Fysik

Læs plz

10. juni 2008 af Mathias. (Slettet)
Hej :)

Skal op i f/k i morgen. Har hørt at hvis man trækker "syre og baser" kan man resikere at skulle identificere en væske med en syre eller en base.
Hvad kan man gøre for at finde ud af hvilen syre/base der er i glasset?

Håber i kan komme med nogle foreslag :)

Brugbart svar (0)

Svar #1
10. juni 2008 af Jerslev (Slettet)

#0: Ja, du kan nok godt komme til at skulle fortælle, om det er en syre eller en base, der er i et glas. Her kan du bruge en indikator eller lakmus-papir til at finde ud af det. For at finde ud af hvilken syre eller base det er, skal du nok igang med en syre-base-titrering. Hvis det ikke siger dig noget, så kan du nok ikke blive bedt om det.

Svar #2
10. juni 2008 af Mathias. (Slettet)

tak, tænkte også på hvis det nu fx er saltsyre? Hvordan finder jeg ud af, at det er nætop saltsyre? kan jeg putte nogle ting i syren så det sker noget?

Brugbart svar (0)

Svar #3
10. juni 2008 af Jerslev (Slettet)

#2: Saltsyre er det, der kaldes en monoprot syre. Dvs., at der til 10mL saltsyre skal bruges 10mL NaOH til at neutralisere det. Var det i stedet for svovlsyre, der er diprot skulle der bruges 20mL NaOH.

Svar #4
10. juni 2008 af Mathias. (Slettet)

okay tak :D
Hvad nu hvis jeg skal identificere en syre/base og jeg ikke aner hvilken en det er ?

Brugbart svar (0)

Svar #5
10. juni 2008 af Jerslev (Slettet)

#4: Så skal der mere til end du lærer i folkeskolen.

Svar #6
10. juni 2008 af Mathias. (Slettet)

Kan du ikke prøve at skrive nogle af de ting man kan gøre, vores lærer har sagt at vi godt kan komme ud for det ?

Brugbart svar (0)

Svar #7
10. juni 2008 af Rousfv (Slettet)

jeg har svaret her http://studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=537898

Skriv et svar til: Læs plz

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.