Dansk

Analyse af Marie Grubbe

09. januar 2012 af sabbys (Slettet) - Niveau: A-niveau

Jeg håber der er nogen som kan hjælpe mig med disse tre spørgsmål. Spørgsmålene omhandler kun det første kapitel i Marie Grubbe af J.P. Jacobsen, og skal kun besvares med stikord.


Undersøg tekstens verber nærmere, hvad springer i øjnene?

Anvendes der metaforer – svaret er: ja – find dem, og "oversæt" dem.

Hvilken forbindelse er der mellem tekstens anvendelse af adjektiver, verber, metaforer og tekstens tema?

 

Er der nogen som evt. har lavet den samme opgave, eller noget lignende, som kan hjælpe mig med at finde ud af hvad der er mærkværdigt ved verberne, hvilke metaforer der er, og hvilken forbindelse der er mellem adjektiver, verber, metaforer og temaet.

 

Mange tak på forhånd! :-)

S


Brugbart svar (0)

Svar #1
09. januar 2012 af Booklover (Slettet)

Uhh ... nu er det sgu et stykke tid siden jeg selv har læst bogen og analyseret den ... men kan huske at den vist nok er skrevet i en tidsperiode hvor den naturalistiske vinder fremtog som følge af de naturvidenskabelige strømninger og Freuds teorier om det ubevidste i mennesket - særlig i forhold til forfatteren J. P. Jacobsen, som var repræsentant for den nye skrivestil. Du skal altså være meget opmærksom på, at der anvendes et utal af naturbeskrivelser i romanen, næsten at sammenligne med romantikkens poetiske realisme, (som evt. giver et billede af Marie Grubbes sindstilstand). Som en naturvidenskabsmand der indsamler informationer observeres naturen i mange detaljer, mens Marie Grubbe på dette tidspunkt kun beskrives udefra - hun beskrives først (mener jeg) ganske objektivt, med størst vægt på den omgivende natur. Naturen personificeres, der anvendes natursymbolik- og metaforik. Samtidig - og i forlængelse heraf - skal du være opmærksom på beskrivelsen af Marie Grubbe (og hendes mystiske dagdrømmerier) - her skal du have fat på en denne litterære tidperiodes store temaer: de dyriske lyster i mennesket/den menneskelige natur. Marie er en kvinde, der følger sin natur på tværs af samfundskonventioner - ikke den samfundsmæssige fastlagte normer, hvilket er et typisk naturlalistisk og moderne træk ved romanen. Blot tænk på hendes dagdrømmerier - her ses den ganske uskyldige piges 'beskidte' tanker allerede, hvilket (mener jeg) også understreges af, at hun plukker bladene af roser og placerer dem i sit skød i sin kjole. 


Skriv et svar til: Analyse af Marie Grubbe

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.