Dansk

hej er der nogen der vil hjælpe mig, med at rette denne opgave. jeg vil gerne have at i tag vægt på sammenhæng, grammatiske fejl, og om sproget er godt. på forhånd mange TAK.

17. marts 2007 af dandan (Slettet)
Krig, Teknologi og Medie

Jeg går forbi en gruppe elever, der står og diskuterer emnet KRIG. Det første der sker ved mig, når jeg hører det uhyggelige ord, det skræmmende ord, det blodige ord, er forældreløse børn, bombarderet byer, med forskellige blodige dele af kroppe spredt rundt omkring på jorden. Det er en forfærdelig forestilling, man nogen sinde kan forestille sig. Jeg får gåsehud over hele kroppen, føler mig knust, og føler mig så begrædelig.
Hvorfor går krigen udover de uskyldige folk, endvidere bliver de sigtede ikke ramt af den voldsomme krig?
Jeg synes virkelig, at krig er det værste et menneske kan opleve, det forfølger én resten af sit liv, og gør én hel psykisk syg inden i. De dårlige minder fra en krig kan aldrig glemmes, kan aldrig graves ned i jorden og blive gemt helt dybt, uden at blive husket og gøre én forfærdet.
Ordet krig omfatter, alt negativt, alt farligt, alt uønsket. Ordet krig betyder for mig livets undergang og slut med blomstrende blomster og et stort smil.
Jeg hører en hel masse om krige her om dage. Hver gang jeg tænder for fjernsynet er det enten Irak krigen, som er dagens hoved nyhed eller Libanon krigen, hvor medierne udsender forskellige nyheder, som gør én hel forvirret. Man kan ikke stole på medierne, for deres nyheder er nemlig utroværdige. Skifter man kanal, er det enten om de kemiske våbens udvikling, som de arbejder hårdt med at udvikle for at få så stort så muligt, et antal af områder ramt. Eller de digitale spion kameraer og satellitter i rummet, som de udvikler for at få et klart overblik over andre landes teknologi og planer. Det er så skræmmende at tænke på, at vi mennesker er så hensynsløse og umenneskelige, at vi hævner os på de svage og uskyldige folks live, som trussel til vores fjender.
De kemiske våbens udviklingen har hidtil været udviklet konstant siden første verdenskrig, hvor et stort antal af dem blev brugt og prøvet. Nu er de kemiske våben udviklet meget mere end den gang, og der arbejdes stadig med en bedre udvikling.
Ligesom de kemiske våbens udvikles, udvikles også mediernes udsendelser, hvori de fortæller folk noget upålideligt.
Jeg ønsker virkelig, at krigene standses og ligeledes, at der sluttes fred mellem alle lande, så vi alle kan leve fredeligt, og beholde det store smil for evigt. Men kan dette ønske dog opfyldes? Det er noget af det som, jeg går rundt og spekulere over, som I sikkert også tænker over og ønsker.

Brugbart svar (0)

Svar #1
17. marts 2007 af akadina (Slettet)


"det uhyggelige ord, det skræmmende ord, det blodige ord" --> Du bør kun bruge en af disse fx. "det skræmmende ord"

"bombarderet byer" --> bombarderede byer

"Det er en forfærdelig forestilling, man nogen sinde kan forestille sig." --> Det er det mest forfærdelige man nogensinde kan forestille sig.

"det forfølger én resten af sit liv" --> det forfølger én resten af ens liv

"uskyldige folks live" --> uskyldige folks liv

"De kemiske våbens udviklingen har hidtil været udviklet konstant siden første verdenskrig" --> De kemiske våben har været i konstant udvikling siden første verdenskrig

"meget mere end den gang" --> meget mere end dengang

"Ligesom de kemiske våbens udvikles" -->Ligesom de kemiske våben udvikles

"Men kan dette ønske dog opfyldes?" --> Men kan dette ønske mon opfyldes?




Svar #2
17. marts 2007 af dandan (Slettet)

Mange tak for rettelser:) har lige et spørgsmål til, opfylder den kravene til et essay? o er der en rød tråd, som kan følges hele vejen igennem?

Brugbart svar (0)

Svar #3
27. marts 2007 af julie1234 (Slettet)

Hej, jeg kan se at de fleste af dine sproglige og grammatiske fejl er blevet rettet, men: Jeg synes virkelig, at krig er det værste et menneske kan opleve-----> Du har da ikke oplevetg en krig vel? derfor hedder det: jeg tror...

Man kan ikke stole på medierne, for deres nyheder er nemlig utroværdige. ------> Hvad mener du? tror du det er direkte forkert, dét der bliver vist på tv? Det er det jo ikke, men tit en overdrivelse. Vær mere præcis.

De kemiske våbens udviklingen har hidtil været udviklet konstant siden første verdenskrig-----> De kemiske våben har hidtil været under udvikling siden ....

Ellers synes jeg faktisk du formår at skrive et okay essay. Dog synes jeg du bruger for mange opremsninger og du generaliserer en del. Et essay er en række tanker, skrevet ned i en uvilkårlig rækkefølge, dog med en slags konklusion til sidst, hvor vil du hen med det. Hvordan skal vi opnå dette smil, som du taler om. Det mangler du at svare på.

Skriv et svar til: hej er der nogen der vil hjælpe mig, med at rette denne opgave. jeg vil gerne have at i tag vægt på sammenhæng, grammatiske fejl, og om sproget er godt. på forhånd mange TAK.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.