Studievalg og videregående studie
Matematik på Økonomistudiet?
Jeg vil lige høre om hvad for en form for matematik der er på økonomistudiet, har prøvet at søg på nettet, men kunne ikke finde noget, så håber nogen kan sige det.
På forhånd tak.
Svar #2
01. juni 2011 af KN88 (Slettet)
#1 Altså om det matematik der bliver brugt er noget som f.eks. funktioner, regression eller sådan noget.
Svar #5
01. juni 2011 af LuckyLuc (Slettet)
Prøv lad være med at være flabet Madsst og giv manden et ordentlig svar. KN88 hvis du ikke får et svar så kan du kan gå ind på Ku.dk og evt. finde ud af hvilken fag du skal have, og hvad der hører under dem. Held og lykke
Svar #6
01. juni 2011 af emul0c
Alt efter hvad du tager af valgfag mv. og læser på kandidat-delen.
Så vil matematikken nok ikke blive sværere end hvad der svarer til Matematik B i gymnasiet (kan ikke huske hvad man lærer på A som man ikke lærer på B); men selve matematik-delen er ikke SÅ svær igen - alt efter hvad ens niveau er selvfølgelig.
Men du kan godt rende ind i regression, diverse statistiske modeller, differensiering mv.
Men du kommer ikke ud i at skulle bevise sinus-relationen, løse avancerede differential-ligninger osv.
Alt dette kan man selvfølgelig altid vælge på valg-fag hvis man craver efter det :D
Svar #7
02. juni 2011 af phoebebuffay (Slettet)
#6 der tager du så FULDSTÆNDIG fejl! det er svær matematik - der er først og fremmest en grund til at kravet for at komme ind er matematik A.
Der er svære differentialligninger og meget teoretisk matematik..
Og typisk i løbet af de første par år falder 1/3-1/2 fra - fordi det er så svært et studie.
Svar #8
02. juni 2011 af emul0c
#7
Du skriver at jeg tager FULDSTÆNDIG fejl - hvad baserer du det på? Jeg skrev i min post hvilke typer matematik man kommer ud for og at det svarer til B (eller A) da jeg ikke kan huske hvad man lærer på de forskellige niveauer.
Følgende er taget fra KU's hjemmeside:
"1. Matematisk metode og notation samt grundlæggende logik og mængdelære.
2. Funktionslære, herunder differential- og integralregning for funktioner af en reel variable og elasticitering af funktioner.
3. Talfølger og differensligninger af første orden.
4. Implicit givne funktioner.
5. Rentesregning, annuiteter og uendelige rækkers konvergensforhold, specielt geometriske rækkers konvergensforhold.
6. Indledning til teorien for funktioner af flere reelle variable.
7. Forskellige anvendelser af matematik inden for andre fag.
8. Elementær sandsynlighedsteori."
Ved ikke hvad du betegner som meget svært og teoretisk? Men ovenstående virker for mig ikke specielt svært - ikke i forhold til meget af det man (jeg!) lærte på Matematik A i gymnasiet.
Svar #9
02. juni 2011 af phoebebuffay (Slettet)
Hvor er det helt præcist på KU's hjemmeside du har fundet det?
Jeg baserer mit svar på, at min forlovede læser økonomi. Og det er teoretisk svært og på højt niveau - det bygger hurtigt ovenpå det man har lært i gymnasiet.
Svar #10
02. juni 2011 af Jerslev (Slettet)
#8+9: Jeg kan bakke op om, at matematikken på økonomi (i Aarhus) er svært tilgængeligt.
Jeg har som fysiker skullet hjælpe min tidligere sambo med hendes matematikopgaver, da hun læste økonomi. Hun havde også mat A med fra sin studentereksamen.
Svar #11
02. juni 2011 af Weezer (Slettet)
Må give phoebebuffay ret. Du tager helt fejl hvis du tror matematikken på økonomi studiet er lige så nemt som matematik A. Matamatiken på økonomi studiet er langt svære. At klare matematiken på økonomi studiet, kræver at mange virkelig at man har flair for matematik.
Jeg læser det ikke selv, men kender nogen som gør. Har selv haft matematik i gymnasiet, men det er jo nærmest plus regning, sammenlignet med det dem på økonomi sidder og laver.
Svar #12
02. juni 2011 af Jerslev (Slettet)
#11: Ah, så skal vi heller ikke gøre det til et større nummer, end det er.
Matematikken på økonomi er en del statistik, multivariabel differential- og integralregning samt lidt linær algebra.
Svar #13
03. juni 2011 af emul0c
#9
http://www.econ.ku.dk/polit/undervisning_og_opgaver/lektionsplane11/1/?obvius_proxy_url=https%3A%2F%2Fabsalon.ku.dk%2Fdata%2Fku%2Fopen%2FCO30228%2FNO1015323.html
Som #12 også siger; nu skal man ikke gøre et større nummer ud af det - der er MANGE der hvert år bliver færdig på økonomi - det er ikke rocket science. Dermed ikke sagt at det ikke er et svært studie - men det er der rigtig mange studier der er; og sådan bør det vel i og for sig også være når man læser på en højere uddannelsesanstalt.
#11
Lyder som om du måske at set på deres sværeste matematiske stykke; det er ikke gennemgående igennem studiet at alt er matematik og p*sse svært - det rigelig overkommeligt.
Svar #14
03. juni 2011 af phoebebuffay (Slettet)
Det er klart at det ser nemt ud når man udelukkende ser på ét fag i 1. semester..
Svar #15
03. juni 2011 af Madsst (Slettet)
#5 Ja, det har du ret i.
