Almen studieforberedelse (AT)

Usikkerhed omkring metoder til min AT eksamen. hjæælp

19. maj 2011 af zyperx (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej. Min at eksamen er lige rundt om hjørnet, og er i tvivl omkring nogle punkter, som jeg gerne vil have styr på.

Problemformulering


Hvorfor har nutidens unge brug at iscenesætte sig gennem nyere medier, og hvordan bliver de iscenesat?


Problemstillinger
1) Hvordan karakteriserer Anthony Giddens begrebet identitetsdannelse i det senmoderne samfund?
2) Hvordan og hvorfor bliver deltagerne på Paradise Hotel iscenesat af sig selv og af programmets tilrettelæggere?
3) Hvilke negative og positive effekter har iscenesættelse på Paradise Hotel?
4) Topper Paradise Hotel seertallene, og hvorfor?
5) Hvilke ligheder har Paradise Hotel til Robinson?
 

Metoder: Med fagene Dansk og Samfundsfag har jeg hovedsagligt anvendt den samfundsvidenskabelige og humanistiske metode. Jeg har i faget Samfundsfag brugt den kvantitative metode, i form af seertal fra TV3, samt kvalitative data, hvor jeg har læst flere artikler igennem omkring Paradise Hotel, og hvordan de påvirkes af medierne. I dansk har jeg analyseret et Paradise Afsnit, det såkaldte Pandoras Æske, hvor deltagerne stiller spørgsmål til hinanden. Der er blevet brugt den nykritiske metode til den danske del.

JEG FØLER VIRKELIG AT MIN METODE DEL ER TOM, OG AT JEG BLIVER RISTET TIL EKSAMEN? :( HJÆLP.


Brugbart svar (1)

Svar #1
19. maj 2011 af Bureaukraten (Slettet)

Hvad er det præcist du er i tvivl om?


Svar #2
19. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Om jeg kan tage op til eksamen i det, og forklare metoderne, fordi, at jeg ikke føler det jeg har, kan dække det - altså mine metoder.


Brugbart svar (1)

Svar #3
20. maj 2011 af Bureaukraten (Slettet)

Umiddelbart virker det til at du har styr på hvad de forskellige metoder dækker over, og hvornår du har anvedt dem, vil jeg mene.

Du kunne måske overveje om du forbindelse med en, eller flere, af dine problemstillinger har foretaget nogle metode valg, og hvilken betydning dette efterfølgende har haft for din analyse og konklusion.

Nogle af dine problemstillinger foreskriver jo i sig selv en bestemt metode, f. eks. opgørelsen af seertallet (Dette kan kun gøres kvantitativt). Derimod har du måske i forbindelse med nogle af de andre problemstillinger foretaget nogle metode valg, hvilket sandsynligvis har haft indflydelse på din analyse og konklusion. Håber det giver mening, og du kan bruge det til noget.


Svar #4
20. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Jeg forstår det ikke rigtigt? Kunne jeg få en uddybelse omkring det?

Hvordan skal jeg gøre dette?


Brugbart svar (1)

Svar #5
20. maj 2011 af Bureaukraten (Slettet)

Hvad har det f. eks. betydet for din analyse at du har valgt den nykritiske metode til den danske del? Kunne du have valgt en anden metode, og i så fald hvad ville det have betydet?

Kort sagt argumentation for dit valg af metoder, samt refleksion over alternativt metode valg.


Svar #6
20. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Det synes jeg er rigtig svært, for jeg har nemlig tænkt over den del - kan godt være, at det bare er mig, der er for blank på det område?


Brugbart svar (1)

Svar #7
20. maj 2011 af Bureaukraten (Slettet)

Men du kan vel nå at gøre dig nogle tanker om det inden eksamen? Desuden tror jeg det er ganske normalt at man ikke altid lige får gjort sig de overvejelser.


