Dansk

rettelse

23. januar 2007 af IIII (Slettet)
En som har tid til at rette en stil på 2½ sider

Brugbart svar (0)

Svar #1
23. januar 2007 af ggf (Slettet)

Der er støre sandsynlighed for at nogle vil se på den, hvis du ligger den her ind!

Svar #2
23. januar 2007 af IIII (Slettet)

ok.. som du ønsker... Den skal bare rettes for stavefejl, grammafejl og om opgaven er korrekt løst

1. Beskriv børnene på de forskellige billeder.
2. Hvilket syn på barndommen giver kunsterne udtryk for i de billeder?
3. Hvad er en god barndom efter din mening?

Tryghed i middagsstunden: Dette billede er fra 1988 og er taget af Anders Knudsen. Billedet viser bl.a. forælderen som har vinklet sig om barnets tæer. Billedet er sort/hvid. Når jeg bl.a. kigger på dette billede, så får jeg disse tanker om, hvad det egentlig vil symbolisere. Jeg vil tro at maleren vil vise dette citat: ”Dette barn er mit og det er mit ansvar og barnets opdragelse, jeg skal styre”. Barnet ville så tænke: (Hvis vi lige vil gør det lidt sjovt): Dette er mine forældre her er jeg tryg, jeg er hjemme hos mine forældre, dette er stedet jeg føler mig tryg”. Jeg synes dette citat passer meget godt sammen med skriften ”Tryghed i middagsstunden”.

Familie ved stranden: Dette maleri er fra 1922 og det er lavet af Pablo Picasso, som er meget populær. Billedet viser bl.a. 2 hankøn og 1 hunkøn som er nøgne. Kvinden er ikke helt nøgen, hun har lidt hvidt på. Faren ligger ned og barnet prøver at få ham vækket imens moren klapper på barnets skuldre. Både barnet og moren kigger imod jorden og ser meget triste ud. I dette billede tænker vel moren nok, barnets fremtid. Jeg synes billedet er kolde farver. Det er som om faren er død og barnet og moren ser triste ud. Dette foregår ved en strand men synes det ligner en ørken. Jeg synes personligt at overskriften ”Familie ved stranden” passer meget godt til billedet. Jeg synes der er varme farver når man kigger i mod himlen. Det er det, der er positivt ellers synes jeg billedet er negativt.




Frederik IIs børn: Dette billede er fra 1671 og det er af Paul Prieur. Man kan se, at de er kongelige på grund af, at deres tøj er så fint. De kan symbolisere glæde. Der er varme farver over billedet, men på en måde synes jeg, at de ligner hinanden enormt meget. Jeg vil tro maleren ville vise, hvor glad man er som barn, når man er lille, når man er i en stor familie, især en kongelig.

Lyset: Billedet er fra 1980 og er lavet af Jørgen Boberg. På dette billede sidder barnet på en stol helt nøgen og er bange. Der er kolde farver på billedet. Billedet er uhyggeligt og mørkt selvom der kommer lys. Jeg ville tro, at maleren ville vise at man i sin barndom, kan opleve en negativ situation og en positiv situation.

Sommerdag ved Skagen Sønderstrand: Billedet er fra 1884 og er lavet af P.S. Krøyer. På dette billede er vi på stranden, hvor vi kan se mange mennesker ude og bade. De har det hyggeligt sammen. Jeg synes det er varme farver.

Til alle 3 billeder: Maleren har givet det syn, at man i sin barndom oplever nogle ting som er gode og andre ting som er ubehagelige. Det sker i ens liv. I livet sker der mange ting som man oplever som ung, som barn og som voksen. Fremtiden vil se lys ud uanset hvad. Man oplever nogle gode situationer og dårlige situationer men alle er ikke ens, vi tænker forskelligt vi laver forskelligt og vi siger noget der er forskelligt. Et sprog kan være forskelligt at opfatte fra person til person, det kommer an på hvad en person til en anden person. Barndom er en af livets fase. Jeg ville kalde den for fase 1. Som barndom kan socialisme godt høre meget godt sammen hvis man går i de forskellige institutioner som for eksempel: SFO, eller vuggestuer etc. Når et barn er sammen med et andet barn så kan barnet føle at han er blevet accepteret af en gruppe. Dermed kan barnets sociale behov blive dækket.



En god barndom efter min mening? Det er hvis man har haft et godt forhold til venner og familie. Så når man bliver lidt ældre så kommer man måske til at tænke på, hvad man har oplevet i sin barndom. Måske leger man ikke med legetøj i ungdommen, men det gør man i barndommen. I barndommen lærer man også af forældrene hvad man må og hvad man ikke må. Det kan selvfølgelig ske ved at efterligne dem. Barndommen er et begreb ligesom ideen om at børn er personer med anderledes behov end voksne. Alderen 0-13 er nok der man er som barn dvs. når man når puberteten er det barndommen. Pædagoger passer børnene i børnehaveklassen (lærer dem måske om at opføre sig ordentligt) men igen gælder det at alle personer er ikke ens hvert menneske har sine ting at udføre på

Svar #3
23. januar 2007 af IIII (Slettet)

er der slet ikke nogen der kan hjælpe mig?

Brugbart svar (0)

Svar #4
23. januar 2007 af compaqcompaq (Slettet)

Der står at du skal beskrive børnene og det gør du også men sys også du analysere lidt idet du beskrive. det plejer vi ikke og gøre, men ved ikke hvordan i gøre det. FX. I dette billede tænker vel moren nok, barnets fremtid, - Når jeg bl.a. kigger på dette billede, så får jeg disse tanker om, hvad det egentlig vil symbolisere. Jeg vil tro at maleren vil vise dette citat:

Svar #5
23. januar 2007 af IIII (Slettet)

compaqcompaq havde du tid?? Kunne du rette det? Det er vigtigt hvis du forstår

Brugbart svar (0)

Svar #6
23. januar 2007 af compaqcompaq (Slettet)

tjo.. men er skam ikke særlig god til at rette.. men sys lige i hvert fald du skal kigge på det jeg sagde...

Skriv et svar til: rettelse

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.