver osmolaliteten
ξ = 2,0436*10-2 mol / 0,100kg = 2,04*10-2 mol/kg
Svar #66
14. juni 2019 af Sveppalyf
Sidste opgave:
NaHCO3 → Na+ + HCO3-
Så vi har
0,005M Na+ (z = +1)
og
0,005M HCO3- (z = -1)
H2CO3 sker der ikke noget med.
K2SO4 → 2 K+ + SO4--
Så vi har
2*0,001M K+ (z = +1)
og
0,001M SO4-- (z = -2)
Svar #67
14. juni 2019 af sansas
Tusind tak for din kæmpe store hjælp.
Jeg har lige nogle sidste spørgsmål på falderebet:
Delspørgsmål d forstår jeg virkelig ikke hvordan de kommer frem til svaret. Jeg vil også gerne se, hvordan man evt. når frem til det vha. CAS.
Delspørgsmål e. Facit hænger slet ikke sammen med de tal de opgiver. Og derfor får man ikke samme svar. Hvordan skal det løses, og hvad er det rigtige svar?
2. spørgsmål: Hvorfor anvender de temperaturen 373K? Den fremgår ingen steder på opgavebeskrivelsen.
3. spørgsmål: Hvorfor er vanddamptrykket mest stabil i det interval?
4. spørgsmål: Jeg har så svært ved at forstå hvad der foregå i den opgave. Og i delopgave e forstår jeg ikke hvordan de får de 2,41. Også de -42 kJ mol. Får når man regner det ud kommer der et positivt resultat.
5. Spørgsmål: Jeg prøvede at regne massen ved at måle med lineal, og fik de værdier som fremgår, men deres facit siger noget andet. Jeg forstår slet ikke, hvad de gør...
Igen tusind tak for din hjælp gennem denne tid. Og det er selvfølgelig helt forståligt, hvis du ikke har tid til at besvare disse spørgsmål...
Svar #68
15. juni 2019 af Sveppalyf
Forstår du diagrammet? Temperaturen op ad y-aksen og på x-aksen har man fordelingen mellem aspirin og febuxostat. Mod venstre er der overvægt af febuxostat og mod højre er der overvægt af aspirin.
Ved tilpas lav temperatur er begge stoffer "frosset" dvs. på fast form (område IV).
Mod venstre er der så meget overvægt af febuxostat at væsken er mættet med det og der ligger fast febuxostat på bunden. (område I)
Mod højre er der så meget overvægt af aspirin at væsken er mættet med det og der ligger fast aspirin på bunden (område III).
Midt i mellem er der hverken overvægt af det ene eller andet, så væsken er ikke mættet med nogen af delene og der ligger ikke noget fast stof på bunden. (område II)
d) + e)
0,2 mol aspirin og 0,8 mol febuxostat giver en Xa på 0,2.
Punktet (0,2 , 140oC) ligger i område I, dvs. der ligger fast febuxostat på bunden, og væsken ovenover er mættet med febuxostat.
Ved at gå vandret ud til højre fra punktet ud til skillelinjen mellem område I og II, finder vi XA = 0,4. Dette er den XA ved 140oC hvor væsken lige præcis er mættet med febuxostat (og der ikke er noget fast febuxostat). Dvs. væsken over det faste febuxostat i vores opløsning har XA = 0,4.
De 0,2 mol aspirin befinder sig alle i væskefasen. Så vi har
naspirin,flydende / (nfebuxostat,flydende + naspirin,flydende) = 0,4 <=>
0,2mol / (nfebuxostat,flydende + 0,2mol) = 0,4 <=>
nfebuxostat,flydende = (0,2 - 0,2*0,4)/0,4 = 0,3 mol
Så vi har
naspirin,flydende = 0,2mol => maspirin,flydende = 0,2mol*180,2g/mol = 36g
nfebuxostat,flydende = 0,3mol => mfebuxostat,flydende = 0,3mol*316,4g/mol =95g
nfebuxostat,fast = 0,8mol - 0,3mol = 0,5mol => mfebuxostat,fast = 0,5mol*316,4g/mol = 158g
Dvs.