Svar #8
20. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Ja okay, men kan du komme med nogle andre metoder, som jeg fx kunne bruge? Det kunne være dejligt. :-)


Brugbart svar (1)

Svar #9
20. maj 2011 af Bureaukraten (Slettet)

Nu kender jeg jo kun din opgave ganske overfladisk, men der findes da ikke en række forskellige metoder i dansk:

http://www.hasseris-gym.dk/studiemiljoe/fagene/dansk/metode_i_dansk.html

Som tidligere nævnt kan du jo gøre dig nogle tanker om du kunne have anvendt en anden metode i din dansk del, og i så fald hvordan det ville have ændret din opgave.


Svar #10
20. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Nåår ja, jeg kunne foreksempel have brugt aktanktmodellen osv.?


Brugbart svar (1)

Svar #11
20. maj 2011 af Bureaukraten (Slettet)

F. eks. ja.


Svar #12
20. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Puhha, håber jeg kommer på noget - men tak for hjælpen. :-)


Brugbart svar (1)

Svar #13
21. maj 2011 af GRZZZZZZZZZZZAAZZ (Slettet)

 Hey

Jeg skal også til AT eksamen om Paradise Hotel i samf og mediefag. Jeg siger at jeg har brugt den deduktive metode, da sociologerne jo har brugt den induktive metode ved at indsamle empiri og bruge det til teorier, som jeg går ud fra. 

Yderligere bruger man jo også case metoden, da Paradise er et konkret eksempel, med mindre du også sammenligner med eks. Big Brother og dermed bruger den komparative metode.

Håber det gav lidt inspiration. Held og lykke :)


Svar #14
21. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Det gjorde det helt klart! :). Har selv samfundsfag og dansk. Hvordan mener du med den induktive metode og case metoden? Hvordan kan man bruge den i paradise?


Brugbart svar (1)

Svar #15
22. maj 2011 af lisabella (Slettet)

hvad er dit svar på problemstillingen og hvad er dit svar på spørgsmål 1, så kan jeg måske se hvilken metode du har anvendt


Svar #16
22. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Her er svaret på problemformuleringen:

Nutidens unge har stærkt brug for at iscenesætte sig selv, da man nu lever i et i individualistisk samfund, hvor individet nu er selvstændigt, og hvor man ikke som før i tiden var bundet sammen. Unge elsker at være på hele tiden, og især foran landsdækkende tv. Mange unge tilmelder sig til programmer som Paradise Hotel, ifølge dem selv, er for at udvikle sig selv personligt eller fordi, at de søger nye udfordringer, hvilket de mener, at programmet kan give dem. Medierne iscenesætter deltagerne på Paradise Hotel som de vil, og former dem således, at seerne får et elske- eller hadeforhold til dem.

Og her er svaret på problemstillingerne.

