Dansk

ordet end

15. januar 2012 af 123434 (Slettet)

Hedder det han er bedre end jeg eller bedre end mig

Tak på forhånd.


Brugbart svar (2)

Svar #1
15. januar 2012 af CookieXXD (Slettet)

Bedre end mig.

---
Mvh.
CookieXXD


Brugbart svar (2)

Svar #2
15. januar 2012 af help123 (Slettet)

Du kan bruge begge. "end jeg" er mere formelt


Svar #3
15. januar 2012 af 123434 (Slettet)

Tusind tak begge to.

Er det så også ligemeget om man skriver ?

Jeg er bedre end han

Jeg er bedre end ham.

 

 

 


Brugbart svar (1)

Svar #4
15. januar 2012 af diodio (Slettet)

nej.. det hedder jeg er bedre end ham.

 


Brugbart svar (2)

Svar #5
15. januar 2012 af Stygotius (Slettet)

I nogle tilfælde skal man passe en del på da forskellen kan betyde en forskel i sætningens betydning.

1.  "Jeg kende ham bedre end dig"  =  Jeg kender ham bedre end  jeg kender dig"   ("end" er her en præposition) 

2.  "Jeg kende ham bedre end du"  =  Jeg kender ham bedere en du kender ham".  

      ("end" er her en konjunkton(bindeord))

I talesprog er der som regel tryk på "dig" og derfor bruges den bøjede form også i eks.2 .


Svar #6
15. januar 2012 af 123434 (Slettet)

Tak


Brugbart svar (1)

Svar #7
16. januar 2012 af imad782 (Slettet)

Han er bedre en jeg, er det rigtige svar.(Findes i skriftsprog)

Han er bedre en mig, er en fejlagtig og ukorrekt måde at titulere en på. (Findes i talesprog)

 

Ps.Håber det var lidt hjæp til dig. 

 

 


Brugbart svar (1)

Svar #8
16. januar 2012 af Stygotius (Slettet)

Det er nu ikke et sspørgsmål om at "titulere" nogen.

"......bedre end mig" kan ikke siges at være hverken "fejlagtigt" eller "ukorrekt". 

Der er den regel i dansk at man i trykstærke positioner bruger den bøjede form af pronominer. Det nytter ikke noget at ville lave paralleller til f.eks. latinsk grammatik.

Hvem siger på dansk en sætning som "Er det du der har gjort det ?"  Det er udmærket svensk, men forkert dansk.


Brugbart svar (2)

Svar #9
16. januar 2012 af Walras

Til gengæld er "jeg / mig"-spørgsmålet ofte til debat, hvor der intet er at debattere, da det er et spørgsmål om, hvilket kasus det personlige pronomen står i. 

"Er det du der har gjort det?" er et glimrende eksempel på netop det, idet "du" er nominativ, om end pronomenet er akkusativ i sætningen. Derfor skal der naturligvis bruges dette kasus, så "dig" er korrekt.


Brugbart svar (1)

Svar #10
16. januar 2012 af Stygotius (Slettet)

Er   du  "akkusativ i sætningen" ??    -Nå, for søren.

Det må være nye resultater inden for sprogforskningen.

 

Siden hvornår har et subjektsprædikativ stået i akkusativ ?? Hvad er "akkusativ i en sætning"  ??

Dette er ikke et "spørgsmål om hvilken kasus det personlige pronomen står i "

Det er, som tidligere sagt,  et spørgsmål om hvorvidt dette pronomen står i en tryksvag eller trykstærk position.

Indlægget # 9 er præget at en stor begrebsmæssig forvirring.


Brugbart svar (1)

Svar #11
05. februar 2012 af asenus (Slettet)

Det er altid en god ide at bruge ordbøger. Her fra netordbogen ordnet.dk

end (konj) bruges til at indlede det andet led i en sammenligning

når det andet led er et pron., står det i nom. el., mere alm., i akk. min søster er syv år ældre end mig (talespKbh87)

Jeg kan godt huske at jeg for mange år siden læste at et pronomen, der står i trykstærk position kan stå i akkusativ i talesprog, men Politikens ekspert anbefalede det kun i uformelt sprog. Selv bruger jeg det både skriftligt og mundtligt, må jeg indrømme. Men kan nogen forklare mig begrebet "trykstærk position".

