Studievejledning

Bedste gymnasium?

01. juni 2011 af Sportspigen (Slettet) - Niveau: 9. klasse

 Er der nogle, der ved hvilket gymnasium, der er bedst her i landet? Altså har det bedste karaktergennemsnit ovs.?


Brugbart svar (3)

Svar #1
01. juni 2011 af Anxyous (Slettet)

 Det kommer jo an på, hvordan du definerer 'det bedste gymnasium'.


Svar #2
01. juni 2011 af Sportspigen (Slettet)

 Med det bedste karaktergennemsnit (;


Brugbart svar (2)

Svar #3
01. juni 2011 af StudRambo (Slettet)

 Berlingske har en side, men det koster penge at få adgang:

http://www.b.dk/infoshop/find-det-bedste-gymnasium


Brugbart svar (3)

Svar #4
02. juni 2011 af Barium (Slettet)

Jeg håber ikke det er fordi du vil vælge gymnasie efter hvilket der har det højeste snit, da det bestemt ikke vil være ensbetydende med at du ligeledes vil få gode karakterer. Generelt er karakterer på gymnasiet i mange tilfælde ikke baseret på din egentlige viden, men på hvor vellidt du er hos dine undervisere - dette vil du lære når du kommer videre i systemet, og ser hvor mange hjernedøde personer som har fået enormt høje snit, uden at have særligt meget omløb på øverste etage.

on-topic = mener det var de midtjydske gymnasier der havde de højeste snit. Der var en undersøgelse enten sidste år eller for 2-3 år siden.


Svar #5
03. juni 2011 af Sportspigen (Slettet)

 Nej, jeg regner ikke med, at mit gennemsnit vil blive højere, hvis jeg går på et gymnasium med et højt karaktergennemsnit. Men jeg går bare ud fra, at undervisningen er bedre på de gymnasier med højt snit, end på dem med lavt snit?


Brugbart svar (4)

Svar #6
03. juni 2011 af hjæææælp (Slettet)

hm... du er en pige, så vælg en gymnasie hvor der er et køkken :D 


Brugbart svar (3)

Svar #7
03. juni 2011 af Barium (Slettet)

 #5 Et højt snit er ikke garant for at undervisningen er bedre. Jeg gik på et privat gymnasie hvor undervisningen var rigtig god, kravene var høje, og gennemsnittet for de fleste generelt var lave, fordi kravene netop var højere. 

Mange af mine venner gik derimod på kommunale gymnasier, og havde tårnhøje gennemsnit uden at yde særligt meget. Så det jeg vil råde dig til hvis du vil have et højt snit er at tage enten HHX, eller tage et kommunalt gymnasie, være flink, sætte dig på første række, grine hysterisk når din underviser forsøger sig som komiker, lave dine ting. Det vil give dig et højt snit uden at du har særligt store faglige evner.

 

Svar #8
03. juni 2011 af Sportspigen (Slettet)

 "Hm... du er en pige, så vælg et gymnasie hvor der er et køkken"

Hvad skal det betyde?(:

Jeg kan godt se din pointe, Barium, og jeg ved godt at det gavner sig, at holde sig på god fod med lærerne. Men uanset hvad, så er undervisningen nogle steder bedre end andre steder. Og jeg har stor erfaring med dårlig undervisning, så det vil jeg meget gerne undgå(;


Brugbart svar (2)

Svar #9
03. juni 2011 af over9000 (Slettet)

#0

jeg har set nogle statistikker for det på et tidspunkt, i en eller anden forstad til KBH, men jeg kan ikke huske hvor det var helt præcist. Ydermere mener jeg "kun" at det ligger på omtrent 8.4.


Brugbart svar (2)

Svar #10
03. juni 2011 af gezus (Slettet)

Fandt lidt om det på nettet, noget fra 2005.... På det tidspunkt var det gymnasier som Det frie, Aurehøj og Sankt annæ gymnasie....

Men tror i dag er det måske mere gymnasier som Ørestad og Ordrup der er i top :P

#9 Lyder meget som endten Gladsaxe, Herlev eller Borupgaard gymnasium...


Brugbart svar (2)

Svar #11
04. juni 2011 af over9000 (Slettet)

#10

det er ikke mere end end 6 måneders tid siden jeg så de statistikker, så meget er nok ikke ændret siden...


Brugbart svar (2)

Svar #12
04. juni 2011 af Studieguruen (Slettet)

#0

Statistikkerne siger jo ikke noget om det egentlig niveau. Det kan jo sagtens være at lærerne på disse gymnasier er langt mere inkonsekvente og dermed tilbøjelige til at give gode karakterer, selvom niveauet på andre "undervurderede" gymnasier er mindst lige så højt.


Brugbart svar (2)

Svar #13
06. juni 2011 af over9000 (Slettet)

Her er listen over snittene på de danske gymnasier. PDF.


Brugbart svar (2)

Svar #14
06. juni 2011 af over9000 (Slettet)

Okay, den vil ikke uploade PDF....

Her er listen over top 5:


1. 7,91 Aurehøj Gymnasium


2. 7,89 Sankt Annæ Gymnasium

3. 7,89 Aarhus Katedralskole

4. 7,87Østre Borgerdyd Gymnasium


5. 7,82Ingrid Jespersens Gymnasieskole

Kilde:

http://da.cms.uvm.dk/sitecore/shell/Controls/Rich%20Text%20Editor/~/media/Files/Udd/Gym/PDF11/110606
da.cms.uvm.dk

som sagt, forstad til KBH...


Brugbart svar (2)

Svar #15
06. juni 2011 af safran0 (Slettet)

 http://www.bt.dk/danmarhttp://www.bt.dk/danmark/her-er-de-bedste-og-daarligste-gymnasierk/her-er-de-bedste-og-daarligste-gymnasier


Skriv et svar til: Bedste gymnasium?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.