Matematik

examen alle mat emner

31. december 2009 af volume (Slettet) - Niveau: 8. klasse

hej, har brug for hjælp, til at tænke på alle emner, brøker, funktioner, potens, osv. det skal være noget man kan risikerer at komme op til i 9 klasse, til afgangs prøve.


Brugbart svar (1)

Svar #1
31. december 2009 af MN-P (Slettet)

Det du har mest brug for er hjælp til at slippe af med den panik-angst du lider af. Lad dog være med at spekulere på prøven i 9. klasse allerede nu, i virkeligheden betyder den ikke ret meget.

Tal med skolevejlederen om dit problem, om at du er bange for ikke at være god nok. Han/hun kan nok råde dig, du er ikke den første der har disse problemer.

Jeg har lagt mærke til at du har svært ved at konsentrere dig om indholdet i det du læser, måske kan du få et råd om hvordan du kommer ud over dette. Jeg ved at det for nogen er en hjælp at spørge sig selv, hvad der står i teksten. Hvad handler opgaven om? Hvad får jeg at vide? Hvad skal jeg finde ud af? og lignende kan måske hjælpe dig.

Et andet råd er at læse opgaven stille og roligt igennem, lægge den væk og vende tilbare et par timer senere. Hjernen arbejder uden du lægger mærke til det med det du har læst.


Brugbart svar (0)

Svar #2
31. januar 2010 af Maskinen (Slettet)

 Hej Niklas, 
som Merete påpeger er der intet, at være nervøs over. Prøven i folkeskolen, er ikke noget at være bange eller nervøs over, det er kun forberedelse til den videre skolegang for dig, fx gymnasiet, handelsskolen osv. 

Du skal bare nyde, at komme til en eksamen, hvor udfaldet ikke afgører om du kan komme ind på dit drømmestudie eller ej. Dog er det skønt at se, du tænker over det, men som jeg kan se går du kun i ottende klasse, så det er god tid for dig, til at lære hvordan man går til eksaminerne, og der vil i de kommende år være terminsprøver, der forbereder dig til det. 
 


Skriv et svar til: examen alle mat emner

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.