Matematik

Pyramide stub opgave.

20. maj 2006 af Zalam (Slettet)
--------------------------------------------------------------------------------
Ja nu må jeg lige bede om jeres hjælp.

Jeg sidder med en matematik aflevering til på mandag og er nød til at lave den idag. I morgen lægger jeg nok med tømmermænd

Jeg har så fået følgende opgave og jeg ved simpelthen ikke, hvordan jeg skal løse spørgsmål a. De øvrige kan jeg sagtens finde ud af - når jeg har fundet ud af a.

En pyramide stub med kvadratiske endeflader har en sidelængde i bunden lig med 12cm. Pyramidestubbens højde er lig med 8 cm. Pyramidens endeflader danner en vinkel på 60grader med bundfladen.

a) Du skal bestemme længden af en side i topfladen.
b) Du skal bestemme pyramidestubbens rumfang.
c) Du skal bestemme pyramidestubbens totale overflade areal.

B + C er som sagt intet problem hvis jeg kender a. Men A aner jeg ikke, hvordan jeg skal løse. Kunne forestille mig jeg skal bruge sin, cos, eller tan, men kan ikke rigtig se mig ud af det.

Så ville være meget glad for lidt hjælp.

Brugbart svar (0)

Svar #1
20. maj 2006 af sigmund (Slettet)

Betragt er tværsnit af pyramidestubben. Du kan beregne højden i endefladen. Den kan du så bruge til at beregne, hvor meget der bliver trukket fra siden i bundfladen for at få siden i topfladen.

Svar #2
20. maj 2006 af Zalam (Slettet)

sorry, men forstår ikke helt.

Hvordan kan jeg beregne højden i ende fladen?

Brugbart svar (0)

Svar #3
20. maj 2006 af sigmund (Slettet)

Er vi enige om, at en pyramidestub har én topflade, én bundflade og fire sideflader (hos dig hedder de åbenbart endeflader)?
Top- og bundfladen er kvadratiske, følgelig er sidefladerne trapezer. Siderne i top- hhv. bundfladen er de to parallele sider i trapezet. Når jeg taler om "højden i endefladen (sidefladen)", mener jeg afstanden mellem de to parallele sider i trapezet.

Er du med?

Svar #4
20. maj 2006 af Zalam (Slettet)

Ja så langt er jeg med.

Men hvordan vil du beregne den afstand når man kun kender højden (den lige) + bundflade side længden.

Brugbart svar (0)

Svar #5
20. maj 2006 af sigmund (Slettet)

Kender du ikke også vinklen mellem bundfladen og side-/endefladen (hvad vi end kalder det)? Siger sin-relationer for retvinklede trekanter dig noget?

Svar #6
20. maj 2006 af Zalam (Slettet)

Jo den vikel har jeg det er jo de 60 grader.

Jeg kender sin relationerne, men er ærlig talt ikke skide stærk i dem.

Svar #7
20. maj 2006 af Zalam (Slettet)

Jeg har fundet ud af det nu!

takker mange gange for hjælpen.

Skriv et svar til: Pyramide stub opgave.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.