AD 1)
Anthony Giddens karakteriserer det senmoderne samfund ved disse 5 væsentlige forhold:
? Globaliseringen og hermed adskillelsen af tid og rum
- Afstande nedbrugt, da elektronikken kan følge med overalt i verden
- Vi er borgere i et globalt samfund, ikke blot skibonitter eller danskere.
? Udlejringen af sociale relationer
- Fik opdragelsen i hjemmet, hvor det nu er daginstitutioner, der står for det.
? Den øgede refleksivitet
- Vi internalisere ikke længere familiens normer, men vi skal ud og finde vores egne.
Subjektivering: Det skal hele tiden handler om en selv, når man er træt af at snakke om sig selv, så vil man have at andre skal snakke om en.
Ontologisering:(Læren om det værende) Man søger hele tiden et sikkert grundlag for livet, som skaber mening. Heriblandt er der nyreligiøse grupper, politisk fundamentalisme osv.
Potensering: Man skal kunne mærke at man lever. Undgår den tomhed og usikkerhed, som knytter sig til individualiseringen. Det kan være såsom byture med intensitet, hvor man tager stoffer, og hører højt musik.
? Ekspertopgørelsen – De ansigtsløse tillidsrelationer
- Flere ansigtsløse relationer, og færre ansigt-til-ansigt tillidsrelationer
? En ændret risikoprofil
Som følge af alle de bortfald af traditioner, så lever vi i en tilværelse præget af mange valg, så lever vi også i et samfund med skjulte farer, som vi ikke rigtigt tænker over.  Fx når kvinder bruger en mængde produkter til hudpleje, om de indeholder skadende stoffer, eller om det vand vi drikker, er rent.
AD 2)
- De unge paradisoer, som de kaldes af programmet iscenesætter sig selv ved at melde sig til programmet.
- Man caster personerne først og fremmest efter deres udseende. I 2011 sælger sex, og det gør den Aller bedst, hvis de udøvende er lækre.
- Sætter modsætninger op i mod hinanden.
- Tilrettelæggerne former deltagerne som de vil.
AD 3)
Der er mange negative effekter ved at deltage i Paradise Hotel. Flere deltagere bliver truet på livet og svinet til på åben gade. Carlos, der deltog i Paradise Hotel sidste år, har flere gange oplevet, at folk har truet ham på livet, og skubbet til ham. Den ellers så kendte Amalie, som er blevet lidt af en reality fænomen har mistet mange af sine veninder, som hun havde inden sin deltagelse på Paradise Hotel. Flere af dem skrev negative bemærkninger om hende på nettet, hvilket påvirkede hende personligt. En norsk deltager på Paradise Hotel i Norge blev udnyttet af programmet. De fremstillede hende som en manipulerende overklassepige, hvilket tog hårdt på hende. Hun fik depression, og overvejede selvmord.
AD 4)
Her ses seertallene for 2011, og der skal bides mærke i, at det er top 30 for uge 10 på TV3.

- God følelse at se andre udstille sig, hvormed man selv følger sig klogere.
- Nye ”twists hver sæson, som skaber spænding.
- I programmet ses det tydeligt fra begyndelsen, at seerne gør alt for at fange seeren.
- Introen viser de mest spændende klip fra den pågældende aftens afsnit.
AD 5)
Hvis man sætter Paradise Hotel op mod Robinson, er der mange fællestræk, heriblandt: Spil om penge, tragedie, drama, snak i krogene og underholdning. I begge programmer er det følelserne, som man spiler på, og det er samtidig også følelserne, der bliver brugt som virkemiddel, til at fange seerne, men samtidig også andre faktorer. I begge programmer skabes nogle personer og situationer, som vi selv kan identificere os med. Den Aller største forskel på Paradise Hotel og Robinson er, at Paradise Hotel er fyldt med sex, som sælger! I Danmark elsker vi nemlig kærlighedsintriger og nøgne unge mænd og kvinder på TV. Det andet, som er til forskel fra hinanden, er nemlig målgruppen. I Paradise Hotel sigter man efter unge, hvorimod i Robinson er det hovedsageligt ældre. Gennem årene har seertallene for Robinson faldet sammenlignet med Paradise, da det mest er unge, som sidder foran Tv’et.
 

Håber at jeg kan få noget konstruktiv kritik :)


Svar #17
23. maj 2011 af zyperx (Slettet)

Håber, at du vil kigge på det Isabella, eller måske nogle andre vil :-)


Brugbart svar (1)

Svar #18
24. maj 2011 af Blabla66 (Slettet)

Zyperx: hvordan vil du bruge aktantmodellen? hvad ville du til eksamen fx sige

Jeg spørger fordi min synopsis minder om din på nogle punkter fx dit spørgsmål 2


Svar #19
24. maj 2011 af zyperx (Slettet)

jamen, at man kan analysere det som et eventyr.


Brugbart svar (1)

Svar #20
24. maj 2011 af Blabla66 (Slettet)

Det er da berettermodellen man bruger til eventyr er det ikke?


Forrige 1 2 Næste

Der er 22 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.