Biologi

Hvordan reagerer immunforsvaret virusinfektion??

12. juni 2008 af trice (Slettet)
Jeg har nu læst hele min bog om infektionsbiologi, men jeg kan ikke finde nogle steder, hvor der står, hvordan immunforsvaret reagerer på virusinfektioner?? Er der nogen der kan hjælpe med det? Dog står der en hel masse om, hvordan det reagerer mod bakterier..

Brugbart svar (0)

Svar #1
12. juni 2008 af Katarina000 (Slettet)

står der ikke noget om HIV? det er jo en virus...

Svar #2
12. juni 2008 af trice (Slettet)

ja men HIV virus er jo lidt speciel, idet det er en retrovirus, så den "gælder ikke rigtig" :-)

Brugbart svar (0)

Svar #3
12. juni 2008 af Katarina000 (Slettet)



JA, det er jo også rigtigt! måske kan du bruge linket

http://studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=474382

ellers prøv at søge efter det her på forummet

Brugbart svar (0)

Svar #4
12. juni 2008 af cattp (Slettet)

virus trænger ind i vævsvæskerne og dels ind i vores celler. Her overtager de cellernes stofskifteapparat, så det laver nye viruspartikler.

forsvarets forløb:
a) antistofforsvaret: ædeceller opdager virus i kroppen på grund af virus fremme overflade (antigen), - ædecellen æder virus og udstiller det fremmede molekyle på egen overflade. en t-lymfocyt opdaget det så og kontakter en b-lymfocyt. b-lymfocytten omdanner sig ved en lang række celledelinger til en stor mængde plasmaceller, som kan producere og udskille antistof mod antigen. antistoffet klæber sig til virus, og virus bliver nu meget synlig for ædecellerne, som hurtigt finder dem og æder dem.

b) forsvaret mod inficerede celler: t-hjælpeceller kontakter t-dræbercellerne, som kan finde kropsceller som er inficeret ved virus. de inficerede celler findes ved, at t-dræbercellen finder virussets overflade. herefter ødelægges både celle og virus. når infektionen er stoffet vil forskellige lymfocytter blive omdannet til hukommelsesceller (b-huskeceller og t-huskeceller). de husker opskriften på hvordan man ødelægger skadevolderen.

Brugbart svar (0)

Svar #5
12. juni 2008 af cattp (Slettet)

hjalp det?

Brugbart svar (0)

Svar #6
12. december 2008 af catbergh (Slettet)

Hvor ved du det fra ? jeg kan intet finde om det ! :)


Skriv et svar til: Hvordan reagerer immunforsvaret virusinfektion??

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.