#2 Mit ja gik på at du bliver udsat for lidt af det hele :-) Men lad være med at bekymre dig for meget om det inden du starter. Det du skal kunne lærer du undervejs og hvis man lægger lidt kræfter i det skal det nok gå. Samtidig skal man også være opmærksom på at det er normalt at ca. 2/3 falder fra på bachelordelen og det skyldes efter min mening primært at de ikke har brugt nok krudt på matematikken til at starte med.
Som #12 skriver så er det primært statistik man har på økonomi. Da meget statistik baserer sig på lineær algebra er det nødvendigt også at kunne en del af det. Man skal også være opmærksom på at man ikke har matematik i første time og så har man oldtidskundskab i den næste. Man har matematik i første time og så har man et økonomifag som anvender det matematik man lige har lært bagefter.
Man kan sagtens komme ud fra økonomi uden at have haft enormt mange matematikfag (det vil sige 2 halvårs fag i rent matematik og 3 halvårsfag i statistik). Så er man dog noget sat bagud i mange fag, så det er ikke mange der gør det efter min opfattelse. I så fald skulle man nok have valgt CBS istedet.
Senere på studiet kan man selv vælge hvad man vil have. Personligt har jeg taget en masse statistik. Det består af sandsynlighedsregning, lineær algebra og noget optimering. Derfor har jeg også taget nogle suplererende matematik kurser der passer til.
Hvis man er glad for at prisfastsætte såkaldte derivatprodukter (optioner, forward contracts etc.) får man brug for noget der hedder stokastisk differentialregning, som jeg personligt synes er svært. Det er det mat-øk'ere bruger meget tid på.
Er man glad for teoretisk makroøkonomi får man blandt andet brug for noget matematik (variationsregning) som hjælper en med at forstå hvordan man kommer fra et punkt til et andet.
Der er mange muligheder. Som udgangspunkt er det dog hverken en matematikuddannelse eller CBS (almen).
Svar #16
03. juni 2011 af Walras
Matematik på økonomi er hovedsageligt udvidet matematisk analyse. Førsteårsfaget er introduceret for at sikre, at vi studerende har ordentligt matematisk fundament og skulle svare til lignende kurser på matematik- og fysik-studiet. Statistik og sandsynlighedsregninger hører ikke til i matematik, det er lagt i faget kvantitative metoder - også kaldet økonometri. Desuden er mikroøkonomi og makroøkonomi meget teoretiske og benytter sig i høj grad af alt den matematik, som de studerende kan og kan lære.
Det er desuden korrekt, at mange af de økonomiske fag ikke benytter sig af alt for svære udregninger. I det mindste ikke på bachelordelen af studiet, men det kan nu være avanceret nok at regne med potenser, hvis udtrykkene er lange nok (og inkluderet i differensligninger eller differentialligninger). I kan tage et kig på rettevejledningen 3. semesters vinterkeksamen i makroøkonomi (første kursus i faget). Umiddelbart er det ikke svært, men prøv selv efter.
Desuden er der mange af os økonomistuderende, der læser udvidede matematiske valgfag for at få stillet trangen. Økonomi på universitetet kan slet ikke sammenlignes med HA-studierne. Faktisk er det kun HA(mat.), der kommer lidt i nærheden, men jeg vil nu stadig mene, at mange politter/oeconers profil kommer til at ligne en mat-oeker mere end en HA'er. Forvent at matematik på økonomi er lige så svær som fysik. Jeg har ihvertfald intet problem med at følge kurser på fysik matematisk set (at min fysiske kunnen så ikke er helt i top er en anden sag..).
I øvrigt blev kravet om matematik A indført, fordi folk med matematik B slet, slet ikke var godt nok rustede til at gennemgå en uddannelse i økonomi. Selv i dag, hvor alle har haft matematik A (og opnået et gennemsnit på over 7 i matematik i gymnasiet), er der omkring 10 %, der dumper første kursus i matematik på polit. Kurserne kan ingenlunde sammenlignes.
Svar #17
11. juni 2011 af Zalam (Slettet)
Nu er det altid en subjektiv vurdering, hvor svært et fag er, og det er ligemeget om det er dansk eller matematik.
Jeg har selv haft matematik med oecon'erne og mikro/makro (dog kun makro 1) på SDU og der er da matematik i de fag, men synes ikke det er voldsomt svært.
Derimod synes jeg det, stokastiske calculus jeg har haft en smule af i mit bachelorprojekt i finansiering er svært.
Men som flere andre påpeger er matematik vigtigt på økonomi studiet. Matematisk flair er derfor en stor hjælp.
Svar #18
12. juni 2011 af Zalam (Slettet)
Kom lige i tanke om at du kan jo kigge på bogen:
"Essential Mathematics for economic analysis" af Knut Sydsæter og Peter Hammond.
Den er vidst ret standard mener de bruger den både i Århus og SDU.
Svar #19
12. juni 2011 af Walras
#18 Det gør vi også i København (den norske udgave dog), men den er ikke ligefrem dækkende for hele pensum. Først og fremmest er det vist kun 1. bind (2. bind er markant sværere) og desuden har den tilnærmelsesvist intet lineær algebra i. 1. bind er ikke meget mere end lidt udvidet A-niveau matematik i gymnasiet.
Svar #20
12. juni 2011 af Zalam (Slettet)
#2
Det er korrekt, men han er vel først og fremmest interesseret i det indledende matematik. Han må gå udfra der er en vis progression.
Jeg har også haft det lineær algebra fra bind 2 og ja det er sværere :) I bind 1 er det jo nærmest kun multiplicere og addere to matricer ;)
