Kemi

Diverse spørgsmål til kemi

11. december 2011 af NS123 (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej,

Jeg skal til mundtlig kemieksamen i næste uge på c-niveau, og er pt i gang med at læse op. I den forbindelse har jeg et par spørgsmål, som jeg håber at kunne få hjælp med. 

Der står i min bog (ISIS), at når når atomerne fra undergruppernedanner ioner kan de finde på at afgive fx 2 elektroner og danne Cu2++, selvom elektronstrukturen for Cu er (2,8,18,1). Hvorfor afgiver den to elektroner, og ikke bare én? 

Er der desuden én der gider kort at forklare det med tetraedisk, lineær og plant opbyggede molekyler? Forstår ikke helt teorien bag det.

På forhånd tak. :-)


Brugbart svar (1)

Svar #1
11. december 2011 af vejgeh (Slettet)

Overgangsmetallerne kan afgive elektroner fra næstyderste skal også...

Ang. koordination: Generelt vil bindinger gerne sidde så langt fra hinanden som muligt. Normalt er man fra matematik og så videre kun vant til at tænke i 2D, men i kemi bliver man nødt til at tænke i tre dimensioner, fordi det hele foregår i tre dimensioner.

Tag en lille bold eller noget, og sæt fire stykker tape på den. Hvordan skal de fire stykker tape sidde, for at komme længst væk fra hinanden? Jeg mener det, prøv lige at gøre det :)

På sammem åde med lineære molekyler. Et lineært molekyle kan fx være CO2. Her har C ikke fire bindinger som normalt, men kun to (dobbelt)bindinger. Det betyder, at de to bindinger skal sidde på hver sin side af kuglen, for at være længst væk fra hinanden - dermed bliver molekylet lineært.

På samme måde kan du med bold og tape prøve at forestille dig, hvordan bindingerne koordineres, hvis et atom har tre bindinger (som fx N oftest gør). Bemærk her, at de tre bindinger kommer til at ligge på en cirkel - de laver et plant bindingsmønster (hvis du ikke forstår hvad plant betyder kan du kan forestille dig, at du lægger et teoretisk snit gennem alle tre bindinger, og så får to halvkugler)


Skriv et svar til: Diverse spørgsmål til kemi

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.