Studievejledning
Hvad er vigtigst?
Jeg går i 1.a på ørestad gymnasium, jeg er lige flyttet der til efter juleferien. Jeg kom fra Metropolitanskolen.
Jeg er rigtig glad for det der ude. Det er en super klasse med rigtig mange søde mennesker, det som jeg manglede på metro. Men undervisningen der ude er ikke det samme, jeg er bange for at jeg skal læse alt for meget op når jeg skal videre. På Metro ville det slet ikke være et problem. Begge ting er vigtige og jeg ved ikke hvad der er vigtigst, for mig og min uddannelse.
Hvad syns' du, ?
Tak for hjælp :)
Svar #1
26. februar 2008 af Jerslev (Slettet)
Svar #2
26. februar 2008 af IdaMTC (Slettet)
Ja, Men nu tænker jeg også på de næste 2 år. :D
Svar #3
26. februar 2008 af janko (Slettet)
Jeg kan egentlig ikke følge din tanke omkring fuldtud. Når man har fuldendt folkeskolen og påbegynder næste stadium, er det ikke skolens ansvar at sørge for, at DU som elev får lavet det du skal. Hermed ikke sagt, at skolen er ligeglad , men er man begyndt på en gymnasialuddannelse, er man forhåbentlig klar til selv at kunne tage et ansvar for din skolegang.
du skriver:"...jeg er bange for at jeg skal læse alt for meget op når jeg skal videre".
Hvorfor dog det? Det du føler du mangler, bør du jo læse netop NU og ikke lade det vente til mange ting pludselig hober sig op. Det du føler undervisningen mangler, skal du blot meddele din lærer.
/Ayhan
Svar #4
26. februar 2008 af Jerslev (Slettet)
Svar #5
26. februar 2008 af Bruger slettet (Slettet)
Det er super godt, for dit vedkommende, at det sociale hitter. For selvom det ikke er formålet i at gå i skole, er det ret afgørende for din indsats hele vejen igennem. Nok om det.
Som de ovenstående brugere har pointeret, er det vigtigt at du sætter dig ned, og finder ud af, hvad det er du er bagud i. Det kan ikke være muligt, at der er tale om mange siders læsning, og dog er et ½ år ikke så slemt.
I og med, du skriver "bange" antyder du, at du muligvis er bange for at komme bagud eller bange for ikke at få tid til at læse "alle de fag" op.
Bekymringerne skal bare ned i skuffen igen, der er intet her, der tegner på ovenstående "frygtelser". Du skal bare tage dig sammen, og så skal det hele nok gå. Intet at frygte.
Kh Ajantha
Held og lykke;)
Leveregel: Hvis noget er virkeligt vigtigt, og man derfor opprioriterer det i sit liv, ja så vil man lykkes.
Skriv et svar til: Hvad er vigtigst?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
