Religion
Nordirland - konflikten mellem prostestanter og katolikker
De er jo begge kristne?
Eller handler det bare om, at politik har mere at sige i denne sag end budet om næstekærlighed har?
Katolikker mener da også, at ens næste er alle, selv fjenderne! (fra lignelse om den barmhjertige samaritaner)
Svar #1
17. juni 2007 af Occulta (Slettet)
Som du ganske rigtigt skriver, er det ikke afgørende religiøse forskelle, der skiller dem - det handler derimod om forholdet til England vs. irsk selvstyre.
Men religion er nu så dejligt belejligt at bruge som skalkeskjul for hvad som helst... :)
Svar #2
17. juni 2007 af MiaMette (Slettet)
Takker :)
Svar #3
17. juni 2007 af Occulta (Slettet)
Ja, i hvert fald som et eksempel på to grupper kristne, der i en lang årrække *ikke* levede op til budet... :)
Svar #4
17. juni 2007 af eksamenshaj (Slettet)
Men som #1 nævner, er det egentlig mere politisk, idet katolikkerne har tilhørt den undertrykte klasse og protestanterne repræsenterer tilhørsforholdet til kongehuset i England.
Svar #5
17. juni 2007 af MiaMette (Slettet)
Men som #4 nævner, så er det nok nærmere, fordi nordirlænderne er katolikker, hvilket skaber det automatiske skel. Lidt ligesom Israel/Palæstina, bare lidt "sjovere", fordi de begge hører under kristendommen!
Skriv et svar til: Nordirland - konflikten mellem prostestanter og katolikker
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