Masse af fast fase = 158g
Masse af flydende fase = 36g + 95g = 131g
Svar #69
15. juni 2019 af Sveppalyf
d)
dlnK/dT = -ΔH/(RT2) = -(9,93 + 7,54*10-3T) / (RT2) = -9,93/(RT2) + 7,54*10-3/ (RT)
∫12 dlnK = -9,93/R ∫T1T2 1/T2 dT + 7,54*10-3/R ∫T1T2 1/T dT
ln(K2/K1) = 9,93/R *(1/T2 - 1/T1) + 7,54*10-3/R * ln(T2/T1)
T2 er 310K, men jeg ved ikke lige hvad T1 og K1 er.
Svar #70
15. juni 2019 af Sveppalyf
e)
In57 + HSA ⇔ In57-HSA
De bruger formlen
ΔG = ΔGo + RT*ln(Q)
Det er aktiviteterne der skal indgå i Q:
aIn57 = [In57] / co = 0,8*10-5M / 1,000M = 0,8*10-5
aHSA = [HSA] / co = 4,9*105 M / 1,000M = 4,9*105
aIn57-HSA = [In57-HSA] / co = 6,2*10-5 M / 1,000M = 6,2*10-5
(Der skal ikke enhed på aktiviteterne.)
Reaktionsbrøken er
Q = aIn57-HSA / (aIn57 * aHSA)
Og så indsætter de bare i formlen.
Svar #71
15. juni 2019 af Sveppalyf
Den med kogepunktsforhøjelsen:
Tb er kogepunktet for rent vand. Den er 100oC = 373,15K.
ΔTb er den forhøjelse af kogepunktet der sker når man tilsætter NaCl.
Svar #72
15. juni 2019 af Sveppalyf
Den med ligevægtsvanddamptrykkene:
Stoffet findes i fire former:
vandfrit
med 1 H2O
med 2 H2O
med 6 H2O
Ved 0 ≤ P <0,86 mmHg kan stoffet kun være vandfrit.
Ved P = 0,86 mmHg kan stoffet skifte mellem 0 og 1 H2O-molekyle
Ved 0,86 < P < 2,01 mmHg kan stoffet kun have 1 H2O-molekyle
Ved P = 2,01 mmHg kan stoffet skifte mellem 1 og 2 H2O-molekyler.
Ved 2,01 < P < 8,35 mmHg kan stoffet kun have 2 H2O-molekyler.
Ved P = 8,35 mmHg kan stoffet skifte mellem 2 og 6 H2O-molekyler.
Ved P > 8,35 mmHg kan stoffet kun have 6 H2O-molekyler.
Altså ligevægtsvanddamptrykkene er dér hvor stoffet kan skifte mellem to former. I mellem ligevægtsvanddamptrykkene kan stoffet kun være på en bestemt form.
Stoffet er altså stabilt på formen med 2 H2O-molekyler når trykket ligger mellem 2,01 og 8,35 mmHg. Og det skal være skarpe "<", ikke "≤".
Svar #73
15. juni 2019 af Sveppalyf
Den med svovlsyre:
Der er givet en formel der kan give os ΔH for en proces hvor man opløser ren svovlsyre i vand.
Vi skal så finde en formel der kan give os ΔH for en proces hvor man tage en svovlsyreopløsning og så fortynder den.
Det figuren med pilene viser er at vi har
ΔsolHren H2SO4→x2 = ΔsolHren H2SO4→x1 + ΔdilHx1→x2
Dem med Δsol kan vi bruge formlen til. Den med Δdil er den vi skal finde. Ved at isolere ΔdilHx1→x2 får vi
ΔdilHx1→x2 = ΔsolHren H2SO4→x2 - ΔsolHren H2SO4→x1
Ved at indsætte formlen får vi
ΔdilHx1→x2 = -38315x22 + 115811x2 - 75289 - ( -38315x12 + 115811x1 - 75289) <=>
ΔdilHx1→x2 = -38315(x22 - x12) + 115811(x2 - x1)
(De har vist bytte om på x1 og x2 i facit.)
e)
De har en opløsning med 960g svovlsyre med x1 = 0,800. Så finder de n(H2O) i denne opløsning da det skal bruges til at beregne x2 når opløsningen bliver fortyndet.
Det med minusset er vist fordi de i d) fik byttet om på x1 og x2. De har måske vidst at resultatet skulle give noget negativt og så bare sat et minus foran selvom de får noget positivt.
