Dansk
rettelse af mini stil
Hej er der nogle der gider og rette min stil? jeg er ikke så godt til at sætte komma og punktum og se hvor jeg har fejl henne, den er på kun 300 ord så det er ikke så meget. hvis i gider det ville det være en kæmpe hjælp eftersom jeg skal aflevere min opgave på fredag :)
Svar #3
06. oktober 2011 af jordbærtærten (Slettet)
Jeg har rettet lidt rundt i det.
Jeg har omskrevet en smule nogle steder
Svar #4
06. oktober 2011 af karsten165 (Slettet)
Til Birketoftens boligforening
Vi er en gruppe unge, som gerne vil søge om at leje boligforenings lokaler. Vi skal den 25/6-2011 stoppe i skole, og vi vil i anledningen af vi skal sige farvel til hinanden holde en elevfest, for at slutte et godt skoleår af. Derfor vil det passe godt hvis vi kunne leje boligforenings lokaler den 25/6-2011 fra klokken 08.30-04.00. vi bliver cirka 150 elever til denne fest, udover kommer der en dj som skal sørge for at der er gang i festen der vil også være 3 der står i baren og sælger alkohol til eleverne og der vil være 4 forældre til at stå som dørmænd i starten og derefter vil de holde opsyn både indenfor og udenfor med om festen forløber godt nok og sørge for at der ikke bliver smadret noget det vil de gøre hele aftenen, men hvis der noget der går i stykker skal vi nok betale det, vi vil desuden også betale for at der bliver gjort rent efter festen, hvis det er muligt, ellers skal vi nok selv gøre rent. I lokalet skal der helst være adgang til toilet og et lille rum hvor dem der har fået lidt for meget kan side og slappe af. Alle gæsterne vil få et armbånd på sådan man kan se at de er velkommende til denne fest sådan der ikke kommer nogle udover og ødelægger festen. Vi skal nok lade vær med at larme så meget sådan naboer ikke kan sove. Hvis alt dette er mulig hvor meget vil det så koste?
Jeg Karsten skriver på gruppens vegne. Jeg kan kontaktes på nedenstående mobilnummer, e-mail.
her er stilen håber i gider og rette den, den må helst ikke forkortes mere end teksten er nu.
Svar #5
06. oktober 2011 af mathon
jeg fastholder forslaget:
Vi er en gruppe unge, som søger mulighed for at leje et af boligforeningens lokaler. Vi går ud af skolen 25/6-2012 og ønsker som afslutning at afholde en elevfest. Derfor fremsættes ønske om at leje et lokale d. 25/6-2012 fra klokken 08.30-04.00. Antallet af deltagere bliver ca. 150. Der vil være 3 bartendere til at sælge alkohol og der vil være 4 forældre til indledningsvis at fungere som dørmænd. Derefter vil de nævnte forældre holde kontrollerende opsyn med festens afvikling bl.a. for at sikre reglementeret brug af lokale og inventar. Vi sørger selv for efterfølgende rengøring. I lokalet bør der være adgang til toilet. Alle gæster forsynes med et forseglet armbånd som tegn på legitim deltagelse. Vi vil afholde os fra at støje til gene for lokalets naboer. Jeg ønsker lejens pris oplyst.
På gruppens vegne …….
....
din tekst er for "sludrende" :-)
adgang til... et lille rum hvor dem der har fået lidt for meget kan side og slappe af.
harmonerer jo ikke med:
Vi vil afholde os fra at støje til gene for lokalets naboer.
og bør derfor ikke "medtages"
Skriv et svar til: rettelse af mini stil
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
