Dansk

Hvad ville du give for denne stil?

14. maj 2009 af Amarco (Slettet)

Hej alle,

Jeg har for en uges tid siden været oppe i skriftlig dansk (9. klasses afgangeksamen). Jeg er meget dårlig til at vente, og det ville derfor være super godt, hvis I gad at læse min stil, samt give den en karakter.

Opgaven lød på at man skulle skrive et essay om ventetid, samt komme med eksempler fra teksten. I kan se min stil her:


Svar #1
14. maj 2009 af Amarco (Slettet)


6 Undskyld ventetiden


Vi har alle stiftet bekendtskab med det, og vi kommer helt sikkert til at gøre det igen – jeg snakker naturligvis om en af de mest irriterende ting i hverdagen – at vente. ”Det værste, man kan udsætte det morderne menneske for, er ventetid.” - Jeg er helt enig i tekstens beskrivelse. Efter min mening er det med til at ødelægge vores humør, og mange gange kan vores temperament komme helt op i det røde felt. Selve det at vente er måske ikke det værste, men det at vi er magtesløse, og ikke kan gøre noget som helst ved det, kan slå os helt ud. For som teksten også siger, kan ventetid ikke undgås – der er jo nogen der skal vente.
Ventetid er en mærkelig størrelse – det er en af de ting vi ikke kan gøre så meget ved, når det opstår, men samtidig en ting alle kommer til at opleve...

Forstil dig eksempelvis at du lige har fået fri fra arbejde. Du er glad, og glæder dig til at komme hjem til en kop kaffe foran fjernsynet. Men det er desværre bare sådan, at du lige skal ned og handle ind først. Du tager derfor ned i det lokale supermarkedet. Da du endelig har lagt alt ned i kurven, ser du til stor irritation for dig selv, at der er en kæmpe kø foran den enlige åbne kasse. Du stiller dig op i køen, som begynder at tage længere og længere tid. Jeg er helt sikker på, at dit ellers så gode humør falder, og den dejlige kop kaffe du ellers havde glædet dig til, figurerer ikke længere inde i dit hoved. Du kigger helt sikkert frem mod kassen, og tænker inde i dig selv, hvorfor har de ikke bare to kasser åbne? Du overvejer sikkert bare at ”give op” og gå, men du vælger dog alligevel at vente videre. Efter lang tid kommer du endelig igennem. Du tager hjem, og drikker den velfortjente kop kaffe, der af en eller anden grund ikke smager så godt alligevel...
Ovenstående er helt sikkert en situation, vi alle kan forholde os til. Vi kender nok også alle sammen det at en god dag bliver ødelagt, og vi ved hvor drøn irriterende det er.
”For ventetid er jo også tænketid – hvor man kan overveje, om det nu også er værd at vente på”. - Hvis man eksempelvis står i ovenstående situation, mener jeg at det er utrolig svært ikke at komme til at overveje, hvorvidt køen er værd at stå i eller ej. Jeg har det faktisk generelt sådan, at jeg i en ventesituation overvejer om det er værd at vente, jeg har ikke svaret på hvorfor, men hvis jeg skulle prøve at forklare hvorfor, er det fordi at man tænker ekstra meget når man venter.
Nu tænker du sikkert over, hvad det er jeg vil frem til med mit supermarked-eksempel? - Jo, det jeg prøver at sige er at den irritation der rammer os når vi venter, ikke rigtig fordufter senere på dagen. Jeg tror at ventetid har mere indflydelse på vores humør, end vi egentlig går og tror det har. Noget andet jeg prøver at komme frem til, er at ventetid aldrig er vores egen skyld – altså ud fra vores eget synspunkt selvfølgelig. Uanset om vi venter på bussen, toget, i supermarkedet eller en helt fjerde ting – har vi det med at kaste alt ansvar fra os, og i stedet skylde skylden på en anden. Det er det mest naturlige at gøre, men kan vi overhovedet være det bekendt? - både ja og nej. ”Ja” fordi det er en anden person, der er ”skyld” i at ventetiden opstår. Men jeg mener bare at det ikke kun er én parts skyld. Jeg har det lidt sådan, at vi på en eller anden måde selv ”opsøger” ventetiden. Vi træder fx ind i et supermarked, ind på et busstopsted eller ringer til en håndværker - ved alle tingene, ved vi at der kan opstå ventetid, men glemmer det lidt inde i os selv. Jeg tror ligesom teksten beskriver, at vi glemmer ventetiden, fordi vi frygter den. Vi er ”bange” for at der skal opstå ventetid, derfor vælger vi ikke at tænke på den.
Dog er jeg også lidt uenig med teksten - ”Men vi regner ikke med ventetid. Derfor er ventetid en ukendt faktor”. Jeg tror derimod at vi inderst inde godt ved, hvornår der kan opstå ventetid. Efter min mening vælger vi som sagt bare at fordufte det. Et godt eksempel kunne være at du skal med flyet kl. 10, du ved godt at man mindst skal komme én time før, men vælger i stedet at komme to timer før. - Det gør du af én simpel grund – du gider ikke at vente. Hvis man i stedet vælger først at komme én time før, kan man næsten forvente ventetid. Det er i mine øjne dermed et slags valg du træffer, på spørgsmålet om du vil vente eller ej.