Svar #74
15. juni 2019 af sansas
#70e)
In57 + HSA ⇔ In57-HSA
De bruger formlen
ΔG = ΔGo + RT*ln(Q)
Det er aktiviteterne der skal indgå i Q:
aIn57 = [In57] / co = 0,8*10-5M / 1,000M = 0,8*10-5
aHSA = [HSA] / co = 4,9*105 M / 1,000M = 4,9*105
aIn57-HSA = [In57-HSA] / co = 6,2*10-5 M / 1,000M = 6,2*10-5
(Der skal ikke enhed på aktiviteterne.)
Reaktionsbrøken er
Q = aIn57-HSA / (aIn57 * aHSA)
Og så indsætter de bare i formlen.
Den opgave går bare slet ikke op lige meget hvordan jeg skriver værdierne ind. Jeg har sat hele opgaven ind. Det samme sker med den samme type opgave fra et andet sæt. Ved virkelig ikke, hvordan jeg skal besvare den så jeg sikrer mig, at jeg får det rigtige svar altid.
Får også probelmer når jeg skal anvende van't hoff ligningen. Jeg følger ligningen, hvor jeg skriver 1/T2-1/T1, men ofte bliver svaret rigtigt kun hvis jeg bytter om på dem...
Svar #75
15. juni 2019 af Sveppalyf
-22,05*103 + 8,3145*298,15*ln(6,7*105/(4,9*105 *0,8*10-5)) =
-22,05*103 + 2479,97*ln(170918,37) =
-22,05*103 + 2479,97*12,049 =
-22,05*103 + 29868,94 =
7818,94 J/mol =
7,82 kJ/mol
Den anden:
-19,03*103 + 8,3145*298*ln(5,2*10-4 / (4,9*10-5 * 1,8*10-5) ) =
-19,03*103 + 2477,72*ln(589569,16) =
-19,03*103 + 2477,72*13,29 =
-19,03*103 + 32921,84 =
13891,84 J/mol
13,9 kJ/mol
van't Hoff:
Du kommer til at bytte om på temperaturerne når du indsætter talværdier.
ln(K2/K1) = -ΔH/R * (1/T2 - 1/T1)
Husk at den øverste K-værdi i brøken hører til den føste temperatur inde i parentesen, og den nederste K-værdi hører til den anden temperatur.
I opgaven har du K310 øverst og K298 nederst, så du skal have sat temperaturerne ind som (1/310,15 - 1/298,15).
Svar #76
18. juni 2019 af sansas
Igen mange tak for din kæmpe hjælp.
Jeg sidder med et andet fag, og prøver at løse nogle af disse spørgsmål. Kan du venligst kigge på dem, og hjælpe mig. De er vedhæftet her:
Svar #77
19. juni 2019 af Sveppalyf
5)
43 = 7/130 * x + 3/15 * y
1 = x + y
Gang nederste ligning med 3/15.
43 = 7/130 * x + 3/15 * y
3/15 = 3/15 * x + 3/15 * y
Træk så den nederste ligning fra den øverste.
43-3/15 = (7/130 - 3/15) * x <=>
x = -292,8
og y findes som
1 = x+y <=>
y = 1 - x
y = 293,8
16)
4,0 = 4,76 + log([CH3COO-]/[CH3COOH]) <=>
[CH3COO-]/[CH3COOH] = 104,0 - 4,76 = 0,17
26)
Du trækker 29 fra på begge sider i den første ligning og ganger den anden med 5/19.
-9 = 2/19 * x + 5/19 * y
5 = 5/19 x + 5/19 * y
Så trækker du nederste fra øverste.
