Generelt

PAS PÅ - DIN LÆRER ER HER

20. maj 2008 af JoachimD (Slettet)
I en tråd efterspurgte en bruger en vurdering af sin stil. En anden bruger skriver:

Svar #6
I dag kl. 16:36 af JKL-31 (Studerende)

Ellers kan du bare kopiere den direkte her ind i forummet. Altså som en alm. besked. Dog vil jeg på det kraftigste fraråde dig det, hvis din lærer søger meget på internettet. så er den nemlig meget nem at finde.

Hvorfor bliver det frarådt? Det er vel brugerens egen stil? - Der er vel intet ulovligt i det? Eller er der? - ellers skal jeg ihvertfald have slettet nogle stile herindefra.

Mvh.






Brugbart svar (0)

Svar #1
20. maj 2008 af blackduck (Slettet)

#0

Naturligvis er der intet ulovligt i det og der er INGEN lærere som ikke er klar over, at nogle elever måske nogen gange lige får brormand eller mor til at kigge en stil igennem.

Svar #2
20. maj 2008 af JoachimD (Slettet)

Hej - tak for svar.

Så du forstår heller ikke indlægget? (JKL-31s)

Brugbart svar (1)

Svar #3
21. maj 2008 af JKL-31 (Slettet)

Hej, nu skal jeg gøre rede for hvad jeg mener. Som sagt er der stor forskel på lærere - nogle accepterer det, andre bestemt ikke.
Okay, hvis det bare er en vurdering, var det måske en lidt forhastet konklusion. Men hvem siger, at det er din stil, og ikke en du har fundet fra sitet og kopieret. Ja nogle gange er det lidt langt ude - men kend din lærer...

Har faktisk et eksempel på en fra min klasse, som blev taget på denne måde. Det var skam også hans stil, men fælden klappede alligevel.

De fleste lærere synes ikke det er iorden at få andre til at rette ens arbejde, og når de så kan opdage det, så slår de hårdt ned på det.

Et andet eksempel fra min klasse er en dreng, som normalt ligger til 4-7 i tysk. Så en dag afleverede han en stil og fik 10, hvorefter læreren sagde, at hun ikke regnede den for noget, da hun troede, at det var hans mor, som havde lavet den.

Dog er det bestemt ikke alle lærere som aggerer sådan. Der er meget stor forskel på lærere. Men jeg påpegede bare at man skal være varsom, når man kopiere hele tekster ind. Jeg kender op til flere lærere, som vil betragte det som en slags snyd.

Håber, at du med dette svar, kan forstå min kommentar.


Brugbart svar (0)

Svar #4
21. maj 2008 af JKL-31 (Slettet)

Husk i første omgang skrev jeg også, at han bare kunne smide den ind i forummet.

Brugbart svar (0)

Svar #5
21. maj 2008 af klotte (Slettet)

Hvis din lærer ser at du selv arbejder og søger hjælp til selv at arbejde er det noget andet end hvis du ikke arbejder/ tænker selv og bare vil have det hele leveret uden selv at lægge en indsats.

Det ene er hjælp til selvhjælp det andet er dovenskab ;)

Brugbart svar (0)

Svar #6
21. maj 2008 af JKL-31 (Slettet)

Jeg er som sådan fuldstændig enig med dig. Det er bare synd at nogle lærere ikke ser det sådan ;-)

Men som sagt ikke alle - bare kend din lærer. Det er min pointe.

Det ville jo være synd at blive "hapset" på grund af dette. Selvom det ikke engang kan betegnes som snyd.

Jeg vil i den forbindelse også gerne pointere, at jeg personligt ikke selv synes, at det er snyd.

Brugbart svar (0)

Svar #7
21. maj 2008 af blackduck (Slettet)

#4

Taler vi om gymnasiet?

Skolen skal have et ordensreglement, for at "fælden kan klappe". Læreren kan ikke underkende en aflevering på baggrund af personlige holdninger. I så fald skal eleven bare gå direkte til rektor og få læreren sat på plads.

Jeg nægter at tro på, at noget gymnasium i deres ordensreglement har skrevet, at det betragtes som snyd at få hjælp til afleveringsopgaver. Det ville da være det mest destruktive studiemiljø nogensinde.

Brugbart svar (0)

Svar #8
21. maj 2008 af Fassos (Slettet)

Det ville da være det mest destruktive studiemiljø nogensinde.

jeg afleverede en opgave jeg fik hjælp og så sagde læreren snyd uden at kunne bevise det.

Brugbart svar (1)

Svar #9
21. maj 2008 af 10eren (Slettet)

#7

Ja der tales om gymnasiet. Det gør jeg i hvert fald...

Og endvidere så kan "hjælp til afleveringsopgaver" defineres på mange måder. Er det fx iorden efter din mening, hvis man afleverer en tyskaflevering, som normalt ville give 4 og så få den rettet igennem (fx her på siden) til 12?

Tja jeg ved det ikke... Hvad mener du?

Brugbart svar (0)

Svar #10
21. maj 2008 af Harry Potter (Slettet)

så længe man selv har forsøgt at udarbejde noget, men at man så har fået
- hjælp - så mener jeg ikke at det er snyd. (bryder lige ind i diskussionen =/ ) Men så synes jeg at man skal have forsøgt at gøre skrive teksten selv.. ellers er det som førnævnt dovenskab.

Brugbart svar (0)

Svar #11
21. maj 2008 af Harry Potter (Slettet)

forsøgt selv at skrive en tekst*

Skriv et svar til: PAS PÅ - DIN LÆRER ER HER

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.