Andre fag

Problemer med min dansk lærer

04. marts 2004 af "Sofie" (Slettet)
Jeg har et problem, som jeg er godt træt af: Min dansk lærer hader mig!!!
I 1.g fik jeg 10 i dansk. Nu har vi skiftet lærer, og jeg får 6! Jeg forstår det virkelig ikke. Jeg har konfronteret hende, og hun siger, at jeg fortjener ikke en bedre karakter....Hvad skal jeg gøre?
Jeg ved virkelig ikke hvad jeg har gjort forkert, men hun kan tydeligvis ikke lide mig. Er rettere overbevist om, at hun hader mig.

Jeg har brug for nogle gode råd! Nogen der kan hjælpe?

Brugbart svar (1)

Svar #1
04. marts 2004 af D@niel (Slettet)

Jeg ved hvordan du har det. Jeg har haft det ligesådan med en gammel engelsklærer. Problemet løste sig imidlertid ved at jeg ikke gad være sur på hende. Så faldt hun lidt ned igen. Jeg spurgte hende hvad jeg skulle gøre for at stige i karakter igen, og så gjorde jeg det i et par ugers tid. Og så røg karakteren lige så stille op igen.

Et andet godt råd til når man falder i karakter det er; at virke overinteresseret(!) i faget. Det er mange lærere ret vilde med. Det kan nemt give en karakter..

Bare rolig dit 10-tal skal nok komme igen hvis du fortjener det. Bare du er tålmodig.

#Daniel

Brugbart svar (1)

Svar #2
04. marts 2004 af Peden (Slettet)

Ja den traditionelle (og det her er baseret på erfaring) feminine attitude med enten at brokke sig helt vildt og være sur på en lærer der giver en en lav karakter, eller også at sætte "ydelsen" efter karakteren er helt forkert.

Engager dig i faget og tag en snak med læreren. Tag IKKE udgangspunkt i "hvorfor får jeg ikke mere" men istedet "hvad skal jeg gøre for at få mere" det første er barnlig grådighed, det andet er ambition.

Brugbart svar (1)

Svar #3
05. marts 2004 af Slacz Maci (Slettet)

Tja, nogle lærerer bukker så tilgengæld ikke under for det i siger, det ved jeg for jeg har haft en. Og i sådan et tilfælde skal du gå til studievejlederen (hvis du HAR prøvet at "være sød" som #1 og #2 forslår) og hører hvad du så skal gøre. Sidste instans er rektor, men hør lige studievejlederen først.

Brugbart svar (1)

Svar #4
05. marts 2004 af Sofie1 (Slettet)

Hej.
Vil gerne lige spørge om det er hver gang du får 6? Eller om det "bare" er i et tilfælde? Har du prøvet at f.eks. få en vurdering af en anden dansk lærer? Det kan jo godt ske, at hvis det kun er 1 det er sket ved, at du har misforstået teksten ifølge din nye lærer?

Svar #5
05. marts 2004 af "Sofie" (Slettet)

Først vil jeg sige tak for de gode svar..
#4 Vores lærer giver os ikke karakterer for de opgaver vi afleverer!?! 6-tallet har jeg fået i karakterbogen.

Brugbart svar (1)

Svar #6
05. marts 2004 af Slacz Maci (Slettet)

#5 w00t? Du skal da få karakterer for dine stile..

Brugbart svar (1)

Svar #7
05. marts 2004 af FCK (Slettet)

Så går du sgu ikke i gymnasie, hvis du ikke får karakter for dine opgaver

Brugbart svar (1)

Svar #8
05. marts 2004 af FCK (Slettet)

Det er en god ide at snakke med sin vejleder. Men du kan jo også sætte din opgave herind og lade nogle "experter" læse den og selv vurdere

Brugbart svar (1)

Svar #9
06. marts 2004 af Aurica (Slettet)

Mit råd ville være først at snakke med din lærer om hvordan du får din karakter op igen. Det er vigtigt at du har en positiv indstilling til problemet og selv tror på at det kan løses, ellers når du nok ikke langt med det. Hvis ikke det hjælper synes jeg du skal prøve at få en anden dansklærer, evt. din gamle, til at kigge på nogle af dine opgaver for at få be- eller afkræftet at der er et problem mellem dig og din lærer. Jeg mener at en samtale med rektor skal være absolut sidste udvej. Chancen for at han giver dig en anden lærer er meget lille, han tager sandsynligvis bare en samtale med den lærer du har og risikoen for at det ødelægger dit forhold til læreren endnu mere er ret stor. Håber dit problem bliver løst.

Skriv et svar til: Problemer med min dansk lærer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.