Biologi
Stofskiftet - materiale til opgave
Jeg søger materiale til en opgave i biologi og kemi omhandlende stofskiftet. Forslag til, hvor jeg kan begynde min søgning? Udover biblioteket, der har jeg snuppet alt indenfor biokemi.
På forhånd tak.
Svar #1
01. november 2007 af M_Malling (Slettet)
Svar #2
01. november 2007 af Stenalt (Slettet)
Svar #3
01. november 2007 af M_Malling (Slettet)
Svar #4
01. november 2007 af Avocado (Slettet)
"ALT indenfor biokemi på biblioteket" svarer til 3 bøger, så det er ikke meget.
Jeg synes også kemien er en anelse kompliceret, har kun kemi B. Men prøver lige at kigge i min fysiologibog, det har jeg ikke tænkt over.
Det er til den tværfaglige studieretningsopgave vi skal skrive i 3.g, så jeg er nødt til at komme ind på kemien (biokemien) også - ellers er den jo ikke tværfaglig.
Svar #5
01. november 2007 af Stenalt (Slettet)
Svar #6
01. november 2007 af Avocado (Slettet)
Nu vi er i gang, er der så nogen, der ved noget om hjernens stofskifte? Er det meget svært at finde ud af, når man aldrig har haft om det før? Det er jo en del af stofskiftet...
Svar #7
02. november 2007 af M_Malling (Slettet)
Der er selvfølgelig en masse ting at skrive om hjernens stofskifte, men så skal man gå ret dybt i mitokondriernes biokemi.
Som en lille ide kan du forme din opgave efter at følge en bid mad der kører hele mave-tarmkanalen igennem og bliver optaget og nedbrudt. Det hjælper altid at have lidt fantasi når man skriver en SSO.
Jeg skrev min om nyrerne ved at tage udgangspunkt i en case jeg selv fandt på.
Svar #8
02. november 2007 af Avocado (Slettet)
Hvis man skal følge en bid mad rundt i hele mave-tarmkanalen, bliver det så ikke mere fordøjelsen end stofskiftet, man skriver om? Det vælger man måske selv, hvad man lige fokuserer på?
Skriv et svar til: Stofskiftet - materiale til opgave
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
