Eksamensforberedelse
Gode råd søges..
Jeg skal op i historie på tirsdag d. 16.
Men jeg ved ikke hvordan jeg skal forberede mig.. nogle der har nogle gode råd?
Håber virkelig der er nogle der har nogle gode råd. (:
Svar #2
12. juni 2010 af Laqil (Slettet)
For mig virkede det (især i forhold til fag som historie, samfundsfag, religion etc, hvor der ofte er perioder, navne, årstal og begreber, der skal huskes) ret godt at skrive stikord på post-it notes og pladre dem op over hele hytten. Vores historieeksamen var emneinddelt, så hver gang, jeg tog et glas vand f.eks., så hang der en gul seddel, hvor der stod "korsridderne" på plus et par navne, og så skulle jeg lige lynhurtigt remse op, hvad det væsentligste var at sige der. Det er en god måde at huske, det der skal huskes, og vedblive med at repetere det, så det sidder bedre fast.
Jeg kan se, du går i folkeskolen - så er der en god sandsynlighed for, du stadig bor hjemme - allier dig evt. med forældre og/eller søskende om at flytte rundt på sedlerne - det er mere udfordrende, når de dukker op rundt omkring :)
Og så skriv alt ned på dem i stikordsform, hvad du skal kunne.
Det hjalp i hvert fald mig.
God weekend :)
Svar #3
12. juni 2010 af vibekeovesen (Slettet)
Jeg kan komme op i: det gode liv, Israel og palæstina, noget med afrika, og et emne der hedder en hel verden. Jeg syntes at det er nogle meget svære emner at finde hoved og hale i. Fordi der ikke er nogle ting du kan finde nogle resultater til.
Hehe tak.. Det tror jeg at jeg vil prøve :)
Svar #4
12. juni 2010 af Woltario (Slettet)
Det gode liv, hvad i historien har gjort at vi idag lever det gode liv, i forhold til for mange år siden. bare et ex.
Israel og Palæstina, der kan du snakke om krigen der har været siden anden verdenskrig hvor at jøderne ikke havde noget sted at være hvor de fik det land som de har nu, du kan også snakke om seks dags krigen. Du kan snakke om den seneste episode med israel der tog et skib til fange og drabte 9 af passagerene på skibet. Du kan også snakke om trosretninger i det at den kristne tro kommer fra jødedommen og den islamiske tro kommer fra kristendommen. :)
Noget med afrika er et vidt begreb hehe :)
En hel verden, der kan du snakke om krig, og om hvorfor det er nødvendigt. Når vi alle bor i den samme verden. du kan der drage paraleller til Israel og Palæstina.
Svar #5
12. juni 2010 af vibekeovesen (Slettet)
okay jeg tror lige du har redet min r**! Jeg kan kun sige tak! :)
Afrika - der er en masse med slaver.. kan jeg sige noget med prostitution?
Mange tak! (:
Svar #6
12. juni 2010 af Woltario (Slettet)
Det var så lidt :)
Ja du kan sige at der førhen blev hentet mange slaver i afrika. Og at Danmark var det første land i historien der forbød import af slaver men de fik stadig slaver til deres ø osv. og hvordan det var med slaverne i USA. at fek.s. George Washington gjorde det ulovligt i USA at have slaver, men havde dem stadig selv efter han havde lavet loven. Og at hans tænder (hans gebis) som tit siges at være lavet i træ, at han også havde et gebis med tænder fra nogen af hans slaver.
du kan beskrives hvordan de før de sorte fik rettigheder i USA at der var flere steder hvor kvindelige afrikanske kvinder var prostituret i USA. og at over 50% af alle prostitueret i USA den dag i dag stadig er african-americans :)
evt. kig her: link om slaver link om Afrika
håber du kunne bruge det :)
Svar #7
13. juni 2010 af vibekeovesen (Slettet)
Tak for det, det er virkelig en stor hjælp, mange tak :)
Skriv et svar til: Gode råd søges..
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
