Psykologi

Hjælp til AT om Freud

01. juni 2010 af sanne12345 (Slettet) - Niveau: B-niveau

Hej!

Jeg skal til mundtlig eksamen i AT i morgen og har om Freud's i forbindelse med børneopdragelse og hvordan hans teori om det ubevidste gik ind og ændrede samfundets holdning omkring børneopdragelse.

I den forbindelse skal jeg komme ind omkring Daniel Stern og hans kritik af Freud, da han modsat Freud mener at barnet er født med kompetencer.

Men jeg skriver også om Diana Baumrind, der har udviklet de 4 forskellige opdragelses stile. Og her kommer mit spørgsmål så:

Er hun kritisk over for Freud's psykoanalyse og altså på Stern's side eller er hun enig med Freud?


Brugbart svar (3)

Svar #1
02. juni 2010 af klotte (Slettet)

Så vidt jeg ved har hun ikke forholdt sig direkte til Freud. Hun er mere i retning af adfærdspsykologi og behaviorisme.

Hun er kendt for forskning i afstraffelse af børn ....altså reaktioner på for Stenge forældre.

Hun vil formodentlig være enig med Freud i at forældre spiller en vigtig rolle ved at skabe forventninger til børn- dvs. opdrage dem og danne overjeget.

 Hun vil også være enig i at for strengt et overjeg og for strenge forældre vil skabe syge usikre børn. Men for nende er det fordi de ikke også har en følelsesmæssig evne til at forstå og nå deres børn.

I den forstand mener hun at resposivness hos forældre er vigtigst. Har man den - kan børnene egentlig tåle meget uden at blive ødelagte.


Svar #2
02. juni 2010 af sanne12345 (Slettet)

Mange tak:)


Brugbart svar (2)

Svar #3
03. juni 2010 af klotte (Slettet)

sæt lige kryds i brugbart - hvis du kunne bruge det ; )

Hvordan gik eksamen idag ?


Svar #4
03. juni 2010 af sanne12345 (Slettet)

Jeg fik et 7 tal så det var skam fint:)


Brugbart svar (2)

Svar #5
03. juni 2010 af o1Koen (Slettet)

Jeg bliver nok nødt til, at få lidt hjælp Sanne, hvis du har mulighed for det ?


Svar #6
03. juni 2010 af sanne12345 (Slettet)

Okay:) har du også om Freud i dit AT da?:)


Brugbart svar (2)

Svar #7
04. juni 2010 af o1Koen (Slettet)

vi har lavet præcis det samme :P


Svar #8
04. juni 2010 af sanne12345 (Slettet)

Okay:) Hvad vil du gerne have hjælp til?:)


Brugbart svar (2)

Svar #9
04. juni 2010 af o1Koen (Slettet)

Hvordan argumentere jeg for, at jeg har brugt Psykologi som humanistisk og ikke samf. videnskabenlig?


Svar #10
05. juni 2010 af sanne12345 (Slettet)

Der er jeg nok ikke den helt rette at spørge for det er jeg også selv lidt i tvivl om, men jeg svarede noget i retningen af at man havde brugt psykologi humanistisk fordi jeg ikke havde brugt de samfundsvidenskabelige metoder f.eks. den kvantitative metode, der bygger på resultater fra spørgeskemaer og lignende. Det ved jeg selvfølgelig ikke om i har brugt?


Brugbart svar (2)

Svar #11
05. juni 2010 af klotte (Slettet)

# 9 hvad har du skrevet om ?


Brugbart svar (2)

Svar #12
05. juni 2010 af o1Koen (Slettet)

Jeg har skrevet om opdragelse i 1800-tallet og freuds mening herom. Jeg fandt ud af det til sidst - eller jeg gennemtænkte det i et stykke tid og kom op med noget som jeg regnede med, jeg kunne bruge - Det var heldigvis rigtigt. Jeg sagde, at jeg havde samf. som samf.viden. fordi jeg brugte metoder som kvalitativ og psy. som huma. fordi jeg brugte hermanutik i forbindelse med en case og fortolkning af teorierne :)

Det gik generelt ret godt :)


Brugbart svar (2)

Svar #13
06. juni 2010 af klotte (Slettet)

Jamen du bestriver vel også hvordan du selv detuktivt har sammesat noget ?


Skriv et svar til: Hjælp til AT om Freud

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.