Kemi

Koncentration ?

21. februar 2013 af peter09 (Slettet) - Niveau: A-niveau

Sidder med en opgave omkring Landolts forsøg.  Hvordan jeg skal argumentere hvorfor reaktionshastigheden V=k*(IO3-) passer med mine resultater. Og afgør k afhænger af ?

Jeg har har i et skema udfyldt reaktionstiden for blandingen af vand, iodat , stivelse og hydrogensulfat i forskellige tempraturer og volumen:

 

Forsøg nr             V(IO3-) / mL                      [IO3-] / M                    Δtreak / s                 
1                             25                                         0,1 M                      60  s                
2                             50                                         0,1 M                      23,40 s                 
3                             75                                         0,1 M                     17,75 s                 
4                             25                                         0,1M                      14,31 s        

Der blev opløst i opgaven at der blev brugt 0,1 M iodat. Derfor har jeg lidt svært ved at  bruge initialmetoden, idet at log(IO-3)  er den samme hele vejen ignemmen. Der der andre måde jeg skal gribe opgaven an på?

- Peter


Svar #1
21. februar 2013 af peter09 (Slettet)

annyone?


Skriv et svar til: Koncentration ?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.