Kemi

Kemi

26. september 2009 af Anne17 (Slettet)

Hej...

Min lærer har sat mig til at vise nogle forsøg omkring tilstandsformer i skolen på tirsdag. Kender i nogle jeg evt. kunne vise?? De ville være dejligt med et forsøg hvor man viser is, vand og damp med teori omkring det. Det skal være på 9. klasses niveau.

Håber I kan hjælpe mig ...


Brugbart svar (1)

Svar #1
27. september 2009 af kieslich (Slettet)

1. Et stanniolaskebæger sættes ovenpå en fyrfadsstage med tændt lys under. Hold øje med isterningerne og se hvad der sker.  Forklar overgangene fast -> flydende -> gas.

2. Et smalt syltetøjsglas fyldes HELT med vand, og låget skrues på. Et andet fyldes halvt med vand, og der sættes et tuschmærke, så man kan se, hvor vandet gik til inden frysningen. Begge glas puttes i en plastikpose, som lukkes. Sættes i fryseren. Forklar noget om at vand udvider sig når det fryser.

3. kom ca. 1 dl vand i en kolbe. sæt en prop i kolben, skal sidde fast,, og opvarm kolben over en bunsenbrænder. Proppen vil blive skudt ud af kolben og med lidt held ramme loftet.


Skriv et svar til: Kemi

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.