Debat
Købe ny cykel
Hej
Jeg vil godt investere i en ny cykel (meget gerne den model der vist nok hedder city-bike hvis det er det den hedder?). Den skal kunne holde i nogle år, ikke være for tung og billig, så er der nogle forretninger I vil anbefale/har erfaringer med? Min venindes cykel er fra Kvickly og den er hun meget glad for, men er der nogle herinde fra der også selv har prøvet cykler fra Kvickly eller andre supermarkeder?
Tak på forhånd :)
Svar #1
14. december 2009 af Freeclimber (Slettet)
Nu skriver du den ikke skal være tung og billig, men mener du i virkeligheden at den ikke må være dyr? :-)
Men ja, du kan sagtens få en OK cykel til lavpris. Jeg vil dog tage til cykelhandleren alligevel og kigge, da der kommer '10 modeller nu, så '09 bliver sat kraftigt ned. Jeg har lige scoret en avenue airbase til 5.300.-
Det du næsten skal gøre mest ud af er at prøve den, og gerne nogle andre modeller inden du bestemmer dig. Der forskellen tit ligger er hvor hurtigt de ruster og bliver løse i samlingerne.
Svar #2
14. december 2009 af PernilleKn (Slettet)
Hejsa sandrakk.
Jeg vil personligt aldrig anbefale en cykel fra Kvickly eller andre supermarkeder, de er alt for tunge, og derfor bliver det hårdere at cykle, desuden er de ikke nær så holdbar, medhensyn til rust osv. så hvis du vil have en cykel, som kan holde i en hel del år, vil jeg anbefale, at købe, hos en cykelhandler.
Nu ved jeg ikke, hvor du er fra? men kan anbefale www.rollerbike.dk - de sælger også brugte cykler, som er af god stand, men selvfølgelig en smule billigere. mener bestemt også du kan købe cykler online hos dem.
- Pernille
Svar #3
14. december 2009 af Freeclimber (Slettet)
Igen, det kommer også utrolig meget an på hvad du skal bruge den til. Det er klart, at køber man en billig cykel får man ikke nødvendigvis de goder som lav vægt, man får ved en dyr. Dette vil måske afholde nogen fra at tage den frem for bussen.
Så er det for at køre 4-5 km til at fra uddannelse og handle lidt ind i ny og næ behøves der ingen dyr cykel. Det er bare et spørgsmål om at holde den ordenligt ved lige - så vil den også holde længere end dyre cykler der ikke bliver holdt ved lige. (Jeg har selv min cykel inde i min lejlighed hver dag)
Se den ekstra vægt som lidt ekstra motion ;-D
Svar #4
15. december 2009 af sandrakk (Slettet)
Hej
#1 Ja, jeg mener selvfølgelg at den skal være billig :)
#2 Tak for linket, prøver at se om jeg kan bruge det :)
#3 Det er netop fordi jeg kun skal bruge cyklen frem og tilbage fra skole + diverse gøremål at den skal være billig.
Mht. vægten af cyklen så betyder det meget for mig idet jeg nok ikke er den stærkeste person i verden :)
Skriv et svar til: Købe ny cykel
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