Der er dog mange dårlige ting ved at vente, en af dem er, at ventetiden af en eller anden grund opstår, når vi har det godt. Vi venter jo på noget, så det giver lidt sig selv, at det for det meste er noget vi ser frem til. Vi ser fx frem til det kommende tv-serie afsnit eller en forlystelse. En anden ting er at netop tv-serier og forlystelsesparker udnytter vores ventetid, så vi kommer til at se endnu mere frem til det nye afsnit eller den kommende forlystelse. Igen er vi klar over at der kan opstå en kø - ventetid - foran forlystelsen, eller at tv-serien udnytter vores nysgerrighed til at lave et ekstra afsnit, og dermed giver os ventetid. Med disse eksempler er jeg igen kommet frem til noget nyt – man glæder sig ualmindeligt meget til ventetiden er ovre, og det gør man uanset hvad. Jeg tror at vi alle kan blive enige om at det er en lille forløsning når man kommer ind at side i forlystelsen, kommer igennem køen eller når det nye afsnit endelig kommer.

”Ikke desto mindre påføres vi mere og mere ventetid. Og fordi den typisk påføres os af andre, opleves ventetiden også som frihedsberøvelse.” - Teksten siger altså at ventetiden føles som ”friheds-berøvelse” fordi den påføres af andre. Som jeg var inde på tidligere er det typisk andre der er ”skyld” i vores ventetid opstår, men os selv der skaber ”muligheden” for at den kan opstå. Jeg er derimod helt enig i at ventetiden, i nogle tilfælde opleves/føles som frihedsberøvelse. I min fritid spiller jeg golf, og jeg nyder det. Den mest irriterende ting der dog er ved golf, er at det kræver så meget tid. Når jeg endelig har tiden til det, er der ikke noget der kan irritere mig mere, end at vente ude på banen – for det føles netop som ”frihedsberøvelse”. Når man er ude på en golfbane og venter, skylder man, ligesom i de andre situationer, skylden på en anden. Det gør at man kommer i dårligere humør, og at der er større risiko for at ens humør påvirker ens spil, der dermed også bliver dårligere. Jeg giver derfor teksten helt ret – vi påføres mere ventetid som tiden går, og den ventetid føles som om den ”tager livet af os”.

