Studievejledning
Ekstra højniveau gl. reform vs. ny reform
Hej
Jeg vil lige sikre mig, at jeg har forstået reglerne rigtigt omkring ekstra højniveau korrekt.
Jeg tog selv studentereksamen og blev færdig i 2007 med et ekstra højniveau, der gav mig ret til at gange med 1,03.
Som jeg har forstået reglerne nu, kan jeg ikke længere gange mit snit med 1,03, da det dengang ikke blev direkte påskrevet eksamensbeviserne.
Desuden skal jeg konkurrere med folk fra den nye reform, der både kan gange med 1,03 og 1,06 for det samme.
Det lyder godt nok helt vanvittigt uretfærdigt! Så kan det passe, at jeg har forstået reglerne rigtigt?
Svar #2
30. marts 2009 af Jorvik (Slettet)
& der er ikke nogen der er stoppet op på et tidspunkt i processen og tænkt over, hvor vanvittigt det er?!?
Utroligt...
Det er heller ikke muligt at få det tilføjet sit eksamensgennemsnit, vel?
Svar #3
30. marts 2009 af Jorvik (Slettet)
.. jeg mener at få påskrevet, at man faktisk har haft højniveaufag på sit gamle eksamensgennemsnit - eller få lavet et nyt?
Svar #4
30. marts 2009 af Eksamenshaj. (Slettet)
Jeg skrev i sin tis til Bertel Haarder omkring det, fordi enkeltfagskursister heller ikke må gange med en faktor og derved kunstigt forhøje vort gennemsnit, selv om vi har taget uddannelsen på samme tid som andre med ekstra højniveaufag. Jeg mener, at det er diskriminerende for forældre der studerer, og desuden putter man faktisk folk foran i køen, der reelt har et lavere gennemsnit, og måske er mindre studieegnede.
Han svarede mig, at de gerne ville have at folk gik hurtigt igennem uddannelserne, og at med mit gennemsnit skulle jeg nok ikke bekymre mig om problemet.
Svar #5
30. marts 2009 af Stud.tvivl (Slettet)
Sådab som jeg har forstået det, kan man ikke længere gange sit gennemsnit, hvis man har flere høj niveau fag. Man kan udelukkende gange sit snit med 1,08, såfrem man har en nyere eksamem. dvs max to år gammel.
Det er totalt uretfærdigt. Jeg har også haft skrevet en vred mail til Bertel Haarder og fik samme svar som Eksamenshaj.
Svar #6
30. marts 2009 af Jorvik (Slettet)
Det er det rene vanvid... Jeg er gået helt op i en spids over det!
De har jo allerede lavet reglen med at gange med 1,08 for at få folk hurtigt igennem... Så kan de da ikke indføre en hindring mere ud over den. De under den nye reform vil også altid kunne gange deres snit med 1,06, mens vi ikke kan... Hvordan man end vender og drejer det kan det ikke blive retfærdingt!
Jeg er målløs!
Svar #7
31. marts 2009 af 150972 (Slettet)
#6 Jeg forstår din frustration, men i 2007 var der sikkert andre fra tidligere årgange der synes det var uretfærdigt at du kunne gange med 1,03 fordi du havde taget et højniveaufag mere end det krævede.
Jeg er enig i, at reglen er tåbelig. Politikernes dagorden er, at "tvinge" de folk der er lidt træt at skolen og derfor tager sabatår (mere end 2 år) over i fag hvor der er mangel på arbejdskraft. Dvs. lærer, pædagog, sygeplejerske osv. De får aldrig en chance på deres drømmeuddannelse, heller ikke gennem kvote 2. Kvote 2 er jo samtidig reduceret til 10%.
Vi får altså et A- og et B hold. Dem der kommer igang med det samme og hører til i segmentet "over karaktergennemsnittet" og dem der er middel og derunder. Den sidste kategori er dem der sikkert vælger at satse på kvote 2 og derfor kommer meget senere (eller aldrig) igang på deres drømmeuddannelse eller også begynder de på de før omtalte uddannelser.
Vi får altså lærer, sygeplejerske og pædagoger som hader deres arbejde, men Bertel H. får løst hans problem med manglende lærerstudende på seminarierne.
Der burde indføres optagelsesprøver/samtaler på alle uddannelser. Udgiften til dette vil være den besparelse som der vil være når de studerende ikke stopper i utiden og koster skolen taxameterpenge.
Skriv et svar til: Ekstra højniveau gl. reform vs. ny reform
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
