Dansk
Rettelse af essay (HASTER)
Opgaven: Fortæl historien om hvad der foregik den dag hvor I blev fotograferet.
Hos fotografen:
Asta ville ikke fotograferes den dag, hun ville lege med sine veninder, men hun måtte ikke fra sine forældre, fordi hun skulle fotograferes. Asta prøvede at overtale sine forældre til at ikke tage med. Astas far tog hende fat i armen. Asta nægtede at tage med, så hun skreg og sparkede til sin far. Da de endelig nåede frem til fotografen, så hun en fotografmaskine som vækkede hendes opmærksomhed og hun ville prøve at tage et billede af sin far, og det fik hun så lov til. Efter hun havde fotograferet sin far, ville hun gerne fotograferes.
Esther var bange for fotografmaskinen og hun prøvede at ikke at fremvise hendes urolighed. Efter et stykke tid bad fotografmanden hende om at stå ved siden af hendes bror, Henrik. Hun stod ved siden af Henrik og prøvede at lade som ingen ting. Da billedet blev taget og Esther så et blitz fra kameraet, udstødte hun et skrig fra sig. Faren og moderen løb over til hende og prøvede at trøste hende. Esther kiggede tavs på hendes familie og de smilte bredt tilbage til hende. Henrik og Kai havde en aftale med pigerne fra skolen og de kunne næsten ikke vente med at fotograferes, de begge to var bange for at komme for sent. Henrik sagde til fotografmanden, at han skulle skynde sig lidt. Faderen kiggede vredt på ham og sagde til ham, at han skulle tage det med ro. Fotografmanden sagde, at han var i gang med at istandsætte sit kamera og at det ikke ville tage så langt tid.
Henrik og Kai stod ved siden af sine søskende og smilede bredt til kameraet.
Svar #1
07. september 2008 af Bruger slettet (Slettet)
Asta ville ikke fotograferes den dag, hun ville lege med sine veninder. Men det , men hun måtte hun ikke for fra sine forældre, fordi hun skulle fotograferes. Asta prøvede at overtale sine forældre forældrene til ikke at ikke tage med. Astas far tog hende fat i armen. Asta nægtede at tage med, så hun skreg og sparkede til sin far. Da de endelig nåede frem til fotografen, så hun et kamera, en fotografmaskine som vakte vækkede hendes opmærksomhed, og hun ville prøve at tage et billede af sin far. Det, og det fik hun så lov til. Da Efter hun havde fotograferet sin far, ville hun gerne selv fotograferes.
Esther var bange for kameraet fotografmaskinen, men hun forsøgte at skjule sin angst. og hun prøvede at ikke at fremvise hendes urolighed. Efter et stykke tid bad fotografen fotografmanden hende om at stille sig stå ved siden af sin hendes bror, Henrik. Hun stod ved siden af Henrik og prøvede at lade som ingen ting. Da billedet blev taget, og Esther så blitzen et blitz fra kameraet, udstødte hun et skrig fra sig. Faderen Faren og moderen løb over til hende og prøvede at trøste hende. Esther kiggede tavs på sin hendes familie, og de smilede smilte bredt tilbage til hende.
Henrik og Kai havde en aftale med pigerne fra skolen, og de kunne næsten ikke vente med at blive fotograferet fotograferes, så de var begge to var bange for at komme for sent. Henrik sagde til fotografen fotografmanden, at han skulle skynde sig lidt. Faderen kiggede vredt på ham og sagde til ham, at han skulle tage det med ro. Fotografen Fotografmanden sagde, at han var i gang med at klargøre kameraet istandsætte sit kamera, og at det ikke ville tage så langt tid.
Henrik og Kai stod ved siden af deres sine søskende og smilede bredt til kameraet.
Det hedder ikke en fotografmaskine, men et kamera eller et fotografiapparat
Det hedder en fotograf, ikke en fotografmand
Det hedder ENTEN: "udstøde et skrig" ELLER "give et skrig fra sig", IKKE "udstøde et skrig fra sig" :)
Vi starter med en persom, der hedder Asta - men pludselig har hun skiftet navntil Esther?
Eller hvor kommer denne Esther pludselig fra?
Reglerne for brug af sin versus hans sakset fra sproget.dk:
KORT OG GODT OM
Sin og sig eller ...?
? Man bruger sin – og ikke hans eller hendes – når man henviser til subjektet (grundleddet) i en sætning. Det gælder både når man viser tilbage og frem:
Kaj vasker sin bil hver søndag.
Sin bil vasker Kaj hver søndag.
? Man bruger også sin når man henviser til subjektet i en skjult sætning (indlejret sætning), fx
De fandt ham siddende i sin bil.
(Her er den skjulte sætning ham siddende i sin bil, der svarer til den »rigtige« sætning Han sad i sin bil).
? Nogle sætninger med sin er dobbelttydige, men de er ikke ukorrekte af den grund, fx
Hun fandt ham siddende i sin bil (Hvis bil?).
? I sammenligninger med end og som er sin det normale, men hans/hendes kan dog også bruges, fx
Lis er lige så vild med biler som sin (evt. hendes) søster.
Man bruger også sin når det subjekt man henviser til, ikke er en person; dens/dets kan dog også bruges, fx
Cyklen stod på sin (evt. dens) sædvanlige plads.
? Man bruger også sin når det subjekt man henviser til, er ordet man, men ens kan dog også bruges, fx
På blanketten skal man opgive sine (evt. ens) indtægter.
? Man bruger deres – og ikke sin – når det subjekt man henviser til, er pluralis, fx
Alle aromastofferne kommer på den måde til deres ret.
Kilde: http://sproget.dk/hin/sin_og_sig_el_/?searchterm=sine%20eller%20deres
Skriv et svar til: Rettelse af essay (HASTER)
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
