Dansk
Skal forsvare min danskopgave til årsprøve.
13. juni 2004 af
shack (Slettet)
Ville lige høre om der er nogen som har nogle gode "fif" når jeg skal forsvare min dansk opgave. Hvad er normal kotyme til en sådan årsprøve?
Svar #1
13. juni 2004 af Xabbu (Slettet)
Da jeg skulle forsvare min danskopgave var det mest min lærer som førte ordet. Hun spurgte om nogle ting der var uklare og jeg prøvede så at forklare hvad jeg havde ment med det jeg havde skrevet.
Du skal ikke være nervøs, det er ikke særlig svært.
Du skal ikke være nervøs, det er ikke særlig svært.
Svar #2
13. juni 2004 af Maj (Slettet)
Bare du sætter dig godt ind i det tema/problematik du har bearbejdet i din danskopgave så du umiddelbatr er i stand til at forsvare dårlige formuleringer eller andre dele af din danskopgave din lærer eventuelt vil finde irrelevnat. Derfor være i stand til at argumentere fornuftigt for hvorfor du har grebet danskopgaven an som du nu engang har gjort - så skal det nok gå.
Svar #3
13. juni 2004 af KemiKasper (Slettet)
jeg snakkede bare om min opgave og argumenterede for mine analyser og tolkninger, så spurgte læreren ind til nogle ting han gerne ville ha uddybet.
Det er ikke ret slemt - det er beroligende at man kan forberede det hele i forvejen.
Jeg fik 11 og jeg får altid 7 og 8 til daglig :S
Det er ikke ret slemt - det er beroligende at man kan forberede det hele i forvejen.
Jeg fik 11 og jeg får altid 7 og 8 til daglig :S
Skriv et svar til: Skal forsvare min danskopgave til årsprøve.
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
