Tysk

haster til i morgen. lille dansk stil oversat til tysk

28. november 2006 af aoej040 (Slettet)
jeg er ikke god til tysk, derfor har jeg brug for hjælp til en lille oversættelse, til min glemte opgave i tysk. på forhånd tak.


Juleaften



Den første søndag i advent pynter vi op til jul, med alle former for julepynt.
Resten af december måned går med at vi hygger får købt de sidste julegaver, hver aften sidder vi sammen og ser julekalender med mine søskende. Den 23 december om aftenen tager vi juletræet ind i stuen, som vi alle giver en hånd med at pynte. For nogle år tilbage pyntede min mor og mig det når mine søskende var blevet lagt i seng, for hjemme ved os var det julemanden der pyntede træet.
Om morgenen den 24 december står vi alle tidligt op spiser morgenmad sammen, hvor vi snakker om hvad vi skal få dagen til at gå med, så vi også kan nå at komme i kirke. Jeg hjælper min mor og far med at lave maden så vi kan få den dejlige and, med tilbehør som brunede kartofler på bordet. Til dessert spiser vi ris a la mande.
Når vi er vi har spist og set den sidste afsnit af julekalenderen, så samles vi rund om juletræet med alle gaverne under.
Vi synger nogle sange, som vi sammen vælger så vi alle kan få lov til at bestemme hvad vi skal synge, når vi er færdig med at synge så sætter vi os ned sammen og lader min søster som er den yngste finde en gave under træet, som hun så skal give videre til den person, vis navn står på kortet. Men vi andre sidder og følger med i udpakningen så vi alle ser hvad personen har fået, når gaven er pakket ud er det den person som skal finde en gave til en af os andre, hvor vi så også sidder og følger med i hvad der mund kan være inde under gavepapiret. Sådan fortsætter vi indtil der ikke er flere gaver at finde under træet, hvor efter vi hygger sammen, og får kigget nærmere på de gaver man nu en gang har fået, og mine søskende kan lege med de nye ting som de har fået, til sidst slutter vi af med noget kaffe og sodavand inden vi putter os under vores dyner.

Brugbart svar (0)

Svar #1
28. november 2006 af CPC (Slettet)

Måske skulle du nu prøve selv..

Håber ikke du regner med en herinde skal sidde og skrive hele din oversættelse for dig. Kom i gang!

Hvis du virkelig er så dårlig som du giver udtryk for, burde du måske søge hjælp hos din lærer. Eller er det bare dovenskab..?

Svar #2
28. november 2006 af aoej040 (Slettet)

Det er ikke fordi jeg er doven, men jeg kan ikke få hjælp af min lære fordi det skal afleveres.

jeg regner ikke med at der er andre som skal lave hele min opgave, for det for jeg jo ikke noget ud af selv. jeg har selv prøvet at oversætte, jeg ville bare gerne have lidt hjælp.

Svar #3
28. november 2006 af aoej040 (Slettet)

en tanke jeg også lige fik, grunden til at du også er her inde er det ikke for at få hjælp til nogle ting som du ikke kan finde ud af.

Til CPC tak for dit søde svar til mig!!!!!!!!

Brugbart svar (0)

Svar #4
28. november 2006 af Micc_86 (Slettet)

læg din oversættelse ind.
så er det lettere at hjælpe.

Svar #5
28. november 2006 af aoej040 (Slettet)

Jeg har prøvet at ligge den ind, og har fået hjælpen, men tak fordi du ville hjælpe mig.

Skriv et svar til: haster til i morgen. lille dansk stil oversat til tysk

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.