Dansk
Gode danske tekster?
Hej:)
Er der nogen, der kender en god tekst, som jeg kan analyser, som handler om døden?
- Jeg skal nemlig bruge det til dansk mundtlig prøve....
Håber I kan hjælpe!
Svar #1
08. maj 2012 af Frida96 (Slettet)
Hvad med hosekræmmeren? den er måske lidt lang...
Men det er en ulykkelig kærlighedshistorie, og den handler måske både om det at dø i fysisk forstand, og om at dø indvendig ( fordi man mister den, man har allermest kær)
ellers den lille pige med svovlstikkerne? den synes jeg faktisk ville være et rigtig godt bud... Alle de ting, hun oplever op mod sin død, og hvordan hun til sidst dør lykkelig med sin mormor.
jeg ville sige, den skildrer en lille fattig piges død meget smukt og gribende.... Tag den!
Ej, det behøver du self. ikke ;)
Men jeg synes, det ville være et godt bud... så kig lidt på den, hvis du synes det er noget.
- og held og lykker ;D
Svar #3
08. maj 2012 af Givenhånd (Slettet)
Frida96: Problemet er, at hosekræmmeren er på vores pensumliste, og den lille pige med svovlstikkerne kan jeg ikke tage, da en anden person har taget den:s Kender du andre? :)
Svar #4
08. maj 2012 af Stygotius (Slettet)
Prøv Johs, V. Jensens himmerlandshistorie "Kirsten sidste rejse".
Svar #8
08. maj 2012 af Frida96 (Slettet)
Ja, det kan jeg jo godt se, er problamatisk så. Men det var da pudsigt, at det lige var de to, jeg nævnte ;)
Hmm...
Altså HCA har skrevet en anden historie, der hedder Snemanden, som handler om en snemand der forelsker sig i en kakkelovn, og dør til sidst.
Jeg var oppe i den til prøve-eksamen i 8. klasse, og jeg synes faktisk også, den kunne være rigtig god.
Det er jo også en ulykkelig kærlighedshistorie ligesom hosekræmmeren, og der er rigtig meget godt at sige om den
(Altså, nu skrev jeg jo, at han døde til sidst. Dvs. han smelter, men siden det er et tingseventyr, og snemanden er besjælet, vil jeg godt vove at påstå, at han dør.)
Man kune også snakke noget om tre faser i menneskelivet, du ved barn-ung/voksen-gammel for til sidst at føre til døden, og det passer vel egentligt meget godt til emnet.
Jeg snakkede i hvertfald om det med livs-faserne, for sådan fortolkede jeg historien.
Det er jo ikke sikkert, du mener det samme!
Men jeg syntes også, det ville være et godt bud :)
Svar #12
08. maj 2012 af Frida96 (Slettet)
(jeg har postet (åbenbart) et tomt indlæg, så det er da klart, du ikke forstår det, der står. Der står jo ikke noget!
Svar #13
08. maj 2012 af Frida96 (Slettet)
nååår, nej, du forstår ikke, hvorfor merly har skrevet .......... to gange.
Det gjorde hun fordi, hun gav et bud på en tekst, men hun fik ikke noget svar på den. (altså givenhånd svarede, men ikke på hendes bud.)
Og så skrev du ????????
og så skrev hun ............
fordi det stadig var det, hun mente.
;D
Du har ikke skrevet nogen forfatter merly, så måske er det svært at se, at det var et bud på en god tekst...
Idk, men hvem er forfatteren? jeg kender den ikke :)
Svar #14
08. maj 2012 af Stygotius (Slettet)
Der er sgu da ingen der kan se at det er et bud på en tekst bare at skrive en "hviskende stemme"
-uden anførelsestegn og uden nogen forfatter og uden at skrive at det er en titel...
Svar #15
09. maj 2012 af Givenhånd (Slettet)
Mange tak til Frida96, Stygotius og Merly! :)
- Jeg vil lige kigge på teksterne!
Merly: Kan du give et kort resume af den?
Frida96: "Snemanden" af H.C. Andersen handler mere om kærlighed, end døden. Jeg har trukket emnet død i mit fordybbelsesområde:) Har du andre bud?
Stygotius: Jeg har set på den, tror bare den er svær at analysere :s
Men tusinde tak, håber I kan komme på andre ud? :)
Svar #16
09. maj 2012 af Merly (Slettet)
"en hviskende stemme" er skrevet af Naja Marie Aidt.
Sorry, jo læste ik alt hvad du søgte efter. så bare der stod novelle, og ik om at det skulle handle om død.
"en hviskende stemme" handler ik om død. det mig der har misforstået det.
Svar #17
09. maj 2012 af Frida96 (Slettet)
Altså du skriver jo tekster, så skan det også være f.eks. et digt?
I så fald tror jeg godt, Præludium kunne være noget. (men det er altså næsten et år siden jeg læste det..., men jeg kan huske, det var godt, og at det (vist nok!) handlede om døden)
Ellers et andet digt, kunne være Græs, skrevet af Thomas (eigh, jeg kan aldrig huske hans efternavn! men det er vist skrevet i 1944 eller sådan noget)
''Græs'' kan godt (måske) være lidt triggy at fortolke..., men i forhold til min forståelse af digtet, handler det måske mere om, athovedepersonen forklarer, hvorfor han ikker er klar til døden (ogtil at overgi sig til Nirvana) endnu, fordi han ikke har nået alle de ting, han som det succes-hungrende (grådige? kan ikke lige finde det rigtige ord) menneske, han er, gerne vil nå.
Men jeg ved slet ikke, om du vil op i et digt?
:)
Svar #18
09. maj 2012 af Frida96 (Slettet)
Du kunne måske også vælge den lille havfrue..., men den er også bare meget lang, og måske handler den også mere om kærlighed, end om døden. (eller, den handler om at gå i døden for kærlighed)
Svar #19
10. maj 2012 af Givenhånd (Slettet)
Merly: Det er i orden:)
Frida96: Ja! Jeg kunne godt tænke mig,at analysere et digt! - Den lille havfrue ville min lærer i have jeg skulle vælge, da den er for lang :s - Hvad tror I om "At sige verden ret farvel"? - Skrevet af Gruntvig??
Svar #20
10. maj 2012 af olebjorn (Slettet)
H.C. Andersens "Historien om en Moder" er kun på seks sider og handler om en moders dialog med døden for at frelse sit barn. En både smuk og lærerig historie om vores forhold til døden og det dilemma, vi kan komme i, hvis vi kommer i en situation, hvor vi skal prioritere, hvem der skal leve og hvem der skal dø.
