Kemi

Enzym

14. april 2011 af Bladlus (Slettet)

hvordan kan man eksperimentelt undersøge et enzyms reaktionskinetik?


Brugbart svar (0)

Svar #1
14. april 2011 af lasols (Slettet)

kommer fuldstændig an på enzymet


Svar #2
14. april 2011 af Bladlus (Slettet)

det er bare generelt


Brugbart svar (1)

Svar #3
14. april 2011 af exutu (Slettet)

Det er meget forskelligt fra enzym til enzym. Hvis vi foreksempel tager en kinase (f.eks. pyruvate kinase som omdanner phosphoenol pyruvate til pyruvate under dannelsen af ATP) kan man måle mængden af af ATP ved hjælp af et farvestof hvor intensiteten bliver målt i et spektrofotometer.

Du kan f.eks. lave 25 prøver hvor du lader hver reagerer 30 sekunder mere end den foregående (du starter reaktionen ved at tilsætte substrat og afslutter reaktionen ved at tilsætte en inhibitor i stor nok mængde). Til sidst kan du så lave en graph som viser sammenhænget mellem tid og omdannelse til produkt.

Du kan også lave mange andre forsøg (som alle foregår på nogenlunde samme måde) f.eks. kan du undersøge Vmax (tilsætte substrat i overflod), enzymets afhængighed af substrat koncentration (tilsæt substrat i forskellige koncentrationer) og meget meget mere.


Svar #4
14. april 2011 af Bladlus (Slettet)

hvad er vigtigt at beskrive hvis jeg nu skriver om din mulighed nummer 2(afsnit 2)


Brugbart svar (1)

Svar #5
14. april 2011 af exutu (Slettet)

Er ikke sikker på hvad du mener? Det med farvning af ATP gælder for alle metoderne (måden man undersøger koncentrationen for dem alle sammen).

Er det forsøg du taler om substrat afhængigheden? Hvis det er den er det vigtigt du kommer ind omkring michael-menten's enzym kinetik.


Svar #6
14. april 2011 af Bladlus (Slettet)

Det er den med substratet ja.


Brugbart svar (1)

Svar #7
14. april 2011 af exutu (Slettet)

Jeg ville opsætte ca. 20 prøver (mindst) og tilføre forskellige koncentrationer substrat. For at starte reaktionen ville jeg tilsætte enzymet og stoppe dem alle sammen efter at have været aktive i det samme interval (anpå effektivitet men måske ca. 1 minut, for et middelmådig "godt" enzym ). Derefter måle dem på spektrofotometer.


Brugbart svar (1)

Svar #8
14. april 2011 af exutu (Slettet)

Orv og for at jeg ikke sidder her og fylder dig med løgn så husk at hurtig ikke er lig med et godt enzym. Et enzym kan være langsom af en grund. F.eks. er DNA polymerase et ret langsomt enzym men det er fordi at det korrekturlæser det den laver. Jo langsommere et enzym arbejder jo mere præcist arbejder det normalt.


Svar #9
14. april 2011 af Bladlus (Slettet)

okay, jeg skal også inddrage mine dataresultater


Skriv et svar til: Enzym

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.