Dansk
"det gode liv" under det moderne gennembrud?
Hej, jeg har Dansk og Historie i AT, og vil gerne skrive om hvordan man mente 'det gode liv' var under det moderne gennembrud, og skal i den sammenhæng perspektivere det til en gennembrudsforfatter. Her har jeg både Skram, Ibsen, Pontoppidan og måske især Brandes i tankerne (ikke Bang, da såvidt jeg har forstået var det mere i formen end i indholdet at han var en del af det moderne gennembrud).
Mit spørgsmål er altså, hvilken tekst synes i jeg skulle vælge til at besvare hvordan man mente 'det gode liv' var under det moderne gennembrud????
Ps. Det skal selvfølgelig være af en forfatter som var imod den almene holdning for hvad 'det gode liv' var. Det ville også være rigtig rart hvis det var skrevet i et ikke alt for mærkeligt sprog, hehe.
Skriv et svar til: "det gode liv" under det moderne gennembrud?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
