Kemi
Spektrofotometri
Hej, håber, jeg kan få lidt hjælp :)
Jeg har fremstillet penicillin vha. en fermenteringsproces. Undervejs i processen har vi udtaget prøver og målt spektrofotometri. Jeg kan se, at graferne stiger fra hver dag..
Spørgsmålet er: Kan man vha. spektrofotometri sige noget om, at koncentrationen af mediet er blevet større? For jeg ved, at man bruger spektrofotometri for at måle, hvilke farver, der bliver absorberet :)
På forhånd tak :)
Svar #1
13. maj 2012 af MSN6079 (Slettet)
Jeg har aldrig arbejdet med penicillin, men jeg kan godt prøve at give dig noget råd
da du har fremstillet antibiotikummet vha. fermentering skal du først og fremmest undersøge om, hvorvidt den udtagne prøve indeholder nogle faste partikler, som kan forhindre at lyset slippes igennem prøven. Herefter skal du selvfølgelig have styr på, med hvilken bølgelængde kaan lyset absorberes af ren penicillin opløsning.
vh
Svar #2
14. maj 2012 af Phienix (Slettet)
Det er et meget bredt spørgsmål som du stiller, indenfor et meget indsnævret forsøg. Da du ikke har angivet hvilket niveau du arbejder på, kan det være svært at hjælpe dig.
den korte udgave af dit problem: hvis det forudsættes, at du har styr på Lambert-Beer's lov, så burde du også vide at koncentrationen af en analyt er direkte proportional med den målte absorbans. Med andre ord, hvis dine grafer "stiger fra hver dag" vælger jeg at antage at du mener "absorptionen bliver større over tid" og med andre ord stiger koncentrationen.
den lange version er lidt mere indviklet og det ville ende med, at jeg ville stille flere spørgsmål til dig, end du har stilt i din oprindelige beskrivelse. For at man kan bruge spektrofotometri kræver det nemlig, at man har lidt kendskab til Lambert-Beer's lov, kendskab til grænseværdierne indenfor eksperimentelle målinger (og dermed også kendskab til logaritmiske regneregler med mere - for eksempel er en absorbans på over 1,5 forholdsvis værdiløs og over 2,0 er den direkte ubrugelig), kendskab til lys i fysisk forstand, og så videre.
Grunden til, at jeg tager "den lange med", er fordi man meget let kan komme til at stille dig spørgsmål som "hvilken bølgelængde arbejder du ved" eller "hvor har du dine absorptionsmaxima" og så videre, uden egentlig at vide, om du selv har baggrunden til at forstå vores spørgsmål.
Skriv et svar til: Spektrofotometri
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
