Dansk
dan-dan oversætelse? :P
Ville i oversætte dan-dan til mig? :P :D
Kommunikere
Højdepunkt
Primitiv:
Antyder
Angercerede
Begejstrede
Konsikvenser
Ironisk:
Apropro
Dilema
Atatyde:
Ulempe
Tøve:
Betragtninger
Kompetence
Konstruktiv:
Alternativ:
Ambitiøse:
Deprimeret:
Involveret:
Markant:
Tilsynlagde
Besynderlig
Medlidenhed
Stranguleret:
Isolere:
Indrette:
Bedøvende
Diskret
Intellektuelle
Svar #1
16. juli 2013 af Andersen11 (Slettet)
Er du i tvivl om, hvordan ordene staves, eller hvad de betyder?
Prøv selv at slå ordene op i en ordbog, for eksempel http://ordnet.dk/ddo , hvor betydningen også er anført.
Nogle af ordene er stavet forkert:
Angercerede -> engagerede
Konsikvenser -> konsekvenser
Apropo -> apropos
Dilema -> dilemma
Atayde -> attitude
Tilsynlagde -> tilsyneladende (?)
Svar #2
16. juli 2013 af NadiaNK (Slettet)
Svar #3
16. juli 2013 af Pettson
I hvilken sammenhæng møder du de ord, du spørger til?
Er de fra én og samme tekst?
Hvis ja, hvorfor læser du denne tekst?
Forstå mig ret. Det er al ære værd, at du forsøger at blive bedre til det danske sprog!
Men hvis det er en skønlitterær tekst, fx en roman, kan du måske godt forstå handlingen, selv om der er nogle af ordene, du ikke præcist kan forklare.
Og det er under alle omstændigheder en god ide at læse så meget som muligt.
Prøv at gå på folkebiblioteket og spørg en børne-/ungebibliotekar om forslag til bøger, der er gode, velskrevne, spændende / interessante og passer til dit læseniveau.
Svar #4
17. juli 2013 af NadiaNK (Slettet)
Nej det er ikke for et tekst, er du sød at oversætte ordene?
Svar #5
17. juli 2013 af Andersen11 (Slettet)
#4
Hvis man slår ordene op i en ordbog, for ekempel ordnet.sk, får man både en forklaring til de enkelte ord og som regel også eksempler på ordenes brug i hele sætninger. Ud fra dette bør de fleste være i stand til at slutte sig til betydningen, eller de forskellige betydninger, af de relevante ord.
For eksempel, med ordet "kommunikere"
http://ordnet.dk/ddo/ordbog?query=kommunikere
kommunikere verbum Bøjning -r, -de, -t Udtale [komuni'ke??]
Prøv nu selv at slå dine 30 ord op.
Svar #6
17. juli 2013 af NadiaNK (Slettet)
Jeg gentager mig, jeg har prøvet ordnet.dk jeg synes betydningerne er svært at forstå, for hvergang jeg slår et ord op og ser betydningen så skal jeg slå op på et ord igen pga. jeg ikke forstår betydningen.
Svar #7
17. juli 2013 af NadiaNK (Slettet)
Ved du hvad, jeg gider ikke spilde min tid for alt det her .... hvis du ikke gider oversæt, jamen så lad vær!
Svar #8
17. juli 2013 af rakijovic
For mig at se, Nadia, er du enten ordblind, eller så har du af den ene eller anden grund ikke, som du selv indrømmer delvist, haft daglig kontakt med det danske (du har måske boet i udlandet det meste af dit liv – hvad ved jeg?).
Hvorom alting er så er ordblindhed og/eller liden kontakt med modersmålet / et af modersmålene ikke rigtig noget som bør knække ens selvværd. H.C. Andersen, fx, var selv ordblind – se hvordan det gik ham.
Ordforråd kan til hver en tid gøres større; du skal bare have større daglig kontakt med sproget, og ordblindhed er – ret beset – også en overkommelig størrelse. Så er der måske også andre årsager til at indlæringen går som den går – det skal jeg ikke kloge mig på hér da jeg ikke kender din konkrete situation.
► Vriendelikheid is net sinisme wat 'n jol gekry het! ◄ |||| ► Ljubaznost je samo cinizam što je dobio piće! ◄ ||||
► Prietenia este doar cinism care a băut puțin alcool ! ◄
Svar #9
17. juli 2013 af rakijovic
(sproget.dk tilbyder også ordforklaringer; måske vil du synes at forklaringerne dér er mere forståelige?)
► Vriendelikheid is net sinisme wat 'n jol gekry het! ◄ |||| ► Ljubaznost je samo cinizam što je dobio piće! ◄ ||||
► Prietenia este doar cinism care a băut puțin alcool ! ◄
Svar #10
17. juli 2013 af NadiaNK (Slettet)
#8 (du har måske boet i udlandet det meste af dit liv – hvad ved jeg?). Du ved intet! Jeg er født og er opvokset i Danmark, jeg ved at jeg ikke har en god ordforråd, men det betyder ikke at jeg har boet i udlandet det meste af mit liv!
Svar #11
17. juli 2013 af Pettson
#9 sproget.dk giver en søgning i Den Danske Ordbog (som man også kan tilgå via ordnet.dk),
men den søger også svar fra Retskrivningsordbogen, Ordbog over det Danske Sprog, Nye ord i dansk 1955-1998 og flere andre opslagsværker (se en oversigt her), så hvis man kan overskue at få præsenteret flere forklaringer, er den rigtig god.
Alternativt kunne du, NadiaNK, forsøge dig med nogen af de trykte ordbøger, fx Politikens Nudansk Ordbog, som du kan se, arbejde med og låne på biblioteket.
#7 og #10 tonen i disse indlæg skal du nok forsøge at undgå. Vi er muligvis flere, der ikke ret godt 'gider' at spilde vores tid på at forsøge at hjælpe, hvis vi bliver 'talt til' på dén måde.
Svar #12
17. juli 2013 af Andersen11 (Slettet)
#6
At kommunikere: at udveksle informationer, budskaber og meddelelser ;
at videregive budskaber eller meddelelser ved hjælp af skrift, tale eller andre tegn
Det er klart, at hvis dit ordforråd er på nulpunktet, er det vanskeligt at kommunikere meningsfuldt.
Du skriver i #0, at du har "koncentreret mig på alt andet sprog end dansk". Hvilke sprog er du så mere fortrolig med?
Svar #13
17. juli 2013 af rakijovic
Heh... Ja, temperamentet i #10 er i hvert fald en dansk piges...ingen tvivl om dét.
► Vriendelikheid is net sinisme wat 'n jol gekry het! ◄ |||| ► Ljubaznost je samo cinizam što je dobio piće! ◄ ||||
► Prietenia este doar cinism care a băut puțin alcool ! ◄
Svar #14
19. juli 2013 af Stygotius (Slettet)
NadiaNK,
Hvis du er født og opvokset i Danmark, -hvorfor har du så ikke det samme ordforråd og de samme staveevner som de fleste andre danskere ?
...........dit skrevne sprog tyder ikke på at du er ordblind, men at du har andre problemer.
Svar #15
19. juli 2013 af Stygotius (Slettet)
"Dan og mig vi kunne ikke kommunikere sammen " er for det første håbløst dansk, og for det andet ikke det samme som at de ikke havde noget at sige hinanden.
Skriv et svar til: dan-dan oversætelse? :P
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
