Fysik

Opløsning af kræfter

17. december 2010 af bahrbtw (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej.

Jeg har fået til opgave at redegøre for opløsningen af kræfter. Jeg er helt på bar bund lige nu, en der kan skubbe mig i gang?


Brugbart svar (0)

Svar #1
17. december 2010 af TorbenA (Slettet)

Du må nok finde nogl gode eksempler, hvor der er brug for at opløse en kraft efter to eller flere retninger. Matematisk set er det vektorregning.

Hvad med to heste, der trækker en slæde i to retninger (samtidig), og man kender slædens masse og accelleration (både størrelse og retning).

Et ret hypotetisk eksempel; men du kan nok selv finde et bedre. :-)


Svar #2
17. december 2010 af bahrbtw (Slettet)

så hvis vi siger slæden har en masse på 10 kg og begge heste trækker med en kraft på 2000 N. så giver det en vektor A og B der er modsatrettede, er det så bare at minus de to vektorer? :-)


Brugbart svar (0)

Svar #3
20. december 2010 af TorbenA (Slettet)

Nej. Hellere, at slæden vejer 10 kg og har en accelleration på 1 m/s2 i x-retningen. Så har du nemlig en resulterende trækkraft på 10 N i x-retningen. Hvis den ene hest så trækker i retningen (1,1) og den anden i retningen (2,-1), kan du regne ud, hvor mange Newton de hver trækker med. Så har du opløst trækkraften efter de to retninger.

Du skal altså kende den ene kraft og retningerne for de to andre, og du skal finde disse to kræfters størrelser.

Tegn først kræfternes parallellogram.


Skriv et svar til: Opløsning af kræfter

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.