Andre fag
Tage eksamen om?
Jeg har fået karakteren 00 i min opgave (SSO).
Har man mulighed for at skrive den om?
Hilsen Bettina
Svar #1
02. marts 2007 af ViSe (Slettet)
Svar #3
02. marts 2007 af Guruen (Slettet)
Svar #4
02. marts 2007 af allan_sim
Man kan ikke benytte 2. prøveforsøg for eksaminer aflagt i 3.g, da beviset lukkes med udgangen af skoleåret. Eneste mulighed i det almindelige system ville umiddelbart være at gå 3.g om, men det kan ikke lade sig gøre, da I er sidste årgang på den gamle ordning. Så du må nok leve med karakteren.
Svar #5
02. marts 2007 af Pigen-Odense (Slettet)
Det er en opgave om stormagts politik, og jeg har besvaret opgaven + at den er velformuleret.
Fik to andre lærere til at læse den, og de mente den lå til middel.
Nu er jeg i forvejen ret så upopulær hos den lærer jeg skrev hos, så jeg har en grim fornemmelse af at det passede hende fint at dumpe min opgave.
Iøvrigt har hun ikke nogen kommentarer til bedømmelsen som sådan ud over at hun finder den utilstrækkelig.
Jeg sidder her og læser min opgave igen, og jeg er bare så harm. Har lagt meget arbejde i den, og problemformuleringen er besvaret, samt den opfylder kravene til kildefortegnelse m.m.
Men næste step er så nok at klage. Jeg synes simpelthen ikke det er rimeligt, og det trækker mit gode gennemsnit helt ned.
Nogen der har erfaringer med at klage?
Svar #6
02. marts 2007 af eksamenshaj (Slettet)
Hvis to andre lærere mener, at den ligger til middel, er det nok en temmelig god ide at klage. Men få dem til at hjælpe dig med at formulere kritikpunkterne, så der er substans i klagen.
Jeg har ingen erfaring med at klage selv, men mener ikke at du har noget at miste.
Svar #7
03. marts 2007 af McMaster (Slettet)
Umiddelbart er et 5-6tal meget mere nyttigt på et eksamensskema!
Snak evt. med rektor først!
Svar #8
03. marts 2007 af Ralphi (Slettet)
Svar #9
03. marts 2007 af ViSe (Slettet)
Skriv et svar til: Tage eksamen om?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