”Tid er penge” er der et ordsprog der lyder, det der menes med det er, at vores tid er kostbar. Jeg kan ikke finde på bedre ord selv, end at konstatere ”tiden ER kostbar” - i hvert fald føles den sådan for os selv. Når man bruger tid på at vente, mener vi selv at vores tid er mere værd end det. Det er blandt andet dét, der for os til at ”bakke ud” af en kø nogen gange. Jeg tror at vi alle er trætte af at vente – jeg kan i hvert fald ikke forstille mig, at nogen kan lide det.
Vi føler ikke selv at vi har tid til at vente, alligevel venter vi på et eller andet hver eneste dag, uden at det gør den store forskel. Vi må jo bare se i øjnene, at vi højst sandsynligt kommer til at vente ligeså meget i fremtiden, og derfor lære at leve med det. Jeg tror alle, inklusiv mig selv, synes at ventetid er noget af det mest irriterende der overhovedet findes. Kan man finde en måde at løse problemet med ventetid på? - Jeg tror det ikke, jeg har i hvert fald ikke et forslag – har du? I mine øjne har teksten helt ret - ”ventetid kan næppe undgås”.
 


Brugbart svar (1)

Svar #2
14. maj 2009 af Armina (Slettet)

Heeej :-)

Den er ret god din stil. Og du ville få en god karaktere :-)
Karakteren må du få af din lærer, det ville jeg ikke blande mig i. Men den er ret god :-) Flot


Svar #3
14. maj 2009 af Amarco (Slettet)

Mange tak :)

Så må jeg bare håbe at censor også synes om den..


Brugbart svar (1)

Svar #4
14. maj 2009 af Armina (Slettet)

Heh :-) Det tror jeg da at han gør. Så må du jo lige skrive, når du får den tilbage :-)
Hva håber du at du får`?


Svar #5
14. maj 2009 af Amarco (Slettet)

Jeg håber/tror/forventer at jeg får et 10-tal, hvilket jeg også synes er realistisk... Hvad ville du give mig, hvis du skulle? :) - bare vær ærlig, en begrundelse kunne være forrygende.


Brugbart svar (1)

Svar #6
14. maj 2009 af nanse89 (Slettet)

Nye karakterskala: 7/10 :-)


Brugbart svar (1)

Svar #7
14. maj 2009 af Armina (Slettet)

10 for dit indhold. Du forklar tingene rigtigt godt og går dybt ind i sagen. Der er en råd tråd gennem hel stilen og det er godt. Slutningen er ret god.
For orden kan jeg ikke give. For ved ikke hvordan du har stilet den op?


Brugbart svar (1)

Svar #8
14. maj 2009 af nanse89 (Slettet)

Jeg skrev beskeden uden at se dit svar! Men afsnittene er meget tætte. Jeg ville sige at der mangler mere luft ind imellem.

Du har tænkt over det med ventetiden og du har mange personlige tanker ind over, hvilket trækker karakteren opad. Nu så jeg lige at du går i folkeskole? Så tror jeg godt den kan være et 10-tal værd :)

Den er ihvertfald meget fin. Men som sagt - jeg ville gøre afsnittene lidt mere 'læsevenlige' hvis du forstår. Selve indholdet er fint.

En stil kommer altid an på hvilken lærer man har haft. Ofte er påvirkningen fra læreren der gør udfaldet af stilen. Så hvis din lærer aldrig siger noget til afsnittene er det ligemeget.

Forresten! Husk altid lige at tjekke kommaer osv. igennem inden afleveringen. Det kan betyde en karakters forskel :-)


Svar #9
14. maj 2009 af Amarco (Slettet)

Tak for kritikken, det er virkelig noget jeg kan bruge. Det skal dog siges at jeg har sat den en del anderledes op - med en anden tekst og nogen andre afsnit, der gør den mere "læsevenlig" :)

Og tak for tippet :)


Brugbart svar (1)

Svar #10
14. maj 2009 af Armina (Slettet)

Super så kan du sagtens få 10/10. Hvis censoren er venlig og hvis det er hans dag. Så kan du sagtens få det 10 tal. Held og lykke :)
Ved hvordan det er at vente på svar fra en censor.


Svar #11
17. juni 2009 af Amarco (Slettet)

Så kom tallet endeligt!
Og det blev til et helt vildt dejligt 12-tal! :D


Skriv et svar til: Hvad ville du give for denne stil?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.