Almen studieforberedelse (AT)
Passende antal tekster?
Jeg tænker selv på 3 tekster på 1 A4-side hver. Er det for meget/lidt?
Svar #1
21. februar 2008 af ponystar (Slettet)
Men jeg har valgt i al fald seks forskellige kilder i min analysedel den her gang - det er så godt nok i rel/his, og kilderne er ikke i form af religiøse tekster.
Svar #2
21. februar 2008 af MiaMette (Slettet)
Hvor meget fyldte dine tekster ca.?
Svar #3
21. februar 2008 af ponystar (Slettet)
Det kommer jo an på, hvor meget du vil arbejde med de enkelte tekster - hvis du foretrækker at have flere i stedet for fx at gå meget i dybden, så er tre vel for lidt. Omvendt hvis teksterne er omfattende nok, og der kan arbejdes tilstrækkeligt med dem. Du skal jo bare sørge for, at du får religion "nok" ud af de tre tekster så. Tror ikke det handler om mængden, men om hvad du får ud af dem.
Svar #4
21. februar 2008 af MiaMette (Slettet)
Rene kildetekster bruger jeg til gengæld i religion. Jeg har også nogle baggrundstekster (egentlig bare religionslærebøger), men de er jo sekundære.
Svar #5
21. februar 2008 af ponystar (Slettet)
Skriv et svar til: Passende antal tekster?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
