Dansk

Skæbne - dansk eksamen

04. juni 2012 af Imsmart (Slettet) - Niveau: 9. klasse

Hej. 

Jeg har så trukket emnet skæbne, som jeg skal op i her på onsdag. 

Sidder og er i gang med at forberede mig, og kommer til at se, at jeg skal have noget om "problemet der behandles i teksten" hvilket jeg nu har siddet og tænkt lidt over hvad det kunne være, og aner det ikke, så tænke om der var en der kunne forklare mig det? 

Jeg skal også lave en perspektivering til en anden novelle, men jeg ved ikke helt hvordan jeg skal gribe det an? Nogen der ved det? 

 

 

 

- Tak 

 

 

 

Brugbart svar (0)

Svar #1
04. juni 2012 af ring1502 (Slettet)

Hvilken tekst har du valgt?

Der plejer altid at være et problem i en novelle, og spørgsmålet skal forstås på den måde, at du ser hvad problemet er, og hvordan det løses, altså behandles, eller hvordan personerne i historien tager problemet.

Karen Blixen har skrevet mange noveller, hvor skæbnen er hovedtemaet fx, Skibsdrengsfortælling, Ringen eller Livets veje, som nok også bliver kaldt for Storken.


Svar #2
04. juni 2012 af Imsmart (Slettet)

Med hensyn til persektiveringen, har jeg prøvet at lave lidt her, ved ikke om jeg har forstået det rigtigt, du kan prøve at kigge det igennem. 

Jeg har valgt at arbejde med novellen Skæbne af Tove Ditlevsen, og har valgt at perspektivere til novellen Rejsen til Ribe.

 

Brugbart svar (0)

Svar #3
04. juni 2012 af ring1502 (Slettet)

Det ser helt fint ud, synes jeg selv. Historierne har meget at gøre med hinanden. Jeg har ikke selv læst dem, men jeg synes, det ser godt ud.

Personligt ville jeg tage flere noveller eller tekster som jeg kunne perspektivere til. Tove Ditlevsen har jo også skrevet diget Barndommens Gade, men den har nok mest noget at gøre med Identitet.


Skriv et svar til: Skæbne - dansk eksamen

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.