Dansk
Lærerens bedømmelse af dansk stil
Vil lige sige at jeg går i 3.g og at X skrev sin i slutningen af 2.g men det burde vel ikke have nogen stor virkning.
Svar #1
11. november 2003 af SP anonym (Slettet)
Dermed vil du også vise interesse for hans fag og måske få et ekstra lille kryds i fedtebogen.
Svar #2
11. november 2003 af MarieBS (Slettet)
Svar #3
11. november 2003 af SP anonym (Slettet)
Svar #4
11. november 2003 af maniac_182 (Slettet)
Svar #5
11. november 2003 af SP anonym (Slettet)
Svar #6
11. november 2003 af MarieBS (Slettet)
Svar #7
11. november 2003 af SP anonym (Slettet)
Derimod kan jeg fortælle, at området vedr. karaktergivning - selvfølgelig - er reguleret ved lov. Gå ind på
http://www.retsinfo.dk/_GETDOCM_/ACCN/B19950051305-REGL
her findes den gældende bekendtgørelse om karakterer og karaktergivning. Det er lidt teknisk læsning, og derfor et studie værd i dansk, måske,
men det gør det mere præcist.
Et resume: §2 siger, at grundlaget er fagets faglige krav og en beskrivelse af undervisningen, og at der ikke må tilstræbes en bestemt fordeling, d.v.s. bedømmelsen skal tilstræbe at være objektiv. D.v.s. at hvis alle i en klasse skriver til 11, så skal alle have 11.
§3 siger noget om hvordan lærer og censor skal forhandle: FØRST skal man placere man sin bedømmelse i en hovedgruppe UDEN at nævne nogen konkret karakter, DEREFTER forhandler man den præcise karakter. Dette har den fordel, at man kan starte med at snakke generelt uden at binde sig til et tal - hvis man f.eks. er enig om middelområdet, så ved man at man kun diskuterer 7, 8 eller 9 og det er som regel ikke så svært at finde ud af. Eller, hvis den ene holder på mellemområden og den anden på topområdet, så er det næsten altid en diskussion om 9 eller 10.
§§4 - 7 definerer områderne.
§8 er interessant fordi den fastsætter hvordan der rundes op eller ned ved uenighed. Princippet er at man runder af og hvis resultatet er lige mellem to karakterer, så får censor ret, og 00 og 13 kan ikke gives ved afrunding.
Om særlige forhold vedr. bedømmelse for gymnasiet, se gymnasiebekendtgørelsen
http://www.retsinfo.dk/_GETDOCM_/ACCN/B20030085005-REGL
især kapitel 11.
Endelig er der
http://www.retsinfo.dk/_GETDOCM_/ACCN/B19990041105-REGL
hvor man kan finde alle relevante beskrivelser for bedømmelsesgrundlag for alle gymnasiets fag - også for dansk. Jeg har heldigvis aldrig skullet give karakter i dansk - men jeg forestiller mig, at det må være et mareridt at gøre det objektivt...
Svar #8
11. november 2003 af SP anonym (Slettet)
Vil det så sige at du er lærer, men bare i andre fag på gymnasiet eller hvad??
Svar #9
11. november 2003 af SP anonym (Slettet)
Jeg tror det handler om "goodwill" fra lærernes side. En elev, der normalt præsterer gode afleveringer, kan måske bedre tåle en enkelt misser end en elev, der er på det jævne. Jeg ved godt, at jeg lige vender problemstillingen her.
Men videre...
Hvis nu en elev, der normalt præsterer afleveringer på det jævne, pludselig afleverer noget, der er godt, så udløser det ikke nødvendigvis en topkarakter som det ville gøre hos eleven, der præsterer gode afleveringer. Der er folk, der vil afvise dette, men jeg støder på det hele tiden. Læreren er jo nødvendigvis bundet til egne forudsætninger i det omfang, at denne jo har kendt eleven i et givent antal år og dermed er bevidst om niveaut hos eleven. Om nødvendigt må læreren jo forundres over, at niveauet er steget hos eleven. Iøvrigt vil jeg påpege, at et 11-tal er en meget høj karakter i dansk skriftlig - og jeg kender dygtige elever, der i deres stile har henvist til diverse litteraturhistorikere, teologer og filosoffer, og som har perspektiveret til andre værker (ikke nødvendigvis pensum), men som "kun" har måttet nøjes med 9 eller 10.
En anden faktor, der spiller ind, kan være opgaveformuleringen. Drejer det sig om en ældre tekst eller nyere tekst? Blev det henvist og perspektiveret? Nogle lærere lægger mere vægt på personlig argumentation, mens andre lærere bliver saglige over, at eleven kan sætte hele sovsen i perspektiv. Hvad gik opgaven ud på? Måske det kan hjælpe os med at hjælpe dig til tolkning som du kan bruge til noget. Hvad lød vurderingen på (du fik vel en kommentar)? Evt. kan du sende stilen ind, hvis du ønsker yderligere feedback.
Svar #12
11. november 2003 af Xabbu (Slettet)
Vurderingen var ikke meget andet end at jeg formulerer mig rigtig god, men for mange kommafejl, og at jeg blandede tingene sammen et par steder. Mere stod der ikke.
Svar #13
11. november 2003 af *A* (Slettet)
Svar #14
11. november 2003 af Xabbu (Slettet)
Svar #15
11. november 2003 af *A* (Slettet)
Sværere er det vel ikke!
Skriv et svar til: Lærerens bedømmelse af dansk stil
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
