Dansk Historieopgave

Hvordan gør man?

27. marts 2009 af Booklover (Slettet)

Hej Alle.

Hvordan skriver man en dansk/historie opgave??? Jeg mener, hvorledes skal man gribe den an??? skal man hvis man fx vælger at skrive i dansk, analysere en novelle fra vores tid og sammenligne med en novelle fra fx 80'erne??? Kan I give mig lidt inspiration og ledetråde???!

Smil Marie.


Brugbart svar (2)

Svar #1
27. marts 2009 af Cenk-KiR (Slettet)

Jeg vil foreslå du tager det stille og roligt.. Detr hjælper meget på din forståelse.

Har I spørgsmål7problemformulering/ problemstillinger til det, tag og læs det, streg under..

Hvad er dit emne?

Hvad ved du om emnet ?

Hvad er godt/skidt ved emnet ??

Hvad ved du selv om emnet ?

Hvd kan du bruge det til?

Hvilke spørgsmål skal du svare på`?

prøv og tænk på ovenstående ideer. bare tag det stille og roligt uden stress og panik..

Du kan se ved opgave sektoren hvordan det ser ud opgaveteksnisk hvis du ingen ideer har, men lad dig kun inspirere af det ikke copy paste tak.


Brugbart svar (2)

Svar #2
08. april 2009 af hulabulala (Slettet)

Umiddelbart kan du godt sammenligne noveller fra to forskellige årtier, hvis dit mål er at redegøre for eksempel samfundets udvikling. Men umiddelbart har jeg lidt svært ved at gennemskue problemstillingen.

Da jeg skrev, skrev jeg om den narcissistiske personlighedsfortyrrelse. Jeg lavede først en redegørelse af narcissisme som en personlighedsforstyrrelse, hvorefter jeg lavede en analyse af novellen Iagttagelser, der er skrevet af Vita Andersen. Her lægge jeg mest vægt på en personkarakteristik af hovedpersonen, med særligt henblik på at få afdække hendes narcissistiske træk. Til sidste perspektiverede jeg det til romanen Plastik af Mette Thomsens, hvor jeg sammenlignede lighederne mellem de to hovedpersoner.

Jeg ved ikke om det hjælper dig lidt med at få en forståelse af opgaven? Altså, hvis du skriver i dansk, så først en redegørelse af et emne, en analyse af en tekst der har et sammenhæng med emnet du redegjorde for og til sidst en perspektivering til en tekst der har fællestræk.

Jeg faktisk ikke om du kan nøjes med at perspektivere til det redegjordte emne, men ellers ville det jo også være en mulighed, så du slipper for at jonglere med to tekster.

Idéer til dit emne skal du vel finde udfra det gennemgået stof i undervisningen? Foreksempel hvis i har haft emner som mellemkrigstiden, narcissisme, kommunikation og så videre. Mener jeg vi skulle :)

Derudover er det yderst vigtigt at du har en rød tråd gennem hele opgaven, altså så der er sammenhæng mellem de redegørelsen, analysen og perskeptiveringen/vurderingen.

God arbejdslyst :)


Svar #3
09. april 2009 af Booklover (Slettet)

Tusind tak for jeres svar!!!

Til hulabulala: Sjovt du nævner narcissisme - jeg har selv overvejet at indrage dette emne (...) ! Jeg har valgt novellen "Som englene flyver" af Naja Marie Aidt (ind til videre) - og måske et Strunge digt som sammenligning. Hvordan jeg så ellers kan komme videre bliver mit næste problem! Nu må jeg bare håbe, at min lære måske er så sød, at han giver os et gammelt eks. på en analyse, så vi kan se hvorledes opgaven skal opbygges - det ville være så fantastisk !!

Mange smil

Marie.


Skriv et svar til: Hvordan gør man?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.