Matematik
3. semesters studerende
Som nogle af jer sikkert er bekendte med, så læser jeg matematik på universitetet. Jeg er lige begyndt på 3. semester, og jeg kan mærke, at sværhedsgraden er steget markant. Derudover er der rigtig mange forelæsninger og meget, som skal læses (og ikke mindst forstås!) til hver gang.
Vores forelæsninger foregår på den måde, at der halvdelen af tiden er normal forelæsning, og den anden halvdel består af opgaveregning.
Mit problem er, at jeg simpelthen ikke kan nå at regne alle opgaverne, hvis jeg også skal nå at læse og forstå det hele. Derfor vil jeg høre, om nogle har nogle anbefalinger eller gode råd til, hvordan jeg skal prioritere?
Jeg har været i gang i en uge, men jeg har allerede oplevet at sidde til et par forelæsninger, hvor jeg ikke forstår ret meget. Det hjalp lidt, at jeg gik hjem og læste det i bogen igen efter forelæsningen. Normalt gør jeg som følger:
- Inden forelæsningen læser jeg det stof, som forelæseren har tænkt sig at gennemgå.
- Under forelæsningen tager jeg notater af alt det, som bliver skrevet på tavlen (for ofte skriver de det lidt anderledes end i bogen). Derudover forsøger jeg at skrive de vigtige ting ned, som han siger, men ikke skriver op. Min megen notatskrivning gør dog, at jeg ikke når at kunne prøve at sætte mig ind i stoffet under forelæsningerne - men nærmest hele tiden er 20 sekunder bagud (hvis I forstår). Altså jeg bruger min tid på at skrive fremfor at forstå. Men jeg kan ikke undvære mine notater, når eksamenslæsningen kommer.
- Efter forelæsningen læser jeg mine notater igennem.
Jeg vil ikke have tid til både at læse før og efter en forelæsning.
Indtil videre har jeg typisk stødt på 4-5 ting, som jeg ikke forstår, når jeg læser stoffet til en forelæsning. Men hvad skal jeg gøre ved det? Jeg kan ikke så godt stille alle mine spørgsmål herinde, så bliver I bare trætte af mig :) Og forelæseren har bestemt heller ikke tid til at være behjælpelig med alt sammen.
Suk! Som I måske kan læse mellem linierne, er jeg blevet rigtig godt og grundigt frusteret her den seneste uge. Jeg knokler r***** ud af bukserne for at følge med, men det er hårdt. Jeg er også bange for at køre mig selv helt ned, hvis jeg - når jeg kommer hjem fra universitetet (hvor jeg altid møder fra kl. 8.15-16.15) - hver dag læser til kl. 20.30.
Gode råd og anbefalinger vil simpelthen blive modtaget med kys-hånd!
Svar #1
07. september 2006 af Sabrina (Slettet)
Kan det virkelig passe, at det skal være sådan, når man læser matematik? Eller er jeg bare et håbløst tilfælde? (sagt med et glimt i øjet)
Svar #2
07. september 2006 af Sansnom (Slettet)
Brug i stedet tiden under forelæsningen på hele tiden at være med på, hvad der sker.
Det giver efter min mening et langt bedre udbytte end slavisk at skrive ned - ikke at kunne følge med - og end ikke at have tid til at fordøje dine egne noter.
Hvis det ikke står i bogen er det ikke vigtigt! De få undtagelser til den regle skal du nok opdage - og dem kan du så skrive ned. Men der er ingen grund til at skrive bogen af mere eller mindre ved ukritisk at notere alt.
Du er måske et "offer" for den udpregede pigestil med at notere alt. Det giver desværre pote i gymnasiet, man skaber også en falsk afhængighedsfølelse, der kan blive en hæmsko senere, som du nu er ved at opleve.
Svar #3
07. september 2006 af allan_sim
Jeg havde gode erfaringer med stort set intet at skrive ned og i stedet koncentrere mig om forelæseren. Kom der så supplerende ting, skrev jeg disse ned i bogen.
Desuden værdsatte jeg meget en læsegruppe, hvor vi kunne supplere hinandens svage sider. Det sikrede jeg mig ved at danne læsegruppe med folk, hvis sidefaginteresser ikke var ens.
Svar #4
07. september 2006 af fixer (Slettet)
Jeg læste stoffet inden forelæsningerne og oplevede det som rent tidsspilde at komme til dem, så dem droppede jeg ret hurtigt. Forelæsningstiden kan så bruges på at læse og regne opgaver, samt forberede sig til grupperegning om eftermiddagen.
Men det væsentligste råd, som allerede givet, er, at jeg tror du skal lægge notatskrivningen fra dig.
Svar #5
08. september 2006 af Sabrina (Slettet)
Sanssnom:
"Hvis det ikke står i bogen er det ikke vigtigt! De få undtagelser til den regle skal du nok opdage - og dem kan du så skrive ned."
Hvordan skal jeg kunne opdage disse tilfælde, før det er for sent? Altså før det tidspunkt, hvor jeg finder ud af, at det havde været vigtigt at skrive ned?
Jeg vil prøve at følge jeres råd med at droppe/næsten droppe notatskrivningen i en forelæsning. Problemet er bare, at den ene forelæser går ret anderledes frem end i bogen?
Forresten snakkede jeg med en hjælpelærer sidste år. Han var absolut den bedste hjælpelærer, vi havde - og han var enormt god til matematik. Han sagde, at når man kom på overbygningen (som det på AAU hedder efter 2. semester), så ville der ske et stort spring i forhold til basis. Og hvis man ville nå at sove og spise, kunne man simpelthen ikke nå at læse det hele.
Er det bedst, at jeg læser det hele og forstår lidt mindre. Eller bør jeg læse lidt mindre og til gengæld opnå en lidt bedre forståelse?
Hvordan udvælger man egentlig, hvad man evt. kan undlade at læse? I matematik bygger alt jo næsten ovenpå hinanden, så jeg har svært ved at overskue, om man overhovedet kan undlade at læse noget.
Forresten så må I meget gerne sende nogle links, hvis I har nogle omhandlende studieteknik for naturvidenskabelige studerende. Ofte kan de generelle sider om studieteknik ikke bruges, fordi fremgangsmåden er en helt anden, når man læser matematik.
Svar #6
20. januar 2015 af anonym000
Ad #5
"Hvordan udvælger man egentlig, hvad man evt. kan undlade at læse? I matematik bygger alt jo næsten ovenpå hinanden, så jeg har svært ved at overskue, om man overhovedet kan undlade at læse noget."
Det er et godt spørgsmål. Det kan være at en af SP-matematik-lektiehjælperne kan svare på dette.
...............
Svar #7
20. januar 2015 af LubDub (Slettet)
8,5 år efter spørgsmålet blev stillet .. Mon ikke Sabrina har færdiggjort sin uddannelse?
Skriv et svar til: 3. semesters studerende
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
