Generelt
Uretfærdig lærer??
Hej alle!
Jeg går i 1.g på STX, og jeg fik standpunktskarakterer her i tirsdags.
Og jeg er rigtig ked af min karakter i fysik, og især kommentaren som er skrevet til karakteren.
Jeg skiftede gymnasium her i november, og på mit tidligere gymnasium fik jeg 7 i 1. standpunktskarakter.
Jeg gik også i 1.G sidste år, men droppede ud pga. personlige problemer. Sidste år fik jeg 7 og 10 i standpunktskarakterer i fysik.
Men nu til sagen: Jeg har som den eneste i min klasse fået -3, og som den eneste er der blevet skrevet en kommentar til min karakter. Hvor der ordret står følgende: "Helt blank. Ude af stand til at kunne bidrage med noget fagligt."
Jeg føler virkelig at det her er begyndt at blive lidt mere personligt, end fagligt og "professionelt"...
Så jeg gik til min studievejleder, som fortalte mig at jeg skulle aftale en samtale med min fysiklærer.
Så jeg skrev en besked over Lectio til ham, hvor han i stedet for at give mig en tid til en samtale, hele tiden snakkede udenom, og fortalte at han også ville give mig samme karakter igen som årskarakter, hvis ikke jeg kunne finde ud af at sige noget fornuftigt.
Jeg viste beskederne til studievejlederen, som straks printede dem ud. Her fik jeg blandt andet at vide, at det var godt at jeg havde brugt et pænt og fornuftig sprog. Jeg fik også at vide, at jeg kunne skrive en klage over ham.
Jeg ved at mange andre elever har problemer med denne lærer. Og at der i næste uge bliver afholdt et møde med nogle forældre fra en anden klasse, hvor det samme er sket for for mange af eleverne.
Og han har selv fortalt, at han ikke er uddannet lærer, men han er uddannet elektriker. Han har tidligere arbejdet på Roskilde Gymansium, hvor han efter sigende er blevet fyret pga. han var uegnet til at arbejde som lærer.
Hvad gør jeg nu?? Jeg kan ikke sove, og jeg græder hele tiden. Hvordan skriver man en klage??
Please, hjælp... Aner ikke længere hvad jeg skal gøre...
Svar #1
06. marts 2014 af Perfektum12 (Slettet)
Jeg kender selv godt det med at have uretfærdig lærer og jeg vil forslå at du klager over ham direkte til rektorer evt. tager du dine forældre med for at give din klage mere tyngde og prøv at få de andre som også har klaget over med til at udtale sig. Når du klager vil det være en fordel at du viser beskederne som han har sendt til dig som kunne tyde på at han ikke bedømmer på din faglige kundskaber. Bemindre du ikke har afleveret en enste aflevering og ikke være til en eneste time burde han ikke kunne give dig 03.
Jeg stemmer for at du klager med det samme og får en samtale med rektorer evt. kan du indsende en klage til undervisningsministeret.
Håber det hjælper.
Svar #2
08. marts 2014 af mollyhunden (Slettet)
Svar #3
08. marts 2014 af thomaslarsen90Arocketmailcom (Slettet)
Hvilke personlige problemer havde du?
Svar #4
11. marts 2014 af hesch (Slettet)
#2: Det lader jo til, at du har det fint med studievejlederen.
Skriv en "kladde" til en klage, og vis studievejlederen den. Se om du ikke kan få ham/hende til at rette den til, om nødvendigt.
Skriv et svar til: Uretfærdig lærer??
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
