Biologi

Undertryk i træer

17. december 2012 af Ande117g (Slettet) - Niveau: C-niveau

Hej Studieportalen

 

Jeg har et lidt underligt men ret simpelt spørgsmål der er som følger:

Hvor stort et undertryk kan der være i et træs kar? altså det undertryk som "hiver" vandet op i kronen af træet. Min ene lærer siger 1 atmosfære og den anden siger 15.. nogen der kan bevise/ afvise det et af de to forslag?


Brugbart svar (1)

Svar #1
20. december 2012 af hesch (Slettet)

På vandmolekyler ( H2O ), sider H-atomerne placeret i en vinkel på 110º på O-atomet. Derfor danner vandmolekylet en  elektrisk dipol, der bevirker en elektrisk sammenhængskraft. Derfor kan træer via denne, "hale" en sammenhængende streng af vandmolekyler op til over 100m højde, ( kapillarvirkning ), selvom det atmosfæriske tryk kun redegør for en højde på 10m.

Stablede magneter kan også løftes i en streng op til anseelig længde, uden at dette forklares af et "undertryk" mellem magneterne, men af en magnetisk sammenhængskraft.

Så hvis der er indgået væddemål, må jeg votere for svaret: 1 atm. "undertryk".


Skriv et svar til: Undertryk i træer

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.