-14 = (2/19 - 5/19) * x <=>
x = 88,7
og så har vi
19 = 88,7 + y <=>
y = -69,7
30)
n(HCL) = 3M * 0,012L = 0,036 mol
For at dette giver koncentrationen 1,25M, må det være opløst i et volumen V
0,036mol / V = 1,25 M <=>
V = 0,0288 L = 28,8 mL
Der skal altså tilføjes 28,8 mL - 12 mL ≈ 17 mL
31)
C1 = 5,2M, V1 = 10,27mL, C2 = 3,9M
Jeg tror det er lidt af en fælde. V2 er ikke bare at lægge de 3,42mL tilsat vand til V1. I kemi kan man ikke bare lægge to volumener sammen når man blander to forskellige væsker, da der godt kan ske en sammentrækning eller udvidelse. Men vi har at n(H3PO4) er konstant.
n(H3PO4) = C1*V1
n(H3PO4) = 5,2M*0,01027L = 0,053404 mol
Vi har så efter fortynding
C2 = n(H3PO4)/V2 <=>
V2 = n(H3PO4)/C2
V2 = 0,053404 mol / 3,9M = 0,013493 L = 13,49 mL
3)
Jeg kender ikke lige denne type opgave, men jeg tror det er noget i stil med:
En isotonisk NaCl-opløsning er på 0,9% w/v, dvs. 0,009 g/mL NaCl.
10 mL isotonisk NaCl-opløsning indeholder 0,009g/mL * 10mL = 0,09 g NaCl
10 mL 1%(w/v) phenethanol-opløsning indeholder 0,01g/mL * 10mL = 0,1g phenethanol
Tallet i kolonne I udtrykker hvor mange g NaCl 1g af stoffet erstatter i osmotisk henseende. Vi har altså
0,1g phenethanol ~ 0,1g * 0,26 = 0,026 g NaCl
Der vi skulle have 0,09g NaCl for at opløsningen er isotonisk, mangler vi altså 0,09g - 0,026g = 0,064g
Kan det passe at det er sådan man gør?
Svar #78
19. juni 2019 af Sveppalyf
9)
a)
15 mL isotonisk NaCl-opløsning indeholder 0,009g/mL * 15mL = 0,135g NaCl
Vi har så at 0,300g Manitol og x g sacharose skal svare til denne NaCl-mængde:
0,300*0,18 + x*0,10 = 0,135 <=>
x = 0,810g = 810 mg
(Du må lige være kritisk, for jeg har ikke prøvet den slags opgaver før.)
13)
0,200g / 200 mL = 0,00100 g/mL = 0,1% (w/v)
14)
Jeg tror at tallet i kolonne II udtrykker hvor mange g vand 1 g af stoffet skal opløses i for at få en isotonisk opløsning. Så vi har
0,5 * 44 = 22 g vand
22)
n(NaOH) er konstant.
n(NaOH) = 2M * 0,01500L = 0,03000 mol
Vi har så efter fortynding
0,03000mol / V2 = 0,7 M <=>
V2 = 0,042857 L = 42,86 mL
Vi skal altså tilsætte 42,86mL - 15,00mL = 27,86 mL
36)
100 mL 19,2 mM HCl-opløsning indeholder
n(HCL) = 0,100L * 19,2*10-3 M = 0,00192 mol
Vi skal altså bruge
x * 12M = 0,00192mol <=>
x = 0,00016 L = 0,16 mL
Svar #79
19. juni 2019 af sansas
Tusind tak for hjælpen. Jeg er virkelig stresset med de opgaver, og er stødt på denne her. Kan du se, hvordan de beregner koncentrationen (mg/mL) og M(mg) i det lille udklip fra excel?
Jeg har vedhæftet hele opgaven, og facit: https://imgur.com/a/b8yQ3k2
Svar #80
20. juni 2019 af Sveppalyf
I figur 1 har de en sammenhæng mellem absorbans og koncentration: y = 10,267x + 0,0802. y er absorbansen og x koncentrationen. Så de beregner koncentrationerne ud fra Akorr. Den første finder de som
0,101 = 10,267x + 0,0802 <=>
x = 0,002025908
På samme måde i de øvrige rækker.
M findes med formlen
M = Vs * Σn=1n Cn-1 + Cn * Vt
Jeg kender ikke formlen, men jeg kan vist få det til at passe med at Vs er 1 mL og Vt er de 18,9 mL.
Cn er koncentrationen i den pågældende række, og det led med Σ skal forstås som summen af alle koncentrationerne i de overliggende rækker.
I første række har man
M = 0,002025908 * 18,9 = 0,038289666
I anden række har man så
M = 1 * 0,002025908 + 0,04137528 * 18,9 = 0,784018701
I tredje række har man
M = 1 * (0,002025908 + 0,04137528) + 0,065238142 * 18,9 = 1,276402065
osv.