Kemi
Afstem redoxreaktionen
Jeg skal afstemme følgende reaktion:
C2O42- + MnO4- + H+ ---> Mn2+ + CO2 + H2O
Så vidt jeg kan se er OT(C)=+III på reaktantsiden, mens OT(C) på produktsiden er lig med +IV. Dette ville betyde, at koefficienten på MnO4- skulle være 1. Dette kan jeg dog ikke het få til at passe, og efter et par googlinger kan jeg se, at koefficienten burde være 2. Hvorfor?
Svar #2
30. april 2012 af Rins (Slettet)
Ja, det er også det samme jeg fik det til. Har jeg ikke ret i, at ΔOT(C) således er 1, hvilket man sætter som koefficienten til MnO4-? Hvis den går fra +III til +IV, så er forskellen vel 1.
Den afstemte reaktion burde se således ud:
5 C2O42- + 2 MnO4- + 16 H+ ---> 2 Mn2+ + 10 CO2 + 8 H2O,
men jeg kan stadigvæk ikke finde argumentationen for koefficienten 2 på manganationen.
Svar #3
30. april 2012 af mathon
op ned antalsforhold antal
C 1 5 10
Mn 5 1 2
5 C2O42- + 2 MnO4- ---> 2 Mn2+ + 10 CO2
ladningen afstemmes med 16 H+ på venstre side
5 C2O42- + 2 MnO4- + 16 H+ ---> 2 Mn2+ + 10 CO2
hydrogen afstemmes med 8 H2O på højre side
5 C2O42- + 2 MnO4- + 16 H+ ---> 2 Mn2+ + 10 CO2 + 8 H2O
Svar #4
01. maj 2012 af Rins (Slettet)
Men hvorfor er antallet dobbelt så stort som antalsforholdet? Jeg føler, at der er en regel, som jeg ikke er blevet oplyst om. Jeg har blot fået at vide, at koefficienten for et reduceret/oxideret stof er lig med ændringen i oxidationstal for det andet oxiderede/reducerede stof. For mig at se er der ikke nødvendigt at gange igennem med 2, på alle koefficienter.
Skriv et svar til: Afstem redoxreaktionen
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
