Debat
Hvem ville du stemme på?
Hvem ville du stemme på, hvis der var valg i morgen?
Jeg ville stemme radikalt.
Svar #1
17. november 2010 af Djemba (Slettet)
Second that. Uden sammenligning det mest fornuftige parti herhjemme.
Jeg vil dog ikke udelukke at stemme på Enhedslisten af taktiske årsager. Uden deres overlevelse, bliver det jo næppe en centrum-venstre regering.
Svar #5
23. november 2010 af pige24 (Slettet)
Nu har jeg ikke stemmeret, men pt er der ikke et parti jeg kunne finde på at stemme på.
Svar #6
30. november 2010 af Thullemus (Slettet)
Jeg har heller ikke stemmeret, men hvis jeg havde, ville jeg helt klart stemme på Liberal Alliance. Jeg håber, de kan få den borgerlige regering til at blive liberale igen. Desuden ville en fremgang fra det parti også kunne holde DF lidt nede.
Svar #7
01. december 2010 af Djemba (Slettet)
Desuden ville en fremgang fra det parti også kunne holde DF lidt nede.
Hvorfor det? Hvis man giver en stemme til LA, så giver man i sidste ende også mere indflydelse til Dansk Folkeparti. Det er jo helt urealistisk at LA sammen med VK skulle kunne få mønstret 90mandater.
Det er ikke fordi jeg ikke deler din holdning om at det ville være rart, hvis DK blev mere liberalt. Og kan egentlig også godt lide LA, men som den politiske situation er i øjeblikket, så holder dine ord ikke stik.
Hvis man skal holde DF nede, så skal man stemme rødt.
Svar #8
01. december 2010 af Thullemus (Slettet)
Nu er LA jo officielt et midterparti, der har meldt ud, at de kan arbejde sammen med begge blokke. Jeg synes selv at valget mellem V og S er lidt ligesom valget mellem pest eller kolera, så hvis man absolut skal stemme kan det ligeså godt være det parti man selv synes har de bedste holdninger. Desuden har LA også sagt at de ikke vil støtte en regering hvor DF indgår.
Selvom jeg er liberal synes jeg det er tid til et regeringsskift. Blå blok er simpelthen kørt træt, og et regeringsskifte en gang imellem er sundt både for landet og demokratiet.
Svar #9
01. december 2010 af Djemba (Slettet)
Nu er LA jo officielt et midterparti, der har meldt ud, at de kan arbejde sammen med begge blokke
LA er da ikke et midterparti, blot fordi de på enkelte områder kan samarbejde med dem som vil føre deres politik mest ud i livet. LA er ultra-liberale og bestemt ikke et midterparti på nogen måde.
Desuden har LA også sagt at de ikke vil støtte en regering hvor DF indgår.
Det ændrer ikke ved at en stemme i praksis på LA er en stemme der i sidste ende gavner DF.
Som liberal kernevælger i DK står det rigtig skidt til. Og det vil det gøre så længe V og K kan tillade sig at pisse på deres liberale vælgere, i det at det er folk som(alligevel) aldrig kunne drømme om at stemme på oppositionen.
Svar #10
01. december 2010 af Thullemus (Slettet)
Jeg synes, de politiske partier i dag fokuserer for meget på, hvordan de får flest vælgere istedet for deres holdninger. De store partier er ved at flytte sig nærmere hinanden, og det er svært at finde ud af, hvad de store forskelle på deres politik egentlig er.
Svar #11
01. december 2010 af Djemba (Slettet)
Jeg synes, de politiske partier i dag fokuserer for meget på, hvordan de får flest vælgere istedet for deres holdninger. De store partier er ved at flytte sig nærmere hinanden, og det er svært at finde ud af, hvad de store forskelle på deres politik egentlig er.
Det kaldes for centraliseringen som er sket i dansk politik. Men LA er ikke et midterparti, som fx S, SF, V og K er det. LA lefter ikke for midtervælgerne og er slet ikke ligeså populistiske anlagt.
LA er, hvad Venstre ikke tør at være.
Svar #12
01. december 2010 af Thullemus (Slettet)
Godt sagt :)
Centralisering... Det skal jeg prøve at huske.
Svar #13
01. december 2010 af Djemba (Slettet)
Det er et godt ord ja:) Det egentlig en rimelig naturlig konsekvens af klassesamfundets mere eller mindre opløsning.
Svar #14
01. december 2010 af Thullemus (Slettet)
Det lyder logisk.
Kan du forresten fortælle mig hva den store forskel er på S og V? Altså udover at det ene parti KALDER sig socialistisk og det andet KALDER sig liberalt.
Svar #15
01. december 2010 af Djemba (Slettet)
Det er en fejlslutning at kalde S for et socialistisk parti. Det er i al fald lang tid siden, at man har kunne betegne dem som et socialistisk parti. Hvis man skal sætte dem et ideologisk sted, så vil man enten sige at de er et socialliberalt parti eller at ideologien er Socialdemokratismen.
Det er ikke den store forskel på V og S. I det at Venstre har rykket sig ind imod midten for at sikre flere vælgere, fordi man på den måde favner bredere. Socialdemokratiet har ligeledes rykket imod højre også for at sikre flere vælgere. Det handler om marginaler, når vi skal finde forskellen på disse partier. Det også derfor man populært sagt kalder Venstre for Socialdemokratere. Mange vil også sige at det er også den eneste måde de kan holde sig ved magten på.
Skriv et svar til: Hvem ville du stemme på?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