Når jeg scanderer en sætning fx. for at få versefødderne til at passe i en festsang, synes jeg altid at enstavelsesord kan være både trykstærke og tryksvage. Og desuden er der vel ikke nogen versefødder der skal passe her?

Eksemplerne er som regel før som og der og i 2. sammenligningsled:

De/dem, som vil have kakao, skal komme nu.

han/ham, der står derovre, er min bror.

min søster er syv år ældre end mig/jeg (er).

Ps. Stygotius, jeg kan ikke helt følge dig i at "end" er her en præposition (#5) Det er vel stadig en konjunktion. Blot indleder den sammenligningsled til genstandsleddet og efterfølges derfor af akkusativ?

 


Brugbart svar (1)

Svar #12
05. februar 2012 af asenus (Slettet)

Ps. er trykstærk position også forklaringen på den meget uformelle stil: mig og min søster, skal i biografen. Eller er det slet og ret ukorrekt?


Brugbart svar (1)

Svar #13
06. februar 2012 af Andersen11 (Slettet)

#12

Det er slet og ret ukorrekt. Det er "baby"-sprog for "min søster og jeg skal i biografen". På korrekt dansk vil man i en sådan liste nævne sig selv til sidst. Der skal heller ikke placeres noget komma i sætningen.


Brugbart svar (1)

Svar #14
06. februar 2012 af Stygotius (Slettet)

He-he, ja, Andersen 11 har da fuldkomment ret, -naturligvis.


Brugbart svar (1)

Svar #15
06. februar 2012 af Stygotius (Slettet)

ad #11,

Begrebet "trykstærk position" vil jeg især bruge i de såkaldte sætningskløvninger, dvs- konstruktiionenm

"Det er mig der har gjort det" i stedet for  "Jeg har gjort det".Det er ikke idiomatisk dansk at sige "Det er jeg der har gjort det" (men det er godt svensk). Politikens "sprogekspert"  har vrøvlet skrækkeligt hvis han/hun  har talt om "akkusativ"  i danske pronominer.

Vi har en ubøjet form og en bøjet form, men ikke hverken dativ eller akkusativ (og de findes heller ikke på engelsk).

"mig" er ikke mere akkusativ end det er dativ.

Det er ligeledes noget sludder at tale om at den bøjede form kun bruges i "uformelt sprog". 

Den "ekspert" giver jeg ikke meget for. Hvilken dansker ville  sige "Det er ikke jeg der har ødelagt din bil." ??

Walras' sætning i # 9 er et godt eksempel på at det ikke går at ville gøre latinsk grammatik til dansk grammatik.

Ifølge latinsk grammatik er "jeg" her et subjektsprædikativ og skulle stå i nominativ, dvs. ubøjet form. Dansk syntaks siger imidlertid at et pronomen i en sådan trykstærk position står i bøjet form.

2.  Sætningen "Jeg kender ham bedre en du " er en såkaldt ellipse for "Jeg kender ham bedre end du gør", og her er "end" klart en konjunktion som forbinder en hovedsætning med en ledsætning. Efter præpositioner har vi en bøjet form af pronominerne, og derfor får vi "Jeg kender ham bedre en dig", hvor end uden diskussion er en præposition idet den udtrykker et forhold mellem to størrelser ( hvilket jo er forholdsords funktion, (-derfor deres navn).

..................................................

Når formen "Jeg kender ham bedre end dig" (i betydningen "Jeg kender ham bedre end du gør") har vundet udbredelse, skyldes det en falsk analogi fra formen "Jeg kender ham bedre end dig" ( i betydningen "Jeg kender ham bedre end jeg kender dig").


Skriv et svar til: ordet end

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.