Eksamensforberedelse

Eksamens nervøs, hvad skal jeg gøre?

31. maj 2006 af Otokonoko (Slettet)
I dag var jeg til matematik eksamen, min første eksamen nogensinde. jeg fik vist det jeg ville, og det gik som det skulle MEN!
jeg var så nervøs at den ældre censor sagde at hun aldrig havde set noget lignende.

hvad skal jeg gøre?

Brugbart svar (1)

Svar #1
31. maj 2006 af SomeOneMore (Slettet)

Søg på andre tråde i forumet omkring nærvøsitet og eksaminer.

Læs desuden denne artikel (fra artikel sektionen):
https://www.studieportalen.dk/artikler/eksamensangst.php

Brugbart svar (1)

Svar #2
31. maj 2006 af Don Møller (Slettet)

Som jeg har skrevet i en anden tråd, så synes jeg du skal tage til lægen og få nogle Propranolol, de hjælper meget for mig!!

Brugbart svar (1)

Svar #3
31. maj 2006 af Peden (Slettet)

#2:
Medicin er uden tvivl en ide hvis man er helt ude i tovene. Men generelt gælder der altså den regel at man lærer mere ved at se frygten i øjnene. Det er langt fra sidste gang du skal til en eksamen i dit liv, tænk bare på en jobsamtale, det er en lang eksamen. Prøv hellere at slappe af, og lukke af for hysteriet. Jeg var selv meget nervøs tidligere, men har haft så mange eksamener nu, at det er blevet helt almindeligt, og det rører mig stort set ikke. (Jeg burde læse op til eksamen nu, men er så rolig at jeg skriver på Studieportalen, det må være bevis nok :) )

Brugbart svar (1)

Svar #4
31. maj 2006 af Don Møller (Slettet)

#3
Forstår godt din pædagogiske tankegang, men for nogen er medicin den bedste udvej! Jeg hører absolut ikke til blandt dem der er mest nervøse, men nervøsiteten er en stressfaktor for mig, og hvis jeg kan blokere denne faktor er jeg hjulpet et godt stykke! Men det er jo også et forslag, det er op til folk selv hvad de vil gøre!!

Svar #5
31. maj 2006 af Otokonoko (Slettet)

hmm... nu var det jo min første eksamen, så jeg tror jeg giver det en chance til på gammeldagsmaner...^^

Svar #6
31. maj 2006 af Otokonoko (Slettet)

hmm... nu var det jo min første eksamen, så jeg tror jeg giver det en chance til på gammeldagsmaner...^^

Brugbart svar (1)

Svar #7
31. maj 2006 af Herter (Slettet)

Jeg var altid MEGET nervøs i folkeskolen.. men efterhånden man bliver ældre så bliver det nemmere og nemmere.. i dag er en eksamen det samme som enhver anden dag.. stort set.

Så bare giv det tid.. :)

Brugbart svar (1)

Svar #8
31. maj 2006 af Brita (Slettet)

Hej Don Møller.
Jeg er ved at skrive en artikel om eksamnespiller og mangler (desperat) en pige, der har prøvet at tage Propranolol eller en anden form for betablokkere mod eksamensangst.
Du er jo (desværre) en mand, men kender du måske en pige, der vil fortælle mig om sine erfaringer?
Artiklen er til BTs søndagstilllæg "Kun for kvinder" og handler om den skæve kønsfordeling blandt unge i forbruget af pillerne.
Det er en hastesag. Jeg havde egentlig deadline i dag, men jeg har fået lov at aflevere senere, hvis det lykkes mig at skaffe en erfaringskilde i morgen torsdag...
Jeg ved ikke om jeg må skrive min email her, så jeg nærlæser lige reglerne først.

Brugbart svar (1)

Svar #9
31. maj 2006 af USyay (Slettet)

#7

jeg tror det er for individuelt til at sige det...desværre. Gid det var så vel! jeg går nu i 3g, og er stadig ENORMT nervøs til eksamener. Jeg ryster, og er typen der tripper rundt lige inden - stresser faktisk alle de andre.
Derimod er jeg ikke nervøs længere når jeg skal holde foredrag, så lidt ret har du jo nok;)

Brugbart svar (1)

Svar #10
31. maj 2006 af Brita (Slettet)

Otokonoko >
Jeg har netop skrevet en guide med gode råd mod eksamensangst. Den kommer efter planen i BTs søndagstilllæg "Kun for kvinder" nu på søndag. Men det afhænger lidt af, om jeg når at skaffe en kilde til den artikel, den skal bringes sammen med. Se indlæg #7.

Du er velkommen til at kontakte mig gennem min nye - og lidt tomme - hjemmeside www.fagjournalisten.dk, hvis du vil have, at jeg sender dig en mail med de gode råd inden søndag.

Svar #11
01. juni 2006 af Otokonoko (Slettet)

se her:

jeg ved at hvis jeg er nervøs, så er det for om det går galt. Men det går kun galt hvis jeg er nervøs. Derfor er jeg ikke nervøs!

kloge ord for en der kun har fået 11- og 13 taller indtil videre..

men holder det?

sandsyndligvis, men så er det kun i teorien! tror jeg.

Brugbart svar (1)

Svar #12
01. juni 2006 af Liquidizer (Slettet)

Det er nok ikke så anbefalelsesværdigt, men jeg gør det, og det virker for mig. Tager et shot et eller andet lige inden og så tyggegummi i forberedelsen, så det ikke kan lugtes. Det beroliger mig!

Haha, jeg lyder som en alkoholiker. Jeg drikker dog ikke normalt. Men fik rådet af en veninde.

Brugbart svar (1)

Svar #13
13. maj 2008 af Bruger slettet (Slettet)

Jeg har set meget uheldige forløb med studerende, der har taget piller, de ikke kunne tåle, og mødte op til eksamen så dopede, at de ikke kunne gennemføre.
Læs i stedet denne bog og arbejd med øvelserne deri:
https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=514922

Brugbart svar (1)

Svar #14
28. maj 2008 af Light-Lover (Slettet)

Jeg skal i morgen op til min første eksamen siden jeg begynde på HF-enkelt fag sidste år i august og må indrømme at jeg er meget nervøs. Men jeg har valgt at sige det til min lærer som tingene er, at jeg er meget nervøs og er bange for at gå i sort.
Så ved de det, og så skal de også nok prøve at hjælpe en med at få en så god karakter som nu overhovedet muligt. Det handler om at erkende sin angst og så gøre noget ved den. Det er min erfaring.

Så må jeg se om det bærer frugt. Og så handler det om at være velforberedt. Hvis du går i fuldstændig og aldeles meget panik i forberedelsen så kan super super gode notater redde dit skind. Så det har jeg også brugt mange kræfter på - nu kan jeg ikke gøre mere. Kun håbe at jeg trækker det bedste emne.

Skriv et svar til: Eksamens nervøs, hvad skal jeg gøre?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.